reklama

Nekŕmte nás, pracujeme

Vodiaci pes je kompenzačnou pomôckou pre človeka so zrakovým postihnutím. Pri pohľade na milého štvornohého tvora, ktorý vedie svojho pána, mnohí cítia vlnu dojatia. Často majú tendencie psa hladkať, prihovárať sa mu, či kŕmiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Toto správanie, ktorým verejnosť prejavuje psiemu pomocníkovi spolupatričnosť, môže mať však rušivý až negatívne dopad na prácu, ktorú v danej chvíli pes vykonáva. 

Vodiaci pes oblečený do bieleho postroja v danej chvíli pracuje. Rovnako ako pracujúci človek, aj pes sa potrebuje sústrediť na svoj výkon, v jeho prípade ide o bezpečné vedenie človeka, obchádzanie prekážok. Aj na pohľad nevinné oslovenie, môže oslabiť psovu koncentráciu. Vyrušenie psieho pomocníka pri práci má priamy dopad aj na človeka so zrakovým postihnutím.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vodiaci pes vie, kedy je pre jeho nevidiaceho majiteľa bezpečné prejsť
Vodiaci pes vie, kedy je pre jeho nevidiaceho majiteľa bezpečné prejsť (zdroj: Katarína Bukerová)

Pokiaľ sa chcú ľudia prihovoriť vodiacemu psovi alebo pomôcť jeho majiteľovi, je dôležité, aby ako prvého oslovili majiteľa vodiaceho psa. Mnohí držitelia vodiaceho psa sa radi zoznámia s novými ľuďmi. Netreba však brať osobne, ak človek so zrakovým postihnutím kontakt odmietne. Svojho psa pozná najlepšie.

„Ľudia nám často chcú pomôcť, ale nevedia, ako človeka s vodiacim psom sprevádzať. Volajú na psa, ťahajú ho za vôdzku. Stačí sa však opýtať a nevidiaci vám povie, ako mu treba pomôcť,“ vysvetľuje Michal Sihelský, ktorý vlastní vodiaceho psa menom Izzi. 

Za moment vstúpenia na cestu je zodpovedný človek. Za jej  prechod vodiaci pes.
Za moment vstúpenia na cestu je zodpovedný človek. Za jej prechod vodiaci pes. (zdroj: Katarína Bukerová)

Ďalšou neresťou verejnosti je kŕmenie vodiacich psov. „Stalo sa mi, že vo vlaku kŕmili môjho vodiaceho psa aj napriek tomu, že som nedovolila. Zneužili situáciu, keď som telefonovala,“ krúti hlavou nad ľudskou tvrdohlavosťou majiteľka vodiaceho psa Ria Eva Barániková.
Pokiaľ nevidiaci nevie, že jeho psa niekto na verejnosti kŕmi, pes si na to môže zvyknúť a začať aj v iných situáciách či od ďalších ľudí pýtať jedlo. Pre človeka bez zrakovej kontroly by bolo takéto správanie psieho pomocníka korigovateľné iba veľmi obtiažne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vodiaci pes je najväčším pomocníkom pre svojho majiteľa. Vďaka nemu nevidiaci získa slobodu a nezávislosť od vidiacich sprievodcov.
Vodiaci pes je najväčším pomocníkom pre svojho majiteľa. Vďaka nemu nevidiaci získa slobodu a nezávislosť od vidiacich sprievodcov. (zdroj: Katarína Bukerová)

Dôležité je uvedomiť si, že vodiaci pes nie je obyčajným psom. Je to špeciálny pomocník, ktorý by mal byť spoľahlivý v každej situácii, nakoľko pomáha človeku s postihnutím. Preto je jeho vyrušovanie počas práce, t.j. keď je v bielom koženom postroji, viac než nevhodné.
V mene štvornohých pomocníkov a ich majiteľov vopred ďakujeme všetkým za rešpekt k tejto pracujúcej dvojici.

Článok vznikol s cieľom informovania verejnosti o činnosti Výcvikovej školy pre asistenčné a vodiace psy a výchove vodiacich a asistenčných psov v rámci projektu: Tvorba a optimalizácia lepšej verejnej politiky v záujme odstraňovania bariér spoločenského začlenenia zrakovo postihnutých. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
logá EÚ
logá EÚ 
Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Naše občianske združenie pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím stať sa samostatnejšími vďaka štvornohým pomocníkom so špeciálnym výcvikom. Ako jediná organizácia na Slovensku sme získali akreditáciu od Medzinárodnej federácie škôl pre výcvik vodiacich psov (International Guide Dog Federation), čo zaručuje vysokú kvalitu našej práce. Radi by sme čo najväčšiemu počtu ľudí priblížili tému psích pomocníkov, ako aj tých, ktorí ich pomoc potrebujú. http://www.vodiacipes.sk/ Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNaša filozofiaZo sveta psovNezaradenéOdborne

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu