Moja skúsenosť s očkovaním

Úvodom: nie som aktivistom proti očkovaniu. Konšpiračné teórie z duše nemám rád. O očkovaní nezvyknem písať ani inak sa v tejto veci neaktivizujem. Aj k tomuto blogu som sa dopracoval len preto, aby som trochu vykompenzoval jednostranné informácie, ktoré sa v ostatných dňoch objavili v denníku SME, v článkoch, hovoriacich o odporcoch očkovania ako o konšpirátoroch, zanietencoch a odporcoch zdravého rozumu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (317)

Mám doma dieťa, ktoré dostalo nálepku autista. Náš syn mal mnoho problémov a jedným z nich bolo, že prakticky neregistroval ľudí. Poznal ich do výšky kolien, hral sa takmer výhradne s papučami, očný kontakt žiadny. Nerozprával. Mal vtedy štyri roky a žil výlučne vo svojom svete.

Keď sme rozbehli špeciálnu terapiu, plnú energie a ohromného osobného vkladu, sami sme netušili, aký bude mať prínos. Ale prekonával všetky naše očakávania. Za pár týždňov sme vybudovali stopercentný očný kontakt (z nuly), za pár mesiacov mal slovnú zásobu niekoľko sto slov a začal ich spájať do jednoduchých spojení. Odrazu to bolo iné dieťa. Začal vnímať nás, začal vnímať svet. Bola to úžasná doba. Čas a energia, čo sme do toho vkladali, boli neskutočné (terapia bežala väčšinu dňa, deň za dňom), ale stálo to za to.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A potom prišla stopka a regres. Odrazu sa jeho pokroky zastavili. Vrátil sa späť. Prestal rozprávať a dodnes nezačal. Nech sme robili čokoľvek, už sa k tomu úžasnému obdobiu pokrokov nevrátil. Aj keď sme terapiu bežali ešte niekoľko rokov, ďalšie pokroky už boli veľmi pozvoľné. Napokon sme aj my sami minuli tú energiu, čo sme do terapie vkladali a ukončili sme ju.

Asi tušíte, kam to smeruje. Áno, čas jeho regresu sa zhoduje s časom povinného očkovania.

Je to dôkaz škodlivosti očkovania? Nie, iba istá pravdepodobnosť, že toto konkrétne očkovanie mu veľmi uškodilo. Ale keď sme asi o rok neskôr zistili, že náš syn má v krvi hodnotu hliníka 4 830 nmol/l, pričom horná hranica u detí je 300 a imunológ to komentoval slovami, že „jeho neuróny sa kúpu v hliníku", nepotrebovali sme žiadne dôkazy. Lekári môžu hovoriť čo chcú, ten hliník sa do neho dostal buď oblizovaním hliníkových lyžíc, ktoré doma nemáme, alebo má špeciálnu schopnosť nasať ho zo vzduchu, alebo ho jednoducho dostal vo vakcíne, v ktorej hliník naozaj je.

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že očkovanie ako také je škodlivé? Nemyslím. Na väčšinu ľudí nežiaduce účinky nemá a široká ochrana pred veľmi nepeknými chorobami je asi dostatočne preukázaná.

Nechápem však tú mediálnu jednostrannosť. Ako keby sme viedli zákopové vojny, v ktorých ani jedna strana nevie priznať, že by stálo za to zamyslieť sa aj nad argumentmi tej druhej. V takom type „dialógu" je potom ťažké nielen nájsť pravdu, ale aj vôbec sa zorientovať.

Kto z odborníkov pomenúva okrem výhod očkovania aj fakt, že očkovanie okrem vytvárania protilátok proti jednému ochoreniu nabúrava celý imunitný systém jedinca? Kto z nich pri plošnom odporúčaní a pri aplikovaní očkovania rozlišuje medzi zdravým a imunitne oslabeným dieťaťom? Kto z odborníkov pripúšťa, že autoimúnne ochorenia by mali byť kontraindikáciou očkovania?

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka osobnej skúsenosti viem, že až tak jednoduché, ako sa to prezentuje, to s očkovaním nie je. (Napokon, ak by to bolo také jednoduché, asi by sa zaočkovaní jedinci nemuseli báť nákazy, prenášanej nezaočkovanými.) Vďaka svojej skúsenosti verím rodičom autistických detí, ktorí zverejňujú svoje osobné príbehy, kde sa rozvinul ťažký autizmus do pár dní po očkovaní. Ja viem, že to štúdie nepotvrdili, ale poďte ukázať tie štúdie môjmu synovi. Možno keď mu ich prečítate, uvedomí si, ako nevedecky sa správa a začne znovu rozprávať.

Môj osobný záver je taký, že povinné očkovanie všetkých detí je síce dobre myslené, ale veľmi, veľmi zlé riešenie. Ak by som mal vtedy toľko rozumu, čo mám dnes, nikdy by som do dieťaťa, ktoré má oslabenú imunitu, nepichal žiadnu vakcínu. A s prepáčením, zvysoka by som sa vys__l na možné pokuty, ktoré by som ako „nezodpovedný rodič" mohol dostať.

Vlado Mokráň

Vlado Mokráň

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Problém je iba prezlečená príležitosť. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu