Prečo Afganistan odolal Rusku a Amerike

Stiahnutie amerických vojsk a rýchly vzostup Talibanu vyvolalo množstvo špekulácií o plánovanom odovzdaní moci a budúcom vývoji krajiny. Ak sa pozrieme do histórie, ani Rusku sa nepodarilo dobyť Afganistan pod vládou Talibanu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nielen v Afganistane, ale z rovnakého dôvodu Američania bez úspechu opustili aj ďalšie vojny vo Vietname, Iraku a Kórei.

Na jednej strane bola vždy moderná ozbrojená armáda podporovaná logistikou, modernou technikou a neustálym zásobovaním a na druhej strane partizáni alebo teroristi s minimálnym vybavením. Ako je teda možné, že namiesto toho, aby zvíťazila silná armáda, zlyhalo Rusko aj Američania?

Boj za svoju krajinu verzus boj za peniaze

Títo mladí, často zle organizovaní a vojensky neporovnateľne horšie vybavení bojovníci - sily Talibanu - majú jednu zásadnú a neprekonateľnú výhodu. Bojujú za svoju krajinu, za svoju vieru. V srdciach týchto bojovníkov horí oheň, aby porazili nepriateľa, ktorý okupuje ich krajinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je to hlavné, čo vojakom, ktorí vstúpili do tejto krajiny, chýbalo. Mali najmodernejšie zbrane a všetko ostatné, ale ich motiváciou boli len peniaze, nie riskovať a nasadzovať životy za cudziu krajinu a ideály iných.

Žiadna vojna nikdy nevyrieši konflikt. Ľudstvo sa o tom presvedčilo už mnohokrát, ale bohužiaľ asi nie natoľko, aby sa z toho poučilo a nevyvolávalo ďalšie vojny.

V blízkej budúcnosti uvidíme, ako vývoj v Afganistane ovplyvní vývoj celého sveta. Ľudstvo sa teraz nachádza v historickom bode zlomu. Buď si uvedomíme, že sme od seba vzájomne závislí a že konflikt alebo vojna v jednej krajine ovplyvní celý svet, alebo sa rozhodneme zjednotiť aj napriek nenávisti, ktorá existuje medzi ľuďmi a národmi. Alebo necháme prevládnuť naše ego a vstúpime do ďalších vojen, ktoré už budú globálne a deštruktívne pre všetky národy sveta.

Vladimír Bohm

Vladimír Bohm

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Vladimír je študentom medzinárodnej akadémii Bnei Baruch https://kabacademy.eu/cz/ , ktorá sa zaoberá autentickou kabalou - vedou o spájaní sa ľudí medzi sebou, ktorá rozkrýva odpoveď na otázku ,,Čo je zmyslom života" a ako to dosiahnuť.Publikuje články a videá s interpretáciou aktuálnych udalostí vo svete prostredníctvom prírodných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu