Ako na to: predať nehnuteľnosť cez Realitnú kanceláriu alebo sám?

Písmo: A- | A+

Dobrá otázka. Poznáte odpoveď? Predával som svoj byt už aj sám, aj cez kanceláriu, no dnes predávam ja pre druhých. Proces predaja a prenájmu nie je jednoduchý, písal som už články o Príprave nehnuteľnosti na predaj / prenájom.

X+

Čo to obnáša?
PREDAJ: Ak ste sa chopili predaja nehnuteľnosti vlastnými rukami, poradím Vám ako na to. Pripravte si silné nervy. Keď už perfektne nafotíte byt, dáte si inzerát a nájdete chuť a odvahu sa stretnúť s prvými záujemcami, pripravte sa na množstvo, ale naozaj množstvo telefonátov od realitných maklérov nie len začiatočníkov, ktorí si budú chcieť Váš byt či dom vziať do ponuky a ponúkať v inzercií. Prečo? Lebo menej skúsení alebo neprofesionálni makléri nemajú dostatok klientov a referencií na to, aby Vás neotravovali. Pripravte sa tiež na nekonečné obhliadky, ktoré Vás budú stáť nejaký ten čas a verte mi, o mesiac-dva aj nervy. Príde na to, sám som si to vyskúšal. Je to nekonečné, potom keď nájdete potencionálneho záujemcu, budete tvoriť a hľadať na internete nejakú schopnú zmluvu, ktorú s ním podpíšete. Budete hľadať znalca, pretože väčšina kupujúcich dnes kupuje na úver, oplatí sa to, banky na trhu ponúkajú výhodné úrokové sadzby, behať k správcovi a pod. Celé sa Vám to bude zdať zdĺhavé a vlastne ani nebudete vedieť či, kedy a ako sa to ukončí.

Ak ste sa v týchto vetách našli, možno bude pre Vás prínosnejšie osloviť skúseného realitného makléra a za ten čas a nervy, ktoré Vám ušetrí, budete určite vďačný.

PRENÁJOM: Pri prenájme je to jednoduchšie ako pri predaji, ale v tomto prípade si možno budete „špiniť“ ruky zbytočne. Často krát províziu realitnej kancelárií za prenajatie bytu platí budúci nájomca a tým pádom Vy budete robiť niekoho iného robotu zadarmo. Čudné nie? Ak sa však predsa len do toho chcete pustiť sám / sama, buďte obozretná a vyberte toho vhodného nájomníka, pretože prenajímate nehnuteľnosť predsa kvôli zisku a nie kvôli ďalším starostiam.

 

Dajte si tiež záležať na dobrej zmluve, ktorá obsahuje všetky náležitosti, ktoré Vás ochránia. Držím palce.

Skryť Zatvoriť reklamu