Nehovor Egypťanovi - Závidím ti! Alebo: Krátky medzikultúrny prekladový slovník

Dovolenka v Egypte, rozhovor s miestnymi: Stačí zdanlivo nevinná veta a trapas ako hrom je na svete. Alebo zjavná urážka môže byť v skutočnosti lichôtka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

A niekedy stačí jediné slovo, aby ste mali pocit, že od takého človeka treba utekať kade ľahšie. Prečo? Pretože nám chýba medzikultúrny prekladový slovník!

Chvalabohu, odišla na večnosť

,,Včera mi zomrela mama, chvalabohu," nikdy nezabudnem, ako mi dych vyrazila táto bizarná veta z úst zdrveného egyptského kolegu. Oči mi vyleteli, ústa som otvorila: ,,Čóóó?!" On len prikývol hlavou. ,,Áno, chvalabohu," zopakoval smutne s očami vyvrátenými k nebesám a zjavne nepochopil, že moje - čóóó - patrilo vtedy pre mňa nechutne cynickému ,,chvalabohu". V ten deň, po rokoch strávených v Egypte, som sa dozvedela, že oznámenie o úmrtí blízkeho človeka spojené so slovom ,,chvalabohu", neznačí bezcitné vyjadrenie úľavy pozostalých z odchodu blížneho. Je to idiom veriacich, ktorým demonštrujú svoju odovzdanosť Bohu, rešpektujú Božiu vôľu a nestavajú sa jej naprotiveň.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Ej, ty hus!

Chodíš ako kačica, vyzeráš ako hus a správaš sa ako opica... Toto by ste, dámy, na Slovensku, asi nerady počuli. Ale v Egypte tie slová každú ženu potešia! Kačacia chôdza značí pre Egypťanov zvodný, knísavý pohyb bokov, k husi ženu pripodobňujú, keď má štíhly, dlhý krk - v miestnej kultúre mimoriadne atraktívny. A prirovnanie k opici neznamená nevhodné správanie, ale uznanie, že ste chytrá, bystrá žena.

Keby skutočne existoval ,,medzikultúrny slovník", zrejme by sme predišli mnohým trapasom a nedorozumeniam. Ale tiež by sme prišli o kopec srandy :))
Keby skutočne existoval ,,medzikultúrny slovník", zrejme by sme predišli mnohým trapasom a nedorozumeniam. Ale tiež by sme prišli o kopec srandy :)) 

 

Ak Boh dá...

,,Vaše lietadlo odlieta o 12:00 a ak Boh dá, tak pristane o 16:00," vypočujete si z úst egyptského sprievodcu cestou na letisko. Nie, nemusí vám tuhnúť krv v žilách, žiadna sabotáž na vaše lietadlo sa nechystá. Slovné spojenie ,,ak Boh dá" Egypťania používajú pri vyjadrení takmer akéhokoľvek deja či udalosti, ktorá sa má stať v budúcnosti. Príklad: V piatok, ak Boh dá, prídeme na návštevu. Zajtra, ak Boh dá, vyzdvihnem deti zo školy. A ak Boh dá, to lietadlo aj pristane. :-)

SkryťVypnúť reklamu

 

Pozor na čas

Pre Európana treba uviesť aj preklad časových údajov. V Egypte informácia - ,,o 5 minút" - je horizont cca pol hodiny. ,,O hodinu" v skutočnosti znamená asi trojnásobne dlhší čas. Čo však nepoteší, keď máte v lete pokazenú klimatizáciu a opravár sľúbi, že príde ,,zajtra". To už pokojne môže byť o týždeň, alebo aj nikdy. 

Len nepovedz, že niečo potrebuješ

,,Odchádzam do Káhiry. Potrebuješ odtiaľ niečo?" slušne sa opýta Egypťan svojich priateľov pred cestou. Ale pozor! Nečaká, že ho naozaj niečím zaúkolujete! Otázka je skôr zdvorilostná a vaša odpoveď má byť v zmysle priania šťastnej cesty a návratu.

 

Páči sa ti? Aj tak neber!

