Mayday...

Poznáte to. Boening 747 sa nezadržateľne blíži k zemi a v pilotnej kabíne je iba letuška a pasažier, v lepšom prípade pasažier - príležitostný pilot ultraľahkého lietadla. Pomocou tisícstranového manuálu a navigácie z letiska nakoniec šťastne pristanú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Toľko akčná scéna z nejedného filmu, v ktorých nám masírujú mozog väčšinou americkí producenti. Nie celkom, ale podobne na mňa pôsobí už dlho trvajúca diskusia o karte prvej pomoci v našich automobilových lekárničkách a ich modulové usporiadanie. Zákonodárci od dobroty nevedia ako uplatniť svoje ego, tak sa zaoberajú nezmyselnými zvadami nad čímkoľvek. A Slováci? Poslušní, bohabojní poddaní ani nečakajú kedy sa vrchnosť doháda, a v predstihu sa vybavujú všetkým, čo by novodobí pandúri na ceste mohli požadovať. A v skutku, v deväťdesiatich deviatich percentách bude karta prvej pomoci naozaj iba pre šikanovanie vodičov. Dnes som nahliadol do vyhlášky 143/2009 MZSR, pozrel si prílohu so vzorom karty a celkom som sa pobavil. Dominantný je názov, pod ním tri základné postupnosti, štyri komentované piktogramy a dôležité telefónne čísla. Je to veľa alebo málo? Popravde videl som komerčne ponúkanú kartu s neschváleným a väčším množstvom informácií, ktorá na mňa pôsobila oveľa neprehľadnejšie. Ale minimálne možná veľkosť oficiálnej karty 18 x 10 cm a predpísaný text na druhú stranu tiež čitateľná nebude. Predpokladom správneho použitia bude ďalšia nutná výbava lekárničky, pre ľudí okolo päťdesiatky, dioptrické okuliare.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak ako v mnohých životných situáciách nám prichodí veriť, že veci sú a budú tak ako majú byť.

Verím, že môj záchranca sa nebude riadiť odporúčaným zákonným postupom a nebude dlho zisťovať čo sa stalo, hľadať mobil, aby zavolal pomoc a rukavice, aby zabezpečil svoju vlastnú bezpečnosť, ak bude treba vložiť holú aj špinavú ruku do môjho krvácajúceho brucha alebo perforovanej krkavice.

Verím, že môj záchranca mi nebude lámať hrudník iba preto, že je to na karte nakreslené a pred nepriamou srdečnou masážou najprv zistí či mi bije srdce a či dýcham.

Verím, že môj záchranca sa nebude zaoberať vhodnosťou použitia príslušného modulu svojej lekárničky na moje zranenie.

SkryťVypnúť reklamu

Verím, že môj záchranca použije bez zaváhania aj expirovanú lekárničku.

Verím, že môj záchranca sa nebude obávať postihu z neodborne poskytnutej prvej pomoci, a v každom prípade sa mi bude snažiť pomôcť.

Verím, že môj záchranca bude duchaprítomný a poučený človek, ktorý pre moju záchranu nebude potrebovať kartu prvej pomoci.

A napokon verím, že karta prvej pomoci zachráni aspoň jeden život. A ak by to bol iba jeden jediný, tak napriek tomu, že bude väčšinou slúžiť iba na šikanovanie vodičov, má v našej lekárničke opodstatnenie. Aj keď sa môj článok s týmto tvrdením zdá byť v rozpore.

Vojtech Moravčík

Vojtech Moravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Živnostník s dušou proletára, to je ťažká konštrukcia. Zoznam autorových rubrík:  SvetonázorZávislosťTupinyZnačkové nepodarkyZdravieDopravaPozitívaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu