Zastavme nákup taktických vozidiel predražený o stovky miliónov eur

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky prednedávnom vyhlásilo verejnú súťaž na obstaranie 424 ks vozidiel viacúčelových taktických vozidiel 4x4 za maximálnu sumu 321 miliónov eur, bez DPH.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)

Toto verejné obstarávanie účelovo, mimo racionálnych požiadaviek a nad rámec požiadaviek NATO definovaných v Capability Codes and Capability Statements značne ohraničilo kritéria určené na obmedzenie počtu záujemcov a ďalšie technické parametre požadované v predmete obstarania.

Vozidlo JLTV ktorého nákup pripravuje v súčasnej dobe Litva za menej ako polovičnú cenu voči planom ministerstva obrany.
Vozidlo JLTV ktorého nákup pripravuje v súčasnej dobe Litva za menej ako polovičnú cenu voči planom ministerstva obrany. 

 V súčasnej dobe prebieha podobné obstarávanie v Litve. Štátny department USA minulý týždeň schválil predaj 500 vozidiel JLTV verzie M1278A1, vrátane zbrojných staníc M153, Guľometov M2, terminálov GPS a ďalšieho vybavenia a prevádzkového zabezpečenia Litve v očakávanej cene 170,8 miliónov amerických dolárov (154,8 mil. eur). Vozidlá obstarané v zahraničí ako napríklad spomenuté M1278A1 ponúkané pre Litvu spĺňajú drvivú väčšinu požiadaviek na Viacúčelové taktické vozidla 4x4 obstarávané na Slovensku. Viac ako 50% rozdiel v cene rovnocenných vozidiel prakticky dokumentuje neefektívnosť obstarávania viacúčelových taktických vozidiel 4x4 na Slovensku. Keďže zatiaľ ide len o obstarávanie vozidiel a špeciálne vybavenie jednotlivých verzií bude musieť byť ešte obstarané samostatne, tak celková škoda môže dosiahnuť až výšky 500 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina ľudí si neuvedomuje, že tieto ekonomické škody sa odrazia v nedostatku zdrojov v iných oblastiach, napríklad v zdravotníctve alebo školstve. Je v záujme všetkých, aby sa zastavilo toto bezprecedentné mrhanie verejnými zdrojmi. Preto sme vytvorili prvú hromadnú elektronickú žiadosť na Vládu Slovenskej republiky, v ktorej žiadame, aby Vláda Slovenskej republiky zaviazala Ministerstvo obrany Slovenskej republiky zrušiť verejnú súťaž na obstaranie viacúčelových taktických vozidiel 4x4 a zmeniť spôsob obstarania viacúčelových taktických vozidiel 4x4. Ďalej žiadame, aby Vláda Slovenskej republiky zaviazala Ministerstvo obrany Slovenskej republiky vytvoriť pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov Útvaru hodnoty za peniaze Ministerstva financií Slovenskej republiky, Úradu pre verejné obstarávanie a zástupcov odbornej verejnosti, ktorá by pripravila nové verejné obstarávanie tak, aby sa dosiahol čo najvyšší stupeň efektivity a transparentnosti, porovnateľný s podobnými obstaraniami v spojeneckých ozbrojených silách.

SkryťVypnúť reklamu

Prosíme vás, aby ste podporili túto žiadosť vašim elektronickým podpisom a zdieľaním. Na vykonanie elektronického podpisu potrebujete len uviesť svoje meno, adresu trvalého pobytu a emailovú adresu, na ktorú vám bude zaslaná potvrdzovacia emailová správa. Každý podpis nás priblížili k tomu, aby sme zastavili mrhanie našimi peniazmi.

Hromadnú elektronickú žiadosť za zastavenie neefektívneho obstarania taktických vozidiel môžete podpísať tu.

Ďakujeme za každý podpis a zdieľanie.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  146
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu