Brmbulenky

Moja svokra im láskyplne hovorí brmbulenky. Od nepamäti majú výsadné postavenie a tešia sa nebývalej úcte väčšiny ľudí v našich končinách, sú symbolom lásky, zvestovateľky jari a personifikujú šťastie v dome, ktorý si vyvolia za hniezdisko. Lastovičky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Veríme, že toto štíhle vtáča vo fraku prináša každoročne pokoj a požehnanie do našej rodiny, akoby to bol prísľub šťastia a ochrany obyvateľom, ktorí dostali dôveru prichýliť ich na najintímnejšiu časť ich každoročného putovania. Je to pre nás naozaj česť byť tak blízko a sledovať pytačky, stavbu hniezda, kŕmenie a vyvádzanie mladých. Citlivo sledujeme rôzne fázy tohto dvakrát sa opakujúceho každoročného rituálu. Brmbulenky ale bývajú aj dosť tvrdohlavé a my naivní ľudia sa im snažíme vytvoriť čo najlepšie podmienky, pretože šťastie je šťastie, ale niekedy mu treba pomôcť. Vyrezali sme dieru v skle, aby mali prístup do najlepšej hospodárskej časti obydlia, kde by bol najväčší pokoj, pripravili doštičky a hambálky pre jednoduchšiu stavbu hniezda. Lastovičky si však vždy vybrali po svojom tie najnemožnejšie miesta. V dieľničke, kde je otvor na prílet 30 x 30 cm a býva tu lomoz aj dym zo zvárania, v letnej kuchynke a naposledy na žiarivkovom svietidle nad trojtonovým hlučným strojom. Neomylne nám bravúrne lietajú okolo hláv, občas sa obtrú o naše vlasy a presviedčajú nás, že ich voľbu máme rešpektovať, a zároveň sa nemusíme obmedzovať. Jediné, čo prijali, bola umelá mláka s blatom na dvore, ktoré im pomohlo na rýchlejšie postavenie hniezda, keď pytačky trvali pridlho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No boli aj horšie časy spred dvoch rokov, keď sa dostali problémy lastovičiek na Slovensku aj do hlavných správ. Najmä veľmi zlé a chladné počasie na sklonku leta spôsobilo nedostatok hmyzu a uhynutie množstva mláďat. Stalo sa to i u nás – už vyletené mláďatá neprežili. Nevedeli sme im pomôcť, pretože lastovičky sa živia výhradne lietajúcim hmyzom. Svoje zohral aj strach pred vyrobením väčších škôd, nedovolili sme sa miešať do prirodzeného, aj keď krutého stavu.

Tento rok aj ľudí na Slovensku prikvačila núdza, celodenné dažde priniesli povodne a nás západniarov zachránila pravdepodobne iba Vážska kaskáda. Mimoriadne nepriaznivé májové počasie priviedlo na pokraj prežitia aj naše lastovičky. Nedávno vyliahnutých päť malých krkov nebolo čím kŕmiť a hladný krik z hniezda sa ozýval čoraz nástojčivejšie, pretože za celý deň nepriniesli rodičia ani mušku. Koniec bol neodvratný a preto sme sa tentoraz rozhodli zasiahnuť…

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V niektorých prípadoch osirelých mláďat vtákov sa na dokrmovanie používa varené vajíčko alebo hovädzie mäso, ale v tomto prípade sa nám to zdalo ako príliš tvrdá strava. Pre istotu sme telefonicky oslovili Slovenskú ornitologickú spoločnosť / BirdLife Slovensko s otázkou adekvátnosti našej snahy. Prekvapivo nás v úsilí pomôcť podporili, pretože počasie bolo naozaj kritické, odporučili okrem vareného vajíčka a mäsa aj rozmočenú psiu granulovanú potravu. Výborná rada, povzbudenie odborníkov, pinzeta a ruka v čiernej rukavičke začala sýtiť šťastie v našom dome. Bolo to veľké zadosťučinenie, keď na každý lomoz reagujúce vyhladované, slepé mláďatá začali od nás prijímať potravu. Zvláštnu toleranciu sme cítili aj zo strany rodičov, ktorí sa podchvíľou vracali z márneho letu upršaným mestom. Bez veľkého kriku počkali, až zlezieme z rebríka, a poupratovali hniezdo. Stalo sa nám totiž, že odrobinky granulí popadali do hniezda a lastovičky, ako vieme, aspoň zozačiatku, vynášajú výkaly svojich mladých. Samozrejme, že granule nevyniesli, ale zjedli. Mimo hniezda sa ale ponúkanej stravy nedotkli, tak sme začali byť menej opatrní, aby sme aj pre starých trošku oklamali prírodu. Po troch najťažších dňoch sa vyčasilo a rodičia prevzali naplno svoje povinnosti. Nepodarilo sa zachrániť všetky, pretože silnejšie tri odtlačili dve do úzadia a štedré rodičovské zobáky boli prikrátke. Možno sme mohli ešte raz zasiahnuť my svojou antikorovou macochou, ale aj tak sme sa opovážili o veľký zásah do prirodzeného kolobehu a selekciu medzi chorými a slabšími jedincami sme už ponechali na prírodu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Dnes sme bohatší o nezvyčajnú skúsenosť, ktorá možno povzbudí aj iných. Snáď pomôže aj vedomosť, že naše zákony chránia všetky druhy voľne žijúcich vtákov - či je to orol, bocian alebo vrabec. Toho posledného možno pre svoje nevýrazné perie a mylnú predstavu, že je to škodca, nedoceňujeme, a pritom nás neopúšťa ani počas zimy, kedy by si právom zaslúžil našu pozornosť.

Šťastím nie je teda iba lastovička, červienka alebo drozd kráčajúci popri nás, keď rýľujeme záhradu, ale celkom určite aj šedivý vrabec hľadajúci odrobinky na našej zasneženej obločnici. Nezabudnite naň, na okno vám aj on prináša šťastie.

Vojtech Moravčík

Vojtech Moravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Živnostník s dušou proletára, to je ťažká konštrukcia. Zoznam autorových rubrík:  SvetonázorZávislosťTupinyZnačkové nepodarkyZdravieDopravaPozitívaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu