Chvejúci sa horúci vzduch rozmazáva obraz nad pieskom púšte. Starú beduínsku cestu nahradil modrý pás dvojprúdovej diaľnice. Prachom ománskej púšte sa vinie diaľnica lemovaná uprostred elektrifikovanými kandelábrami.

Každá lampa na ceste vychádzajúcej z púšte pri vstupe do mesta pred rezidenciou sultána sa mení a dostáva zlatú slávnostnú farbu. Sultán má v Ománe stále úctu a rešpekt.
Pešo vstupujeme uličkami do najstaršieho centra hlavného mesta Muscadu. Je na mieste pôvodného centra, a preto sa štvrť volá rovnako ako mesto. Na ploche 1 000 m² je tu dnes fungujúce sídlo sultána, predsedu vlády a ministra zahraničia v jednej osobne sultána. Jeho rod vládne krajine už od 18. storočia.

Staré a nové, všetko tu nájdete len pár krokov od seba v hlavnom meste Ománu Muscad. Ten má dnes vyše 1,5 milióna obyvateľov žijúcich na 3500 km². Po diaľnici sultána Quaboos a ceste Al Bahrid Road prichádzame k prístavu v starom centre, keď sa pred nami objaví v plnej kráse zapadajúceho slnka modro zlaté priečelie stĺpov hlavného paláca sultána Kábúsa bin Saída.

Štvrť Mutrah je pokračovaním pôvodného starého mesta. Cesta k nej nás vedie okolo pevnosti zo 17. storočia, pokračuje okolo niekoľko metrov veľkého kadidla na kopci a vstupuje do prístavu. Zátoka je tu obkolesená orientálnou panorámou troj a štvorposchodových farebných stavieb domov a hotelov, v strede ktorých je vstup do slávneho mutrahského trhu.

Z rozpálenej ulice si zvykáme na šero a postupne sa rozvetvujúce uličky bazáru, ktoré lákajú preplneným výkladmi zlata, striebra, kadidla, látok, ale aj historických replík zbraní, orientálnych predmetov, aladinových lámp a suvenírov. Pri vstupe postávajú obchodníci odetí, ako všade, do snehobielych diždašách. Po niekoľkých desiatkach metrov od vstupu je známy obchod – Ali Babu. Víta nás majiteľ Ali a po zoznámení nás zveruje do rúk svojich 4 obchodníkov, kým on dôstojne sedí a popíja čaj za stolom v centre obchodu. Obchod je plný drobných aj veľkých predmetov rozmiestnených v 3 samostatných miestnostiach a ich počet už asi nikto nikdy nespočíta. Po mojom záujme o fotografiu, bez váhania dôstojne zaujme miesto v strede obchodu a zapózuje s ozdobnou dýkou chandžár za opaskom. Hovorí sa, že je veľmi bohatý a obchod udržuje ako rodinnú tradíciu, ktorú má z úcty k rodine a pre potešenie.

Vraj odmietol ponuku z nemeckého prírodovedné múzea na odkúpenie najstaršieho artefaktu – veľkej živice, ktorá bola ocenená na viac ako 500 000 €. Keď neverím nemecká sprievodkyňa ma berie do zadnej časti obchodu, kde na čestnom mieste tróni významný exponát veľkosti obalu od huslí. Opúšťame prítmie stoviek metrov uličiek trhu a vstupujeme na promenádu prístavu neďaleko od známeho rybieho trhu. V zátoke sa plaví niekoľko historických replík šalúp ománskeho námorníka Sindibáda, kotví tu však aj Sultánová 80 metrová jachta Al Said. Je treťou najväčšou na svete a kto je na zozname hostí, patrí určite do Who is Who krajín arabského polostrova.

Skutočná obnovená replika Sindibádov lode z jeho obchodných a objavných ciest - má čestné miesto pred Palácom poradného zboru Ománu, neďaleko od luxusného hotela Ritz - Carlton. Ten v svojom interiéri pôsobí ako ďalší z palácov so svojou 20 metrov vysokou vstupnou halou, kryštálovým lustrami, 8 prezidentskými apartmánmi nad ktorými tróni vlastné poschodie pre sultána a je ho osobných hostí. Nie je zvláštnosťou, že čestné miesto má obchod a prezentácia kadidla.

Výnimočné miesto medzi ponukou luxusného tovaru tu má ponuka ománskych parfumov Amouage. Značka vznikla na podnet sultána v roku 1983 a dnes je známa na celom svete. Pri testovaní vôni som podľa rozprávania obchodníka postupne rozpoznával kadidlo, ruže najrôznejšie druhy korenia, čo sú tradičné zložky pre Blízky východ. Napriek tomu je každý z parfumov unikát. Sú ponúkané v tradičných flakónoch, dámske pripomínajú sultánov palác Ruwi v Ománe a pánske symbolizujú tradičnú dýku.

Je len samozrejme, že podobu hotela Ritz - Carlton vytvárala s architektom osobne sultán. Na privátne poschodie sultánových komnát sa dostanú len hostia prichádzajúci na jeho osobné pozvanie. Z hotelového personálu sem mala možnosť vstúpiť len jeho malá časť. Výnimočnosť stavby znásobuje aj jej miesto, ktoré na jednej starne podáva ruku oceánu, do ktorého môžete vstúpiť prakticky z terasy hotela.

Veľké množstvo zdrojov z ropy a plynu ide do verejných investícií – kanálov na zásobovanie vodou, dopravnej infraštruktúry, ale aj nemocníc a kultúry. V roku 2011 v Muscade na pokyn sultána postavili jedinú operu na arabskom polostrove Royal Opera House of Muscad. Za posledných 35 rokov tu vznikli aj štyri veľké múzeá – Prírodovedecké, Národné, Detské múzeum a na počesť hlavného zdroja ekonomiky aj Ománske naftovo plynárenské múzeum.