Pre niekoho zbytočnosť, nuda alebo povinnosť, no pre mnohých efektívne vyplnenie času, odreagovanie a zábava. Aj keď knihy ako také dávno nahradili moderné technológie, ich popularita je stále vysoká. Dnes na čítanie využívame rôzne e-stránky, tablety alebo elektronické čítačky. Či už je text digitálny alebo tlačený, jedno majú oba spoločné - zážitok, ktorý v čitateľovi zanechajú. Ten tvorí z veľkej časti práve záver knihy.
Keďže záver je často poslednou fázou knihy, ktorú si čitateľ zapamätá, je dôležité, aby bol vystihnutý zrozumiteľne a aby súvisel s jednotlivými dejovými líniami. Záver poskytuje čitateľovi konečné riešenie príbehu a rieši odpovede na jeho otázky. Čitateľ tak má možnosť plne pochopiť pointu a stotožniť sa s osudom postáv. Preto nestačí, aby bolo dobre spracované len jadro. Ak je záver vytrhnutý z kontextu alebo je súčasťou diela len preto, lebo musí, kniha stráca svoju hodnotu.
Ideálny záver by mal obsahovať akési posolstvo, ktoré nadväzuje na celý obsah knihy. Nie je pravidlom, že každá kniha musí končiť pozitívne alebo často používanou frázou ,,žili šťastne až do smrti…”. Aj kniha s koncom smutnejšieho charakteru môže byť kvalitná. Práve takéto knihy vedia zanechať silný dojem a vyvolať v čitateľovi emócie.
Prostredníctvom záveru knihy môže autor ovplyvniť to, akým spôsobom vníma čitateľ jeho dielo a aký dojem si z neho odnesie. Ak sa mu to podarí, stáva sa dobrá kniha ešte lepšou.