Kresťania nezmizli. Komu to prekáža?

Sklamanie neoliberálov z vysokého zastúpenia veriacich výstižne pomenúva rozhovor v SME, 27. januára 2022.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Masívna protikresťanská kampaň v mainstreamových médiách nepriniesla očakávané výsledky. Kde urobili súdruhovia z NDR chybu?
Masívna protikresťanská kampaň v mainstreamových médiách nepriniesla očakávané výsledky. Kde urobili súdruhovia z NDR chybu? 

vlog: https://www.youtube.com/watch?v=QUCgJoHnp54

Aktérom rozhovoru je predstaviteľ strany SKOK, Andrej Lúčny, ktorý vedie občianske združenie Ethos, stojace za kampaňou “Bez vyznania.”
V SME sa teda nadýchli k zverejneniu rozhovoru s predstaviteľom ľavicovo liberálnej strany, ktorá v ostatných voľbách získala 0,11% hlasov.
Už samotný názov článku je veľmi výstižný:

"Chceme umravniť cirkvi, aby sa nestarali do riadenia štátu".

Článok s názormi, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani komunisti v roku 1950.
Článok s názormi, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani komunisti v roku 1950. 


V texte je viacero perál, ktoré by si zaslúžili čestné miesto hoci aj v príručke mladého komunistu z roku 1950. Napríklad:
“Považujeme za nesprávne, že sa moci v štáte cirkev vôbec domáha”.
Alebo:
“Keď sa v cirkevnej hierarchii ocitne správny človek, nahradia ho”.
Alebo:
“Financovanie cirkvi zo štátnej kasy je výdobytok komunizmu”.

Článok pomenúva myslenie tých, ktorí cirkev vo verejnom priestore vnímajú ako úhlavného nepriateľa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nič nové pod slnkom. Takíto nám tu donedávna vládli 40 rokov.
Nie to však celé trocha inak?

To, že sa niektorí politici oháňajú kresťanským svetonázorom, hoci sami tak nekonajú, znamená, že sa “cirkev mieša do riadenia štátu”?

Nie je to práve naopak - že sa politici miešajú do cirkvi?

Pán Lúčny sa hlučne naváža do katolíckej cirkvi a menších, najmä protestanských cirkví, sa (ktovie, prečo) zastáva.

Pritom katolícka cirkev vykonala najviac zo všetkých kresťanských cirkví pre svoje odpolitizovanie. Katolícki kňazi, ktorí sa dali na politickú dráhu, musia dokonca pod hrozbou ekomunikácie opustiť rady duchovenstva!

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane, niektoré protestantské cirkvi dokonca pobádajú svojich členov, aby sa politicky angažovali. Ani parlamente nechýbajú pastori protestantských cirkví a nespochybniteľne patria k "svetlejším zjavom" našej politickej scény.

To, že niektorí členovia cirkvi konali inak, ako mali, má podľa pána Lúčneho znamenať, že cirkev ako celok treba diskvalifikovať, spochybniť jej morálny étos a vylúčiť ju úplne z verejného života?

A to podľa akéhože princípu? Žeby podľa princípu kolektívnej viny? No, z hlavy neoliberála to vyznieva prinajmenšom, "zvláštne".

Pán Lúčny je zjavne aj špecialista na personalistiku katolíckej cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu

To, že arcibiskupa Bezáka nahradil v úrade biskupa iný človek, z jeho pohľadu znamená, že ho nahradil automaticky horší biskup a človek, ako jeho predchodca.

Fíííha. Ak by takýto princíp naozaj platil, tak ako vysvetliť, že cirkev je tu už vyše 2000 rokov, kým iné "izmy" pravidelne vymierajú už po jednej, dvoch generáciách? Žeby to bolo vďaka neustále sa znižujúcej úrovni jej predstaviteľov? Blahoželám k takejto "neoliberálnej logike"!

Cirkev žije (aj) z peňazí ľudí, ktorí si ju neželajú vo verejnom živote?

Pánu Lúčnemu a redakcii SME zrejme ušlo, že katolícka cirkev sa odluke od štátu vôbec nebráni, skôr naopak. Príspevok štátu na činnosť vykrýva iba časť jej nákladov. Je to v podstatne menšej miere, ako v prípade iných organizácií, konajúcich "vo verejnom záujme".

SkryťVypnúť reklamu

Ja som napríklad v živote nebol na koncerte Štátnej filharmónie, ale nikdy by mi nenapadlo dožadovať sa preto jej zrušenia.

Dokonca, niektoré krajiny s väčšou mierou nezávislosti cirkvi od štátneho rozpočtu - povedzme Poľsko - majú vyššiu mieru religiozity, ako je to na Slovensku.

S financovaním cirkvi zo štátneho rozpočtu  prišla  Mária Terézia, nie komunisti.
S financovaním cirkvi zo štátneho rozpočtu prišla Mária Terézia, nie komunisti. 


Vzhľadom na masívnu proticirkevnú kampaň zo strany neoliberálnych médií sú teda výsledky sčítania ľudu povzbudením pre všetkých, ktorí sa nehanbia za svoju kresťanskú identitu. Navyše, potvrdila sa stará, známa pravda:

Ťažisková sila kresťanstva nie je v cirkevnej hierarchii. To naozaj podstatné je jeho morálny étos.

Byť kresťanom totiž už 2000 rokov znamená najmä nikdy neustať v úsilí byť zajtra lepším človekom, ako dnes. Nuž a to, chvála Bohu, stále oslovuje väčšinu obyvateľov tejto krajiny.

Vladimír Seman

Vladimír Seman

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  328x

V televíznej oblasti pôsobím vyše 30 rokov, Vlastním súkromnú produkčnú spoločnosť seman.tv. Blogy vychádzajú z autorských televíznych materiálov a dopĺňajú ich. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu