Gastráče a celonárodná schizofrénia

Ako živnostník som sa aj ja v tomto roku zapojil do štátom akceptovaného podvodu so stravnými lístkami. Vlastne to ani nie je podvod, iba jeden z pozostatkov minulého režimu – schizofrénia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Tato úvaha tlela vo mne už dávno, ale k písaniu ma vyprovokovala nepríjemná skúsenosť mojej manželky s „informačnými poukážkami” Ticket Restaurant. Každá obálka, v ktorej poukážky distribuujú, obsahuje jednu tzv. informačnú. Prevedenie je totožné ako u poukážok s nominálnou hodnotou a tiež obsahuje všetky ochranné prvky, nedajú sa ale samozrejme použiť na platenie. Neviem na čo oficiálne slúžia, ale sú ideálne na zámerné, alebo náhodne oklamanie tzv. poskytovateľa služieb (rozumej reštauračné zariadenie poskytujúce teplé jedlá). V guči papierikov, ktorými zákazník platí, sa neraz takéto „originálne falzifikáty” ľahko prehliadnu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Manželke prejdú rukami tony hydiny v rôznych podobách, nikdy však v teplej forme. Napriek tomu akceptujú na platenie všetky stravné lístky. Teplá forma - rozumej teplé hlavné jedlo v zmysle § 152 ods. 2 Zákonníka prace, ktoré je povinný zabezpečiť zamestnávateľ pracovníkom počas pracovnej zmeny. Zákonník pokračuje, že zamestnávateľ môže túto povinnosť naplniť prostredníctvom inej právnickej alebo fyzickej osoby. A už sú na svete gastráče. Ponúkajú ich rôzne distribučné spoločnosti s čo najkrkolomnejšími názvami (česť výnimkám), ktorí uzavrú zmluvu trebárs s predavačom zmrzliny. A prečo nie, veď niekedy je v ponuke aj horúca zmrzlina.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa musíme stále klamať, prečo treba tlačiť lístočky s kopou náročných ochranných znakov, aby sme ich za hrsť vymenili za mrazené kura, pivo alebo čokoľvek čo nám predavači umožnia. Tak, či tak, je to obchádzanie hlúpeho zákona, ktorý na papieri chráni zdravie povinnosťou raz za zmenu zjesť teplé jedlo. Sme snáď nesvojprávni? Každý je zodpovedný za svoje zdravie sám, preto by sa mal slobodne rozhodnúť ako sa bude stravovať, keď už v závode nie je vývarovňa. To sme tak úbohí, že sa dobrovoľne podieľame na tejto hlúpej fraške? Áno, sme. Sme ovce, ktoré sa zúčastňujú výmenného obchodu a dobrovoľne za 89,- korún predávame zdravý rozum aj logiku. Neberte nám gastráče! Dokonca sme schopní sa postaviť proti vláde, ktorá si dovolí siahnuť na našu národnú schizofréniu.

SkryťVypnúť reklamu

Prebieha tzv. celonárodná rozprava o novele najdôležitejšieho pracovného predpisu. Ak tam bude návrh pre priamy finančný príspevok na stravovanie v prípade nemožnosti poskytnúť jedno hlavné teplé jedlo, začnem uvažovať že na Slovensku sa dá žiť o trochu vzpriamenejšie. Ak je tam ale predkladaný § 152 v podobnom znení ako doteraz, budeme si opäť brániť svoje gastráče, ktoré sú aj tak iba almužnou na utíšenie davu.

Vojtech Moravčík

Vojtech Moravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Živnostník s dušou proletára, to je ťažká konštrukcia. Zoznam autorových rubrík:  SvetonázorZávislosťTupinyZnačkové nepodarkyZdravieDopravaPozitívaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu