Topoľčany sú na pár dní „hlavným mestom“ nevidiacich a slabozrakých ľudí

Topoľčany sú na pár dní „hlavným mestom“ nevidiacich a slabozrakých ľudí
Vodiaci pes s pánom
Písmo: A- | A+

Nevidiaci a slabozrakí, ktorým pomáhajú vodiace psy, sa už 18ty krát zišli na pracovno-spoločenskom sústredení.

V Topoľčanoch je však toto podujatie po prvý raz. Zúčastňujú sa na ňom aj ľudia, ktorí zvažujú, že si vodiaceho psa zaobstarajú. Pre ľudí so zrakovým postihnutím je toto sústredenie dôležité ako zo spoločenskej, tak aj pracovnej stránky.

„Aby si vodiaci pes udržal dobrú úroveň svojich pracovných zručností, je potrebné, aby jeho majiteľ dodržiaval určené pravidlá a svojho vodiaceho psa neustále precvičoval. Majiteľ vodiaceho psa je totiž jeho doživotným trénerom a je zodpovedný za udržiavanie zručností, potrebných na vodenie. V opačnom prípade sa znižuje úroveň ich spoločnej práce, alebo vodiaci pes svoje zručnosti stráca. V niektorých prípadoch môže nesprávne používanie tejto pomôcky viesť dokonca k ohrozeniu zdravia samotného používateľa so zrakovým postihnutím alebo jeho vodiaceho psa,“ vysvetľuje predsedníčka správnej rady Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy Andrea Kujovičová.

Nevidiaci sa preto musia neustále vzdelávať v oblasti kynológie a tyflokynológie, čo im umožňuje práve toto sústredenie. Trénujú na ňom totiž pod dohľadom odborníkov.

„Klienti so zrakovým postihnutím pod dozorom inštruktorov nielenže trénujú samostatný pohyb s vodiacim psom, ale absolvujú aj niekoľko prednášok o výžive, starostlivosti o psa, priestorovej orientácii a ďalších témach dôležitých pre udržanie kvality práce vodiaceho psa. Zároveň sa pracovníci VŠVAP v rámci rekondičného pobytu snažia rôznymi aktivitami podporovať rozvoj iných zručností u nevidiacich účastníkov, ako je jemná motorika, sluch, predstavivosť a preto sú počas sústredenia realizované rôzne aktivity s takýmto zameraním,“ dodáva Andrea Kujovičová s tým, že súčasťou rekondičných pobytov sú aj vzdelávacie aktivity zamerané na tvorbu a interpretáciu trojrozmerných máp a tiež semináre o novinkách  v technológiách určených pre osoby so zrakovým postihnutím.

Nezanedbateľným benefitom je však aj socializácia ľudí so zrakovým postihnutím. Na jednom mieste sa totiž zíde viac ako 20 nevidiacich a slabozrakých, ktorí sa spolu nielen zabavia, ale si tiež vymenia skúsenosti s výchovou a tréningom psov, podelia sa o zážitky, prípadne sa porozprávajú o problémoch, ktorým čelia v bežné dni a snažia sa spoločne nájsť riešenia.

„Tieto sústredenia som absolvoval už párkrát a majú pre mňa veľký význam. Nielenže som sa toho dosť naučil, ale spoznal som množstvo inšpiratívnych ľudí a preto ma mrzí, že mi to tento rok nevyšlo. Hádam o rok. Nedávno mi totiž zomrel môj verný pes Fabko a práve zvažujeme, či si namiesto neho zaobstarám ďalšieho pomocníka,“ vraví Jozef Pišúth, klient VŠVAP.

Sústredenie sa začalo v nedeľu 29.8.2021 a potrvá do piatka 3.9.2021.

fotka je ilustračná

Skryť Zatvoriť reklamu