Ak Kaliňák svorne s Dzurindom tvrdia, nechajme to na policajtov, inými slovami hovoria, nerozdúchavajme to, spoľahnime sa na ich doterajšiu bezradnosť a ťažkopádnosť, veď aj tak bez spolupráce SIS nič nevypátrajú. Rovnako povážlivé je aj mrazivé mlčanie priamych svedkov odposluchov tejto informačnej služby. Ich vedomosti a informácie sa totiž snažia všetci kompetentní ubrániť pred zverejnením za akúkoľvek cenu, hoci aj zubami nechtami.Snaha o vyšetrenie Gorily je tak vedená len cez osamotený počin ministra vnútra Daniela Lipšica, ktorý sám je terčom mnohých posmešných slovných útokov.
Ak je však minister vnútra vyhlásený iným ministrom z rovnakej vlády za blázna, či iba podliaka a iný minister za podobné nevyberavé počínanie v boji s korupciou za obludu a okamžite odvolaný, je sa nad čím zamýšľať v tomto štáte. Najmä nad tým, čo to tam máme za volených zástupcov a odkiaľ prišli tieto „morálne autority". Iste, v tomto výroku Mikuláša Dzurindu je aj kus pravdy. Len blázon by sa dnes na Slovensku snažil ísť proti korupcii sťaby proti múru, aby náhodou dostal aj niekoho zo svojich kolegov do „lochu", hoci by si to plným právom zaslúžil. Nuž, už len toto je dôvod, prečo môže byť Gorila príliš veľkým sústom pre jedného človeka. Je však dobré, že sa vždy zopár takýchto bláznov nájde, nehovoriac o tlaku veejnej mienky.
Úplne inú taktiku však zaujali mlčiaci bobríci v Smere, kde sa to donedávna bezprecedentnými prípadmi a nápadmi na nespočetných tlačovkách k minikauzám len tak hemžilo. Teraz vieme len to, že sa bývalý minister vnútra priznal, že videl už päť verzií Gorily v rôznych časových odstupoch a zrejme to bol dôvod, že originál jeho podriadení radšej pred pár rokmi úmyselne skartovali. Alebo možno preto, že sa v ňom našiel aj jeho nekompromisný predseda? Ale to by sme predbiehali, pretože Fico z údajného spisu nevychádza ako najväčší zlosyn.
Napriek tomu, aj existujúce informácie v ňom na rezolútny odchod z politiky bohato vystačia a to nielen jemu. Kto si myslí, že nie, môže sa chlácholiť myšlienkou, že odposluchy z monackej jachty k nám ešte nedorazili. Navyše Fico sa vždy pohotovo zahrá na hluchonemého pri otázke, či bol alebo nebol v spomínanom konšpiračnom byte s predstaviteľmi onej vetvy slovenskej oligarchie a niektoré otázky už začínajú byť aj pre neho otravné podobne ako vila Elektra pre jeho ideového predchodcu z HZDS.
Zdá sa, že sa viac sústreďuje na volebnú kampaň, kde aj prostredníctvom billboardov hlása o istotách a svetlých zajtrajškoch, ktoré ponúka zrejme predovšetkým v podobe sociálnych dávok pre viacpočetné rodiny, lebo tento typ solidarity na ľavicovo orientovaných voličov vždy platí ako najtvrdšia mena. Koniec koncov je to aj hlavný ideový rozpor medzi týmito dvoma tábormi, kde pravica chce motivovať pracujúcich a presadzuje skôr znižovanie daní a odvodov namiesto ľavicovej falošnej solidarity, ktorá hádže do jedného vreca tých, čo nemôžu a tých, čo nechcú pracovať a nikdy ani nebudú. A samozrejme finančne podporuje rovnaké aktivity aj v iných južných krajinách EÚ.
Mlčiacich protagonistov v tejto afére je však viac, hoci človek by čakal, že odvolaná šéfka FNM, či riaditeľ SIS povedia novinárom aspoň jednu súvislú vetu. Pozoruhodnú reklamu a prestíž značke Audi robí svojim menom zatiaľ podnikateľ Malchárek, ktorý by už dnes rád zabudol na časy ministrovania a pokojne sa venoval svojmu autobiznisu, ktorý roztočil na plné obrátky vraj aj vďaka bohatej nádielke z privatizácie. Sme radi, že sa mu u nás tak darí a zrejme ani v tomto prípade nepríde k naplneniu litery zákona o preukazovaní pôvodu majetku.
Gorila je aj poučením z toho, že nikto nenesie u nás žiadnu zodpovednosť a keď sa niečo prevalí niet toho, kto by o niečom rozhodoval, vedel a už vôbec za niečo ručil v duchu zákona, hoc by mal aj funkciu ministra financií a kýbel imunity k tomu. Ak sa niekto aj naoko zaručí, tak iba na tú chvíľu, aby dostal svojho človeka na patričné miesto a neprerušil kontinuitu zásadne výhodného biznisu, ktorý sa volá Slovenská republika a.s.
Niet sa preto ani čo čudovať, že nám na budove parlamentu pribudol dočasne nový štátny znak, ktorý niekoho pohoršuje, no zobrazuje stav nášho štátu v takej podobe, akej nám ho zanechali naši politici. Podľa čerstvých prieskumov verejnej mienky majú totiž naďalej našu širokú podporu, takže gorila s banánom určite nie je urážlivým symbolom.
Slovenská oligarchia v ohrození a hluchonemý Fico
Je až dojemné s akou vervou sa politici, ktorí sa cítia spisom Gorila ohrození, snažia vyrobiť sami sebe alibi. Ak by aj orgány činné v trestnom konaní k niečomu prevratnému dospeli, bude to vždy iba účelová alebo politická hra. Ten politický vplyv je zreteľný, ale skôr v prípadoch, keď sa trestné konanie bezdôvodne zastaví, či ani nezačne, než by tomu bolo opačne. Inak by sme o nejakom pristihnutom politikovi, ktorému sa jeho biznis aktivity, nedajbože, neprepiekli alebo inak znehodnotili, museli niečo vedieť.