Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?

Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
Písmo: A- | A+

Na ostrove Cat Ba zapadla naša loď v bahne, videli sme kravu so 6-timi nohami, nemocnicu v jaskyni, delovú pevnosť, tropický prales v národnom parku, ....

Čo si predstavíte keď sa povie Vietnam? Možno Vietnamcov žijúcich na Slovensku. Ak mali na strednej škole dobré známky a zvládli aj prijímacie skúšky na vysokú školu, tí najlepší mohli ísť študovať do zahraničia. Takto sa pred 30 - 40 rokmi do bývalého Československa dostali tisícky Vietnamcov. Poznám takého, sprevádzal ma pri mojej prvej ceste do Vietnamu. Po príchode k nám si vybavil nové doklady, omladil sa v nich o 4 roky. Takto postupovali mnohí Vietnamci. Po prvých „deťoch Ho Či Mina“  prišli k nám ďalší. Aktuálne ich na Slovensku žije viac ako 11 tisíc.

Ak sa pod Vietnamom myslí vzdialená ázijská krajina, možno si pod vplyvom filmov predstavíte vojnu v džungli s Američanmi, a tiež dobré jedlo a atraktívne tržnice so všetkým možným tovarom.

Vietnamské trhy

Vietnamské trhy so svojou jedinečnosťou a farbami fascinujú turistov, ktorí prichádzajú spoznávať miestnu kultúru, tradície a spôsob života. Tržnice sú živým obrazom vietnamskej kultúry. Ľudia prichádzajú do Vietnamu nielen preto, aby si užili teplé more a horúce slnko, ale aj na prechádzku miestnymi hlučnými trhmi, pretože krajina je skutočným nákupným rajom.

Trhy v rôznych provinciách Vietnamu sa vyznačujú miestnymi charakteristikami a tradíciami. Existujú aj špeciálne trhy, ktoré sú spolu s historickými pamiatkami krajiny zahrnuté v zozname turistických trás. Tak napríklad:

Trhy lásky

Počuli ste už o tom, že za citmi a láskou sa dá chodiť na špeciálny trh? Nie, nejde tu o žiadne verejné obscénnosti. V riedko osídlených horských oblastiach na severe Vietnamu, mladí ľudia žijúci v roztrúsených usadlostiach mali veľmi málo príležitostí „ukázať sa a vidieť ostatných“. Takou príležitosťou boli „Trhy lásky“ v mestečku Sa Pa. Mladé dievčatá a chlapci schádzali v sobotu z hôr, aby si na tržnici v Sa Pa našli životných partnerov. Dievčatá sa predvádzali aj spevom. Keď si mladík našiel vhodnú partnerku, odišiel s ňou bokom od zvedavých očí. Pár mal tri dni na spoznávanie sa a prijatie rozhodnutia, či stretnutie bolo šťastným a či ho spečatia manželstvom. Ak to nevyšlo, nasledujúcu sobotu hľadanie partnera pokračovalo. Dnes sa sobotňajšie „Trhy lásky“ v mestečku Sa Pa stali veľkým lákadlom pre turistov a divadelným predstavením. Jeden starý zvyk sa vraj v Sa Pa zachováva. Raz do roka si tu môžu dať rande ľudia, ktorí boli kedysi zamilovaní. A zákonné manželky a manželia nemôžu voči takému rande nič namietať.

Trhy šťastia

Šťastie si vo Vietname môžete kúpiť rovnako, ako môžete predať smolu. Môžete sa to však urobiť iba raz ročne – 7. januára podľa lunárneho kalendára. A za šťastím musíte ísť na tržnicu do Nam Dinh. Tam si nielenže môžete kúpiť šťastie, ale aj, ak už budete mať to šťastie, stretnete tu duše zosnulých príbuzných. V tento deň sa v Nam Dinh stretávajú na tržnici ľudia z celého severného Vietnamu, mesto praská vo švíkoch. Každý kto trh navštívi, musí niečo predať a niečo kúpiť, predáva smolu a kupuje šťastie, nie jednorazovo, na celý lunárny rok. Nie je dôležité, aký tovar predá a aký kúpi, dôležité je, aby z tržnice neodišiel s prázdnymi rukami. Vietnamci v to veria. Hovorí sa, že viera lieči a uzdravuje. Prečo by potom viera nemohla prinášať aj šťastie?   

Streda – 29. január

Tržnica v Cat Ba

V mestečku Cat Ba, kde sa práve nachádzame, „Trh lásky“ nefunguje a nemajú tu ani „Trh šťastia“. To nemení na veci, miestnu tržnicu treba vidieť. Tak ako všetky tržnice vo Vietname, aj tržnica v Cat Ba je pokladnicou farieb, neuveriteľne chutného ovocia a domácich produktov. Na jednom mieste nájdete všetko.

Na tržnici v Cat Ba, nájdete na jednom mieste, tak ako na každej správnej vietnamskej tržnici, supermarket s potravinami, železiarstvo, kaviareň-bistro a tiež miesto na výmenu najnovších správ a klebiet, ...
Na tržnici v Cat Ba, nájdete na jednom mieste, tak ako na každej správnej vietnamskej tržnici, supermarket s potravinami, železiarstvo, kaviareň-bistro a tiež miesto na výmenu najnovších správ a klebiet, ... (zdroj: Vlado Benčík)
Sortiment tovaru, v tomto pestrom stánku, je naozaj široký a pestrý. Nájdete tu všetko, po čom srdce túži.
Sortiment tovaru, v tomto pestrom stánku, je naozaj široký a pestrý. Nájdete tu všetko, po čom srdce túži. (zdroj: Vlado Benčík)
Trh v tejto ázijskej krajine je dôležitým zdrojom príjmu pre miestne obyvateľstvo a neoddeliteľnou súčasťou národnej kultúry.
Trh v tejto ázijskej krajine je dôležitým zdrojom príjmu pre miestne obyvateľstvo a neoddeliteľnou súčasťou národnej kultúry.  (zdroj: Vlado Benčík)
Na tržnici v Cat Ba.
Na tržnici v Cat Ba.  (zdroj: Vlado Benčík)
Vietnam je krajina neskutočne chutného a lacného tropického ovocia. Tu máte banány, jablká, mandarínky, mango, pitahaya, rambutan, liči, avokádo a mnoho ďalších vitamínových bômb. Často rozmýšľate, ako ich správne jesť.
Vietnam je krajina neskutočne chutného a lacného tropického ovocia. Tu máte banány, jablká, mandarínky, mango, pitahaya, rambutan, liči, avokádo a mnoho ďalších vitamínových bômb. Často rozmýšľate, ako ich správne jesť.  (zdroj: Vlado Benčík)
Neviem si vysvetliť, prečo v ázijských krajinách plných krásnych živých kvetov tak veľmi milujú kvety umelohmotné. Videl som viacero neviest, všetky mali kytice z umelých kvetov. Na tržniciach je verných napodobenín živých kvetov záplava.
Neviem si vysvetliť, prečo v ázijských krajinách plných krásnych živých kvetov tak veľmi milujú kvety umelohmotné. Videl som viacero neviest, všetky mali kytice z umelých kvetov. Na tržniciach je verných napodobenín živých kvetov záplava.  (zdroj: Vlado Benčík)
Zelenina je niečo, bez čoho sa nemôže zaobísť žiadne jedlo vo vietnamskej kuchyni.
Predáva sa všade v obrovských množstvách.
Zelenina je niečo, bez čoho sa nemôže zaobísť žiadne jedlo vo vietnamskej kuchyni. Predáva sa všade v obrovských množstvách.  (zdroj: Vlado Benčík)
Tu je niečo na sviatočný stôl k sviatku Tet. Bez ryžových koláčikov „bánh chung“, zabalených v banánových listoch, sa sviatok lunárneho Nového roku nezaobíde. Ponúkajú ich aj na tržnici (vľavo dole).
Tu je niečo na sviatočný stôl k sviatku Tet. Bez ryžových koláčikov „bánh chung“, zabalených v banánových listoch, sa sviatok lunárneho Nového roku nezaobíde. Ponúkajú ich aj na tržnici (vľavo dole).  (zdroj: Vlado Benčík)
Na tržnici v Cat Ba mäso ponúkajú zákazníkom o čosi kultúrnejšie, ako na ulici v Starom Hanoji. Sortiment je rovnako pestrý.
Na tržnici v Cat Ba mäso ponúkajú zákazníkom o čosi kultúrnejšie, ako na ulici v Starom Hanoji. Sortiment je rovnako pestrý.  (zdroj: Vlado Benčík. )
O „peniazoch a banke podsvetia“ som písal v predchádzajúcom blogu. Špeciálne peniaze, duch ktorých po ich spálení letí do záhrobia na účet zosnulých príbuzných v „banke podsvetia“, kúpite aj na tržnici v Cat Ba.
O „peniazoch a banke podsvetia“ som písal v predchádzajúcom blogu. Špeciálne peniaze, duch ktorých po ich spálení letí do záhrobia na účet zosnulých príbuzných v „banke podsvetia“, kúpite aj na tržnici v Cat Ba.  (zdroj: Vlado Benčík)

Nemocničná jaskyňa Quan Y

Dnešný program absolvujeme s Francúzom Paulom. Žije na Cat Ba už tri mesiace a tvári sa, že je majiteľom cestovnej kancelárie. Je šéfom a jediným zamestnancom. S ním sme si po príchode na ostrov dohodli za 3,2 milióna dongov (120 Eur) dvojdňový program. Včera sme pri plavbe na lodi spoznávali krásy zátoky Lan Ha, dnes spolu s ním, v jeho aute, navštívime zaujímavé miesta na ostrove. Prvou našou zastávkou je Nemocnica v jaskyni Quan Y.

Po 9 kilometroch jazdy autom, zastavujeme v dedine Hai Son. Šípka na pútači pri ceste ukazuje na chodník vedúci do jaskyne Quan Y. Počas Vietnamsko-americkej vojny v nej bola zriadená tajná vojenská nemocnica.
Po 9 kilometroch jazdy autom, zastavujeme v dedine Hai Son. Šípka na pútači pri ceste ukazuje na chodník vedúci do jaskyne Quan Y. Počas Vietnamsko-americkej vojny v nej bola zriadená tajná vojenská nemocnica.  (zdroj: Vlado Benčík)

Vietnamci vybudovali tajnú vojenskú nemocnicu v rokoch 1963 až 1965, s podporou Číny. Umiestnili ju do prírodnej skalnej jaskyne. Hrubé vrstvy horniny urobili nemocnicu v jaskyni nezraniteľnou, odolnou aj voči americkým bombám. Miestni obyvatelia v dedine Hai Son sú pyšní na to, že nemocnicu navštívil počas jej výstavby,  1. apríla 1964, vodca Ho Či Min. Výročie tejto významnej návštevy obyvatelia dediny oslavujú doteraz. V dedine stále žije vyše osemdesiatročný pán Hoi, počas vojny s Američanmi slúžil ako delostrelec. Občas, odetý do vojenskej dôstojníckej uniformy, turistov po bývalej vojenskej nemocnici sprevádza. A vraj pritom aj salutuje a spieva vojenské piesne. Teraz sú však sviatky a všetci Vietnamci sviatkujú, v jaskyni niet z domorodcov nikoho. Takže o zážitok s pánom Hoi prichádzame a výklad si musíme robiť sami.

Po celú dobu výstavby boli priestory jaskyne, v ktorých sa nemocnica budovala, využívané. Bol tu muničný sklad a väzenie. Väznili tu aj prvého zostreleného amerického pilota Evereta Alvaresa. Jeho stíhačku zostrelili nad Hanojom 5. augusta 1964. Nemocnica zaberala v jaskyni tri poschodia, prvé dve slúžili ako nemocnica, na treťom poschodí boli priestory a kryty pre veliacich dôstojníkov Vietkongu. Nemocnica mala svoj zdroj pitnej vody, vetracie šachty a únikový východ. Hoci sa Američania snažili nemocnicu opakovane bombardovaním zničiť, nikdy sa im to nepodarilo. Dlho im trvalo, pokiaľ vôbec boli schopní určiť, kde v zátoke Lan Ha sa nemocnica nachádza. A aj keď nakoniec jej lokalitu určili, neboli ju schopní bombardovaním zničiť. Až do konca vojny v roku 1975, nemocnica bola v prevádzke a pomohla zachrániť stovky vietnamských vojakov a civilistov. Určite stojí za to nemocnicu navštíviť, aj keď dnes zostali z nej iba holé betónové steny.

V týchto priestoroch sa sústreďovali ranení a robili sa prvé vyšetrenia. Vraj tu občas vystupovalo aj frontové divadlo.
V týchto priestoroch sa sústreďovali ranení a robili sa prvé vyšetrenia. Vraj tu občas vystupovalo aj frontové divadlo.  (zdroj: Vlado Benčík)
V rohu veľkého jaskynného priestoru sú ťažké železné dvere, ako do bunkra. Vstúpite do dverí a ocitnete sa v dlhej chodbe, z ktorej vedú dvere na obidve strany do miestností rôznych veľkostí.
V rohu veľkého jaskynného priestoru sú ťažké železné dvere, ako do bunkra. Vstúpite do dverí a ocitnete sa v dlhej chodbe, z ktorej vedú dvere na obidve strany do miestností rôznych veľkostí. (zdroj: Vlado Benčík)
V bývalej vojenskej nemocnici bolo 17 priestorov, miestností: operačná sála, sály s nemocničnými lôžkami, rehabilitačné priestory, kuchyňa, jedáleň, kino, ...
V bývalej vojenskej nemocnici bolo 17 priestorov, miestností: operačná sála, sály s nemocničnými lôžkami, rehabilitačné priestory, kuchyňa, jedáleň, kino, ...  (zdroj: Vlado Benčík)
V tejto miestnosti bola operačná sála.
V tejto miestnosti bola operačná sála.  (zdroj: Vlado Benčík)
Tu bola kúpeľňa,....
Tu bola kúpeľňa,.... (zdroj: Vlado Benčík)
..... a tu zase bazén, ....
..... a tu zase bazén, .... (zdroj: Vlado Benčík)
Do tretieho poschodia sa vystupuje po schodoch. Pre hrozbu padania skál zo stropu, tretie poschodie je uzatvorené.
Do tretieho poschodia sa vystupuje po schodoch. Pre hrozbu padania skál zo stropu, tretie poschodie je uzatvorené.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pohľad na dedinu Hai Son od vstupu do jaskyne.
Pohľad na dedinu Hai Son od vstupu do jaskyne.  (zdroj: Vlado Benčík)

Výstup na najvyššiu horu ostrova Ngu Lam

Väčšina miestnych agentúr ponúka pešiu turistiku do Národného parku. Park zaujíma viac ako tretinu plochy ostrova a tropický prales je domovom spústy jedinečných druhov rastlín a živočíchov. V roku 2004 bol park organizáciou UNESCO zaradený do svetovej sieti biosférických rezervácií. Ako v jedinej rezervácii na svete, žije tu posledných 56 jedincov najohrozenejšieho opičieho druhu na svete – hulmana zlatohlavého.

Takto vyzerá krásavec - Hulman zlatohlavý. Nikde inde na svete, mimo parku na ostrove Cat Ba, sa s ním nestretnete.
Takto vyzerá krásavec - Hulman zlatohlavý. Nikde inde na svete, mimo parku na ostrove Cat Ba, sa s ním nestretnete.  (zdroj: Pinterest)

Auto sme zaparkovali pri vstupnej bráne do parku. Informačný panel v angličtine ponúka viacero odporúčaných trás po chodníkoch, vybudovaných v tropickom pralese. My sme si zvolili najčastejšie volenú trasu, dvojhodinovú prechádzku po chodníku, vedúcom na výhliadku na kopci Ngu Lam. Je najvyšším vrchom ostrova a dosahuje výšku 210 m. n m.

Chodník je upravený, obklopujú ho zaujímavé stromy a rastliny. Ticho tu vôbec nie je, našim ušiam lahodia tajomné zvuky dažďového pralesa, všetko vôkol šumí, bzučí, vrčí a spieva.
Chodník je upravený, obklopujú ho zaujímavé stromy a rastliny. Ticho tu vôbec nie je, našim ušiam lahodia tajomné zvuky dažďového pralesa, všetko vôkol šumí, bzučí, vrčí a spieva.  (zdroj: Vlado Benčík)
Rozhodne nečakajte žiadne predieranie sa pralesom s mačetou v ruke, ale bujná vegetácia s podivnou flórou tu je.
Rozhodne nečakajte žiadne predieranie sa pralesom s mačetou v ruke, ale bujná vegetácia s podivnou flórou tu je.  (zdroj: Vlado Benčík)
Michal si vykračoval do kopca veselo, ja som sa čoraz častejšie zastavoval a lapal po vzduchu. Po ceste v húštine zašuchotal had, na stromoch opletených lianami poletovali škriekajúce vtáky, ... na hulmana zlatohlavého sme ale šťastie nemali.
Michal si vykračoval do kopca veselo, ja som sa čoraz častejšie zastavoval a lapal po vzduchu. Po ceste v húštine zašuchotal had, na stromoch opletených lianami poletovali škriekajúce vtáky, ... na hulmana zlatohlavého sme ale šťastie nemali.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pod vrcholom to začínalo byť ešte zaujímavejšie. Cesta bola síce ešte strmšia, zato však redla okolitá vegetácia a nám sa otvárali pohľady na krajinu vôkol nás. Krásne homolovité kopce sú zarastené nepriepustne vyzerajúcou vegetáciou.
Pod vrcholom to začínalo byť ešte zaujímavejšie. Cesta bola síce ešte strmšia, zato však redla okolitá vegetácia a nám sa otvárali pohľady na krajinu vôkol nás. Krásne homolovité kopce sú zarastené nepriepustne vyzerajúcou vegetáciou.  (zdroj: Vlado Benčík)
Časový limit sme splnili, po 2 hodinách nám chýbajú k rozhľadni na vrchole posledné metre. Od Paula zožínam obdiv, nečakal že výstup na kopec zvládnem.
Časový limit sme splnili, po 2 hodinách nám chýbajú k rozhľadni na vrchole posledné metre. Od Paula zožínam obdiv, nečakal že výstup na kopec zvládnem.  (zdroj: Vlado Benčík)
Kovová konštrukcia rozhľadne má najlepšie roky už za sebou a vôbec nevzbudzuje dôveru. V polovici prudkého schodiska sa mi roztriasli kolená. Na vrchol rozhľadne vystúpili iba mladšie ročníky, Michal s Paulom.
Kovová konštrukcia rozhľadne má najlepšie roky už za sebou a vôbec nevzbudzuje dôveru. V polovici prudkého schodiska sa mi roztriasli kolená. Na vrchol rozhľadne vystúpili iba mladšie ročníky, Michal s Paulom.  (zdroj: Vlado Benčík)
Nádherný výhľad z plošiny rozhľadne na krajinu s bujnou vegetáciou, krása.
Nádherný výhľad z plošiny rozhľadne na krajinu s bujnou vegetáciou, krása.  (zdroj: Michal Gažo)

Farma s malou zoologickou záhradou

Náš sprievodca Paul sa snaží rozptýliť naše sklamanie, že sme v parku nenatrafili na hulmana zlatohlavého. Berie to ako osobnú prehru. Ja som nebol optimista. Boli by sme možno prvou skupinou turistov na Cat Ba, ktorí vzácnu opicu so zlatou hlavou uvideli. Navrhol, že sa zastavíme vo farme pri jazere. Je tam malá zoologická záhrada a dá sa tam aj naobedovať. Ponuku prijímame. Hneď prvý pohľad na zvieratá v ohrade ma vzrušuje, vidím kravu so 6-timi nohami.

Farmár si zrejme zriadil túto malú zoologickú záhradu pre vlastné potešenie, nečaká že sem budú húfne prichádzať turisti. Preto ani nie sú pri jednotlivých výbehoch informačné panely s popisom zvierat. Vidím tu akési srny a kravu so vzácnou anomáliou.
Farmár si zrejme zriadil túto malú zoologickú záhradu pre vlastné potešenie, nečaká že sem budú húfne prichádzať turisti. Preto ani nie sú pri jednotlivých výbehoch informačné panely s popisom zvierat. Vidím tu akési srny a kravu so vzácnou anomáliou.  (zdroj: Vlado Benčík)

Vrodené anomálie a defekty sú v prírode bežným úkazom, nielen u ľudí. Napriek vcelku bohatým poznatkom o genetike, niektoré veci stále nedokážeme predvídať, ani vysvetliť. Príroda a vesmír nám dokazujú, že majú stále navrch. Dôkazom toho je aj 6-nohá krava.

Krava je slávna, píše sa o nej aj na internete. Narodila sa ako dvojča v Kambodži a dostala meno Cham Leck, čo v preklade znamená „čudná“. Majiteľ ju daroval mníchom, pretože si myslel, že mu prinesie nešťastie. Cez nich sa dostala do Vietnamu.
Krava je slávna, píše sa o nej aj na internete. Narodila sa ako dvojča v Kambodži a dostala meno Cham Leck, čo v preklade znamená „čudná“. Majiteľ ju daroval mníchom, pretože si myslel, že mu prinesie nešťastie. Cez nich sa dostala do Vietnamu. (zdroj: Vlado Benčík)
Kravičke sa evidentne darí. Zvykla si, že z jej slabšieho dvojčaťa sa predrali na svet iba dve nohy, hompáľajúce sa pri chôdzi na jej chrbte.
Kravičke sa evidentne darí. Zvykla si, že z jej slabšieho dvojčaťa sa predrali na svet iba dve nohy, hompáľajúce sa pri chôdzi na jej chrbte.  (zdroj: Vlado Benčík)
Diviaky to nie sú, žeby tapír horský?
Diviaky to nie sú, žeby tapír horský?  (zdroj: Vlado Benčík)
Dikobraz
Dikobraz (zdroj: Vlado Benčík)
Okolo malého jazierka sa to hemží krokodílmi morskými. Patria k najmohutnejším plazom na svete. Dospelé samce dosahujú až 5-7 metrov a hmotnosť do jednej tony.
Okolo malého jazierka sa to hemží krokodílmi morskými. Patria k najmohutnejším plazom na svete. Dospelé samce dosahujú až 5-7 metrov a hmotnosť do jednej tony.  (zdroj: Vlado Benčík)
Mám dojem, že v klietke je Tiger python. Tento had dostal meno podľa škvrnitej koži, ktorá pripomína tigra. Najväčšie jedince dosahujú dĺžku až 8 m. a hmotnosť do 180 kg. Had, ktorého sa chystáme v Hanoji zjesť, bude rozhodne menší.
Mám dojem, že v klietke je Tiger python. Tento had dostal meno podľa škvrnitej koži, ktorá pripomína tigra. Najväčšie jedince dosahujú dĺžku až 8 m. a hmotnosť do 180 kg. Had, ktorého sa chystáme v Hanoji zjesť, bude rozhodne menší.  (zdroj: Vlado Benčík)
Hadovi a ani opiciam v klietke, majiteľ veľký priestor neposkytol. Napriek tomu sú opice veselé a chcú sa kamarátiť.
Hadovi a ani opiciam v klietke, majiteľ veľký priestor neposkytol. Napriek tomu sú opice veselé a chcú sa kamarátiť.  (zdroj: Vlado Benčík)
Paul a Michal pri pive.
Paul a Michal pri pive. (zdroj: Vlado Benčík)

Na obed sa zastavujeme v reštaurácii na brehu jazera, ryba z miestneho chovu bola chutná. Paul nám odovzdáva niekoľko postrehov o živote vo Vietname, ktoré získal počas svojho doterajšieho trojmesačného pobytu. Je Francúz, vo Vietname mu všetko vyhovuje, zvažuje, že sa do Francúzska nevráti. Odchádzame do prístavu. Pred nami je cesta loďkou po rieke, do turistami vôbec nespoznanej krasovej jaskyne. Podľa Paula, jej kvapľová výzdoba je nádherná. Má baterku a tak všetko zdokumentujem.

O tom, ako sme neobjavili jaskyňu, pretože naša loďka zapadla v bahne

V prístave sa zverujeme do rúk veselého Vietnamca v tropickej prilbe, držiaceho kormidlo lodičky s bafkajúcim motorom a plávame hore prúdom širokej rieky, vtekajúcej do mora.
V prístave sa zverujeme do rúk veselého Vietnamca v tropickej prilbe, držiaceho kormidlo lodičky s bafkajúcim motorom a plávame hore prúdom širokej rieky, vtekajúcej do mora.  (zdroj: Vlado Benčík)
Povrch ostrova Cat Ba je členitý a divoko krásny. Tam kdesi pred nami sa nachádza krasová jaskyňa, ideme ju pre svet objaviť. Náš vietnamský kormidelník však upozorňuje, že naša loď má s plavbou, kvôli plytkej vode, problém.
Povrch ostrova Cat Ba je členitý a divoko krásny. Tam kdesi pred nami sa nachádza krasová jaskyňa, ideme ju pre svet objaviť. Náš vietnamský kormidelník však upozorňuje, že naša loď má s plavbou, kvôli plytkej vode, problém.  (zdroj: Vlado Benčík)

Spln mesiaca, ktorý v tento deň nastal, spôsobuje veľký odliv. Takto si ešte viacej uvedomujeme, že lunárny Nový rok je tu. Na člnku sa až k jaskyni nedostaneme. Čo tak vystúpiť na breh a zvyšok cesty do jaskyne ísť pešo?

Prebiť sa člnkom k pevnému brehu, nebol dobrý nápad. Napriek niekoľkonásobným pokusom s člnkom cúvnuť a potom to do brehu „napáliť“, sa to nepodarilo. Naopak, člnok uviazol v bahne. K pevnému brehu nám chýbajú 3-4 metre.
Prebiť sa člnkom k pevnému brehu, nebol dobrý nápad. Napriek niekoľkonásobným pokusom s člnkom cúvnuť a potom to do brehu „napáliť“, sa to nepodarilo. Naopak, člnok uviazol v bahne. K pevnému brehu nám chýbajú 3-4 metre.  (zdroj: Vlado Benčík)
Vietnamec nosí pre tento prípad v člnku asi metrovú tyč, zabára ju do bahna až po koniec. Aj keď sa odstrčiť člnok tyčou do hlbšej vody nepodarilo, dôkaz je to jasný, pochopili sme, nemáme šancu skočiť do bahna a vyviaznuť z neho.
Vietnamec nosí pre tento prípad v člnku asi metrovú tyč, zabára ju do bahna až po koniec. Aj keď sa odstrčiť člnok tyčou do hlbšej vody nepodarilo, dôkaz je to jasný, pochopili sme, nemáme šancu skočiť do bahna a vyviaznuť z neho.  (zdroj: Vlado Benčík)
Vietnamec vehementne vysvetľuje Michalovi rukami-nohami, že sme v poriadnej brinde. Aj bez znalosti vietnamčiny to chápeme.
Vietnamec vehementne vysvetľuje Michalovi rukami-nohami, že sme v poriadnej brinde. Aj bez znalosti vietnamčiny to chápeme.  (zdroj: Vlado Benčík)
Ani volanie priateľom so žiadosťou o pomoc nepomáha, musíme si pomôcť sami.
Ani volanie priateľom so žiadosťou o pomoc nepomáha, musíme si pomôcť sami.  (zdroj: Vlado Benčík)
Na veľkú radosť nás všetkých, bafkajúci motor sa ukázal byť skvelým výrobkom, jeho vrtuľa nakoniec zabrala aj v bahne. Vraciame sa do prístavu, zalesnené kopce s krásnou jaskyňou, do ktorej sme mali namierené, sa od nás vzďaľujú.
Na veľkú radosť nás všetkých, bafkajúci motor sa ukázal byť skvelým výrobkom, jeho vrtuľa nakoniec zabrala aj v bahne. Vraciame sa do prístavu, zalesnené kopce s krásnou jaskyňou, do ktorej sme mali namierené, sa od nás vzďaľujú.  (zdroj: Vlado Benčík)
Koniec dobrý, všetko dobré. Všetci sme radi, že v bahne nemusíme čakať deň-dva na príliv.
Koniec dobrý, všetko dobré. Všetci sme radi, že v bahne nemusíme čakať deň-dva na príliv.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pri vystupovaní na prístavné mólo vidíme v bahne loď Hoang Long 01. Zajtra nás má práve táto loď odviezť z ostrova na pevninu. Stúpne voda natoľko, aby sme vyplávali?
Pri vystupovaní na prístavné mólo vidíme v bahne loď Hoang Long 01. Zajtra nás má práve táto loď odviezť z ostrova na pevninu. Stúpne voda natoľko, aby sme vyplávali?  (zdroj: Vlado Benčík)
Príliv a odliv je súčasťou života rybárov. Pri odlive sú člnky v bahne, ryby sa nelovia, opravujú sa siete.
Príliv a odliv je súčasťou života rybárov. Pri odlive sú člnky v bahne, ryby sa nelovia, opravujú sa siete.  (zdroj: Vlado Benčík)

Do zotmenia máme k dispozícii ešte 2-3 hodinky, Paul nás svojim autom vyvezie do pevnosti Cannon Fort, rozprestierajúcej sa na kopci nad mestom.

Pevnosť Cannon Fort (Delová pevnosť)

High Point 177, alebo „Bod 177“, ako sa kopec nad mestom vo vojenských mapách označuje, je ideálnym strategickým miestom s dobrou kontrolou zátoky Lan Ha a pobrežia severného Vietnamu. Ako prví si to uvedomili francúzski kolonizátori, ktorí tu v roku 1938 vybudovali základy pevnosti. Dopravili sem z Francúzska 2 delostrelecké kanóny s dostrelom až 40 kilometrov. V budovaní pevnosti pokračovali Japonci potom, ako ostrov Cat Ba, počas 2. svetovej vojny, obsadili. Francúzi i Japonci využívali pevnosť Cannon Fort hlavne pre kontrolu morskej oblasti v okolí Haiphongu. Boli tu vybudované mohutné kamenné priekopy, podzemný tunel, pristávacia plocha pre helikoptéry, podzemný sklad munície, pozorovateľne a ďalšie miestnosti pre vojakov.

Pevnosť sa výborne hodila aj Vietkongu (Národnému frontu oslobodenia Južného Vietnamu). Tí si pevnosť, počas Vietnamsko-americkej vojny, upravili podľa svojich potrieb. Lietadlá, vyletujúce z amerických lietadlových lodí plávajúcich v Juhočínskom mori, prelietavali pri náletoch na pevninu práve ponad ostrov Cat Ba. Preto pevnosť Cannon Fort slúžila Vietkongu hlavne ako pozorovateľňa, odtiaľto sa posielali informácie o náletoch amerických lietadiel na pevninu.

Vo Vietname ma už nič nemôže prekvapiť. Že po príchode nenachádzame v Delovej pevnosti ani „vietnamskú nohu“, beriem ako samozrejmosť. Teda prechádzame sa po pevnosti hore-dole a vchádzame do dvier, ktoré sú otvorené.

Ak sa niekedy ocitnete na ostrove Cat Ba, rozhodne si nenechajte ujsť možnosť pozrieť sa na zátoku Lan Ha z výšky 177 metrov. Číslo 177 v názve „High Point 177“ znamená nadmorskú výšku, v ktorej sa Cannon Fort  nachádza.
Ak sa niekedy ocitnete na ostrove Cat Ba, rozhodne si nenechajte ujsť možnosť pozrieť sa na zátoku Lan Ha z výšky 177 metrov. Číslo 177 v názve „High Point 177“ znamená nadmorskú výšku, v ktorej sa Cannon Fort nachádza. (zdroj: Vlado Benčík)
Pohľad z Delovej pevnosti na plávajúcu dedinu Ba Hang. Škoda že je hmlisto, v letnej sezóne urobíte fotky krajšie, ale zase bude okolo vás more turistov.
Pohľad z Delovej pevnosti na plávajúcu dedinu Ba Hang. Škoda že je hmlisto, v letnej sezóne urobíte fotky krajšie, ale zase bude okolo vás more turistov. (zdroj: Vlado Benčík)
Zátoka Lan Ha, rovnako ako zátoka Ha Long, sú nádhernými časťami sveta.
Zátoka Lan Ha, rovnako ako zátoka Ha Long, sú nádhernými časťami sveta.  (zdroj: Vlado Benčík)
Mestečko Cat Ba a jeho prístav, pri pohľade z Delovej pevnosti, sú ako na dlani.
Mestečko Cat Ba a jeho prístav, pri pohľade z Delovej pevnosti, sú ako na dlani.  (zdroj: Vlado Benčík)
Na podstavci sú umiestnené vzorky munície, ktorými sa z pevnosti strieľalo. Ten najväčší kus streliva bude zrejme bomba, ktorú zhodili Američania, s cieľom vyradiť z činnosti pozorovateľňu Vietkongu.
Na podstavci sú umiestnené vzorky munície, ktorými sa z pevnosti strieľalo. Ten najväčší kus streliva bude zrejme bomba, ktorú zhodili Američania, s cieľom vyradiť z činnosti pozorovateľňu Vietkongu. (zdroj: Vlado Benčík)
Kanón č.1. bol Francúzmi v Indočínskej vojne postavený/ namierený tak, aby mal pod paľbou vstup do prístavu mesta Haiphong. Jeho úlohou bolo chrániť prístav.
Kanón č.1. bol Francúzmi v Indočínskej vojne postavený/ namierený tak, aby mal pod paľbou vstup do prístavu mesta Haiphong. Jeho úlohou bolo chrániť prístav.  (zdroj: Vlado Benčík)
Na informačnej tabuli sa dozvedáme, že kanón č.1. bol vyrobený vo Francúzsku v roku 1910, strieľal náboje ráže 138 milimetrov a dostrelil ich na vzdialenosť 40 kilometrov.
Na informačnej tabuli sa dozvedáme, že kanón č.1. bol vyrobený vo Francúzsku v roku 1910, strieľal náboje ráže 138 milimetrov a dostrelil ich na vzdialenosť 40 kilometrov.  (zdroj: Vlado Benčík)
Kanón č. 2. má rovnaké technické parametre ako kanón č.1. a je kompletnejší. Počas Indočínskej vojny bolo jeho úlohou chrániť ďalšie 3 strategické ciele na pobreží pevniny.
Kanón č. 2. má rovnaké technické parametre ako kanón č.1. a je kompletnejší. Počas Indočínskej vojny bolo jeho úlohou chrániť ďalšie 3 strategické ciele na pobreží pevniny.  (zdroj: Vlado Benčík)
V podzemnom bunkri nachádzame debne na muníciu. Podľa nápisov, boli dodané zo Sovietskeho zväzu. Nie som si istý, či v tomto Vietnamskom „chaose“ (alebo benevolencii?) nie sú plné funkčných nábojov.
V podzemnom bunkri nachádzame debne na muníciu. Podľa nápisov, boli dodané zo Sovietskeho zväzu. Nie som si istý, či v tomto Vietnamskom „chaose“ (alebo benevolencii?) nie sú plné funkčných nábojov.  (zdroj: Vlado Benčík)
Počas Vietnamsko-americkej vojny vybudoval Vietkong v pevnosti takéto pozorovateľne oblohy (observatóriá), na sledovanie náletov amerických lietadiel na pevninu.
Počas Vietnamsko-americkej vojny vybudoval Vietkong v pevnosti takéto pozorovateľne oblohy (observatóriá), na sledovanie náletov amerických lietadiel na pevninu.  (zdroj: Vlado Benčík)
Vošli sme do otvorených dverí nestrážených priestorov múzea. Sú tu na stoloch rozložené rádiostanice, telefóny, funkčné ďalekohľady,... Radista Michal práve podáva kódovanú správu do štábu Vietkongu v Hanoji o blížiacich sa amerických bombardéroch.
Vošli sme do otvorených dverí nestrážených priestorov múzea. Sú tu na stoloch rozložené rádiostanice, telefóny, funkčné ďalekohľady,... Radista Michal práve podáva kódovanú správu do štábu Vietkongu v Hanoji o blížiacich sa amerických bombardéroch.  (zdroj: Vlado Benčík)
Ďalšou našou zábavkou v múzeu je hranie sa s periskopom. Môžeme potvrdiť, jeho technický stav je dobrý.
Ďalšou našou zábavkou v múzeu je hranie sa s periskopom. Môžeme potvrdiť, jeho technický stav je dobrý.  (zdroj: Vlado Benčík)
Tu je k dispozícii samopal vzor 58. Vyrábala ho „Česká zbrojovka Uherský Brod“. Tak vidíte, aj my sme pomohli Vietnamcom pri „vyprášení kožucha“ kapitalistickej Amerike. Dám krk na to, že zo samopalu sa dá stále stále strieľať.  S ním sa však nehráme.
Tu je k dispozícii samopal vzor 58. Vyrábala ho „Česká zbrojovka Uherský Brod“. Tak vidíte, aj my sme pomohli Vietnamcom pri „vyprášení kožucha“ kapitalistickej Amerike. Dám krk na to, že zo samopalu sa dá stále stále strieľať. S ním sa však nehráme.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pohľad z pevnosti Cannon Fort na zátoku Lan Ha pri západe slnka.
Pohľad z pevnosti Cannon Fort na zátoku Lan Ha pri západe slnka.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pohľad z pevnosti Cannon Fort na zátoku Lan Ha pri západe slnka. Predstavte si ticho navôkol a pohľad na takúto trblietajúcu sa krásu. Na Cannon Fort sa oplatí ísť hoci len pre pohľad na slnko, zapadajúce do zátoky.
Pohľad z pevnosti Cannon Fort na zátoku Lan Ha pri západe slnka. Predstavte si ticho navôkol a pohľad na takúto trblietajúcu sa krásu. Na Cannon Fort sa oplatí ísť hoci len pre pohľad na slnko, zapadajúce do zátoky.  (zdroj: Vlado Benčík)

Štvrtok – 30. január – Návrat z Cat Ba do Hanoja

Ráno sa zobúdzame na hudbu, ktorá k nám prichádza z ulice. Na pódiu pri prístavnom móle vidíme z okna našej izby, na 9. poschodí hotela Sea Pearl, skupinu cvičiacich ľudí.
Ráno sa zobúdzame na hudbu, ktorá k nám prichádza z ulice. Na pódiu pri prístavnom móle vidíme z okna našej izby, na 9. poschodí hotela Sea Pearl, skupinu cvičiacich ľudí.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pochopili sme, ide o nácvik k večernému vystúpeniu cvičencov v kimonách, vystúpia v rámci osláv sviatku Tet, lunárneho Nového roku.
Pochopili sme, ide o nácvik k večernému vystúpeniu cvičencov v kimonách, vystúpia v rámci osláv sviatku Tet, lunárneho Nového roku.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pohľadom na loďky v prístave, lúčime sa s Cat Ba. Autobus nás odvezie spred hotela k lodi, ktorá nás odvezie z ostrova do Haiphongu. Tou istou trasou, akou sme na Cat Ba z Hanoja prišli, vraciame sa po dvoch dňoch, plnší o zážitky, späť.
Pohľadom na loďky v prístave, lúčime sa s Cat Ba. Autobus nás odvezie spred hotela k lodi, ktorá nás odvezie z ostrova do Haiphongu. Tou istou trasou, akou sme na Cat Ba z Hanoja prišli, vraciame sa po dvoch dňoch, plnší o zážitky, späť.  (zdroj: Vlado Benčík)

V Hanoji nás čaká vrchol osláv sviatku Tet, posledné hodiny Roku Draka a prvé hodiny Roku Koňa. Určite sa zúčastníme veľkolepého polnočného ohňostroja pri jazere Navrátenia meča, znova navštívime Chrám literatúry, kde v prvý deň nového roku, najvzdelanejší vedátori, krásnym kaligrafickým písmom píšu básne a novoročné želania, a hlavne, vydáme sa do dediny Le Mat, aby sme si pochutnali na jedlách, ktoré špeciálne pre nás, pripravia z hada. Budete našu cestu do Vietnamu sledovať až do konca?

Skryť Zatvoriť reklamu