Európana iste prekvapí, keď Egypťanovi pochváli tričko, slnečné okuliare, topánky, či iné a Egypťan mu ich okamžite ponúka: ,,Páčia sa ti? Sú tvoje!" Jednak zo slušnosti a jednak miestni veria, že vec, ktorá ,,padla do oka" inému, môže byť obeťou tzv. ,,zlého oka". V prípade, že ju neponúkne, môže sa jej udiať niečo zlé (okuliare stratí, tričko sa roztrhne a pod.). Aké by však bolo pre Egypťana prekvapenie, keby ste tú vec aj prijali! Ponuka je totiž opäť len zdvorilostná a vašim jednoznačným odmietnutím dáte najavo, že ste na vec ,,zlé oko" neuvrhli.

SkryťVypnúť reklamu

Nehovor Egypťanovi - závidím ti!

,,Zlé oko" je vo všeobecnosti mocný fenomén miestnej kultúry. Voľne sa dá preložiť ako urieknutie. Ťažko nájdete Egypťana, ktorý by neveril, že vec, ale aj osobu, môže negatívna myšlienka či emócia k nej vyslaná, hoci aj zničiť. Za jednu z najnebezpečnejších emócií považujú závisť. Preto nikdy nehovorte Egypťanovi - závidím ti! Ani v dobrom. ,,Závidím ti, máte teplo, ležíš pri mori, aj ja chcem," - bežný komentár našinca pod fotografiou Egypťana na fejsbúku. Tým ho však rozhodne nepotešíte, ani keď pripojíte desať smajlov. Naopak! Bude očakávať úder zlého oka - v lepšom prípade sa na pláži prilepí o čerstvo natreté lehátko, v horšom sa čochvíľa bude topiť v mori. Každopádne, nech sa udeje čokoľvek neblahé, vždy to bude pripisovať vášmu ,,závidím ti".

SkryťVypnúť reklamu

Zlé oko je nočnou morou aj všetkých mladomanželov. Bežne preto ich rodičia pár dní po svadbe rozchyrujú, že sa mladí hádajú a majú problémy. Len aby ich uchránili od závisti okolia.

Pokiaľ chcete Egypťanovi pochváliť jeho dieťa a nemáte v úmysle ho vystrašiť, vždy do slov uznania zakomponujte aj ,,nech ho Boh chráni, nech mu Boh žehná". Ak tak neurobíte, Egypťan začne mať o svoje dieťa vážne obavy. :-) 

Manželka je tabu

Ale ani chválenie, dobre myslené a Bohom žehnané, nie je vždy na mieste. Najmä ak ste muž a chystáte sa Egypťanovi pochváliť či už šikovnosť, alebo krásu jeho manželky. Tá je nositeľkou mužovej cti a hrdosti, preto pre iných chlapov platí, že sa maximálne môžu opýtať na jej zdravie. Všetko ostatné, vrátane pre nás banálnej otázky - Ako sa volá tvoja manželka? - môže byť pre Egypťana citlivé. Preto sa mu ani nesnažte vysvetliť, prečo vaša žena/dcéra dala pouličnému predavačovi za zľavu z ceny pusu na líce. 

Čierny ako ty

Bežným trapasom v komunikácii medzi našincom a Egypťanom je pripodobovanie svojej opálenej pokožky k jeho prirodzenej farbe pleti: ,,Ešte pár dní a budem čierny ako ty," s pyšným úškrnom porovnávajú Európania svoje končatiny s ich egyptskými kamarátmi a ani netušia, ako ich pritom zraňujú! V miestnej kultúre len biela pokožka je krásna. Označenie ,,čierny" nebudú chápať rasisticky, ale oveľa horšie - hlboko to urazí ich mužský narcizmus. :-))

Jana Volná

Jana Volná

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rok 2016 je môj 13-ty strávený v Egypte. S manželom - Egypťanom a tromi deťmi žijeme v letovisku, kde sa stretáva rázovitá egyptská kultúra a tradície s pokrokom a leskom západu - v Hurghade. A najmä tieto kontrasty sú inšpiráciou mojich blogov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu