Prečo Afganistan odolal Rusku a Amerike

Písmo: A- | A+

Stiahnutie amerických vojsk a rýchly vzostup Talibanu vyvolalo množstvo špekulácií o plánovanom odovzdaní moci a budúcom vývoji krajiny. Ak sa pozrieme do histórie, ani Rusku sa nepodarilo dobyť Afganistan pod vládou Talibanu.

Nielen v Afganistane, ale z rovnakého dôvodu Američania bez úspechu opustili aj ďalšie vojny vo Vietname, Iraku a Kórei.

Na jednej strane bola vždy moderná ozbrojená armáda podporovaná logistikou, modernou technikou a neustálym zásobovaním a na druhej strane partizáni alebo teroristi s minimálnym vybavením. Ako je teda možné, že namiesto toho, aby zvíťazila silná armáda, zlyhalo Rusko aj Američania?

Boj za svoju krajinu verzus boj za peniaze

Títo mladí, často zle organizovaní a vojensky neporovnateľne horšie vybavení bojovníci - sily Talibanu - majú jednu zásadnú a neprekonateľnú výhodu. Bojujú za svoju krajinu, za svoju vieru. V srdciach týchto bojovníkov horí oheň, aby porazili nepriateľa, ktorý okupuje ich krajinu.

To je to hlavné, čo vojakom, ktorí vstúpili do tejto krajiny, chýbalo. Mali najmodernejšie zbrane a všetko ostatné, ale ich motiváciou boli len peniaze, nie riskovať a nasadzovať životy za cudziu krajinu a ideály iných.

Žiadna vojna nikdy nevyrieši konflikt. Ľudstvo sa o tom presvedčilo už mnohokrát, ale bohužiaľ asi nie natoľko, aby sa z toho poučilo a nevyvolávalo ďalšie vojny.

V blízkej budúcnosti uvidíme, ako vývoj v Afganistane ovplyvní vývoj celého sveta. Ľudstvo sa teraz nachádza v historickom bode zlomu. Buď si uvedomíme, že sme od seba vzájomne závislí a že konflikt alebo vojna v jednej krajine ovplyvní celý svet, alebo sa rozhodneme zjednotiť aj napriek nenávisti, ktorá existuje medzi ľuďmi a národmi. Alebo necháme prevládnuť naše ego a vstúpime do ďalších vojen, ktoré už budú globálne a deštruktívne pre všetky národy sveta.

Skryť Zatvoriť reklamu