Mohla prísť radšej nahá

Stalo sa pravidlom, ktoré sa pribúdajúcimi rokmi potvrdzuje častejšie, že čokoľvek kúpim nefunguje na prvý raz. Technológie sa zlepšujú, každý výrobca sa oháňa normou ISO a nepodarkov pribúda.Hewlett-Packard a jej notebook Compaq nx6125 bol môj výber. Informácie a informatika vládne svetom, a preto aj ja opäť pridávam skúsenosť na varovanie nepoučených.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)
Obrázok blogu

Syna prijali na vysokú školu. Šťastná chvíľa, a šťastím je i to, že sme si mohli dovoliť kúpiť mu notebook, aby vyvolenú informatiku mal na čom aplikovať. Prvý ročník totiž strávi na internáte, a ak sa mu bude dariť možno i ďalšie. Mojim výrobným nástrojom je vlastne tiež počítač, preto som oslovil kamaráta, ktorý mi už viac rokov občas vymení komponenty mojich historických kusov. Obyčajne je to výber od našich najznámejších distributérov počítačov a komponentov rôznych výrobcov. Opäť som vsadil na známu značku. Bola ňou HP. Opäť som sa presvedčil, že dnes už nie sú dobré a zlé značky, ale iba značky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako v tej rozprávke, keď prišla ani oblečená ani neoblečená.
Najhoršia porucha je, ak vám niečo funguje, nefunguje. Novotou voňajúce čudo, ktoré, klobúk dolu, pri svojej veľkosti naozaj dokáže veľa, má drobnú chybičku. Neďaleko od stredu displeja mu svieti pixelík, o niečo väčší ako zrnko prachu. Uvedomil som si, že reklamácia bude problémová, pretože matnú predstavu o vadách LCD monitorov som mal. Utvrdila ma o tom stránka http://www.bgsdistribution.sk/files/manual/Hewlett-Packard/pixel_defects_vadne_pixely_cz.pdf , kde som si prečítal, že mám vlastne prvotriedny výrobok. Vo farebnom prostredí RGB sa bod skladá z troch bodov (subpixelov) so základnými farbami červená, zelená, modra. Tie rôznou intenzitou, na základe nedokonalosti oka, vytvárajú výslednú farbu bodu. Ak by mi trvalo svietil, alebo nesvietil celý pixel mam nárok na reklamáciu. Ak by mi niekde na monitore svietili tri alebo nesvietilo päť subpixelov, mám smolu a reklamovať je zbytočné.

Skryť Vypnúť reklamu

Chápem, nechápem.
Výroba je nepochybne veľmi náročná, ale vysvetľovať toleranciu chýb solidárnosťou kupujúcich za účelom nivelizovania ceny je podľa mňa nemiestne. Pochybujem, že synček dobre situovaného otecka nezaplatí viac za 100% výrobok, možno už len z princípu. A my bežný konzumenti sa aspoň uspokojíme, že to, čo nám tam svieti, je za menej penazí a pripomína to, čo si môžeme dovoliť. Ak je na obale s medom nápis, že sediment nie je na závadu výrobku, tak to pochopím, pretože ho budem jesť. Ak ale na displeji od HP je pomyselný nápis „trvalo svietiace body nie sú závadou“, tak to nepochopím, pretože na monitor sa budem dívať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by prišla nahá, bolo by dobre.
Paradoxne som sa skláňal nad displejom s túžbou objaviť pod lupou závadu hodnú reklamovania, ale vadný bol iba jeden subpixel. Mám teda smolu, alebo šťastie? Výrobok dobrý na 99,9999 % je to vskutku celkom dobrá kvalita. Chyba vlastne nie je vo výrobku ale vo mne.

Poučenie.
Notebooky, LCD monitory a podobné výrobky nekupujte „casch & carry“, ani zásielkovo, pretože kupujete značkovú, či neznačkovú mačku vo vreci, ktorá bude už navždy vaša. Nechajte si všetko rozbaliť a preskúšať. Pri pulte vás niekto ťažko presvedčí, že 99,9999 % je vlastne bezchybne. A či bude vadný celý alebo necelý pixel vám bude jedno – nekúpite. A či to bude čínsky Hewlett-Packard alebo čínsky bezmenný vam bude vlastne jedno.

Vojtech Moravčík

Vojtech Moravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Živnostník s dušou proletára, to je ťažká konštrukcia. Zoznam autorových rubrík:  SvetonázorZávislosťTupinyZnačkové nepodarkyZdravieDopravaPozitívaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu