Gaudeamus igitur a úrad práce

Ani nebolo treba, aby sme si zvykali na nové kľúčové slová a vety, ktoré sa akosi momentálne nosia. Boli tu vždy, hovoríme im klišé. Reštrukturalizácia národného hospodárstva; koncenzuálna politika; reštriktívne opatrenia; zviditeľňovanie; operátor výroby a tak ďalej. Škoda len, že do tejto kategórie už začína patriť aj vzdelanie. Aj keď stále platí, že čo človek vie, nikto mu nezoberie, neznamená to, že nakŕmi seba a svoju rodinu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Po sedemnástich rokoch „sústavnej prípravy na povolanie“ moja dcéra i celá naša rodina zažila povznášajúcu udalosť, promócie. Dobre pripravená slávnostná bodka za mnohými rokmi úsilia študentov, rodín aj pedagógov. Bodka, ktorá ako hovorila prorektorka v slávnostnom príhovore, by sa mala zmeniť na trojbodku symbolizujúcu pokračovanie... Ale stačí, už aj moja úvaha začína pripomínať klišé.
 Skutočnosť je oveľa prozaickejšia a príjemný pocit zo štátnej hymny znejúcej aj na počesť mojej dcéry dávno predtým znížil sám život, ktorý si nepotrpí na okázalosť. Okamihom úspešného absolvovania štátnej záverečnej skúšky končí študentov štatút nezaopatreného dieťaťa a je vrhnutý na dlažbu bežného života s množstvom nezmyselných zákonov a nariadení. Nemá právo ani do promócií vychutnať si ovocie svojho mnohoročného úsilia, v ktorom ho okrem iných podporoval aj samotný štát, možnosťou bezplatného štúdia. Deň po skúške plynie sedemdňová lehota na prihlásenie sa o sprostredkovanie práce. Studená sprcha. Pokiaľ čerstvý absolvent, paradoxne, nepoužije prvýkrát svoj akademický titul na prihláške úradu práce, je povinný sa registrovať minimálne v zdravotnej poisťovni ako samoplatca. Možno si poviete, že vysoká škola má pripraviť takého odborníka, na ktorého čakajú už s pripraveným pracovným dekrétom. Samozrejme sú aj takí. Iní pre hrdosť alebo hanbu na parcák jednoducho nepôjdu a zaplatia zdravotné poistenie sami. Mne však ide o princíp zaobchádzania s akademicky vzdelanými ľuďmi. Študentov už na škole devastujú zväčša neústretové, nervózne a permanentne preťažené pracovníčky študijných oddelení, ktoré si asi neuvedomujú, že sú tam pre žiakov a nie naopak. Možno je to dobrá príprava na skutočný život, keď pri rôznych žiadostiach potrebuje pani zo študijného potvrdenie o návšteve ich vlastnej školy od inej kolegyne v tej istej miestnosti. Kedysi sme hovorili o klesajúcej hodnote akademického titulu, ale dnes sa to už zdá byť alarmujúce. Inzeráty o potrebe operátorov výroby (robotníkov), absolventov VŠ s desaťročnou praxou nie sú sci-fi. Je asi správne, že chceme mať vzdelaných ľudí, ale ak je to iba pre štatistiku, tak to nemá zmysel.
 Ale vrátim sa ku konkrétnemu načatému prípadu. Moja dcéra v duchu moderných trendov, ale hlavne preto, že chcela, rozhodla sa uchádzať o doktorandské štúdium. Ponižujúce návštevy študijného oddelenia v starobylej Nitre so žiadosťou o výpisy známok za cele štúdium a nehorázny poplatok 1000,- Sk za tento elementárny úkon už neboli prekvapením. Deň pred skúškou na doktorandské štúdium si ešte odstála rad na pracovnom úrade v rámci pravidelného povolávania nezamestnaných. Na skúške uspela veľmi dobre a bola prijatá na denné štúdium. Dnes sa všetci tešíme, pretože je to jej ďalší životný úspech, aj keď bude musieť pravdepodobne do začiatku akademického roku navštevovať úrad práce a absolvovať povinné pohovory možno aj „rekvalifikáciu“ – už posledné klišé.
 Na záver treba povedať, že titul sám neznamená nič a mnoho neakademicky vzdelaných ľudí to denne dokazuje. Nie je ani hanbou nevedieť si nájsť prácu a navštevovať úrad práce. Hanbou je, že aj absolvent strednej školy dostane na úvod do života dva mesiace prázdnin, kedy má šancu dôstojne si hľadať prácu, čo je u vysokoškoláka už luxusom.

Vojtech Moravčík

Vojtech Moravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Živnostník s dušou proletára, to je ťažká konštrukcia. Zoznam autorových rubrík:  SvetonázorZávislosťTupinyZnačkové nepodarkyZdravieDopravaPozitívaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu