Ohromná egyptská svadba: Rituály ,,Dňa D" v Oriente

Veľká, orientálna, elektrizujúca, farebná, sugestívna - ani tisíc rôznych prívlastkov by nestačilo na opísanie egyptskej, vidieckej, moslimskej svadby. Na oslavu chvíle, kedy svoje životy spoja dvaja cudzí mladí ľudia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Títo sa do momentu, kým spolu usadli na tradičný svadobný trón, stretli asi desaťkrát. Výhradne za prítomnosti členov rodiny a ako dôkaz panenstva ukáže nevesta po svadobnej noci označkovanú plachtu.

Osloviť ženu na ulici je trúfalosť   

Sobáš je jeden z najžiarivejších okamihov v živote Egypťanky. Náhle sa na dievča, zvyknuté nenápadne fungovať vo veľkej rodine, v tieni mužského príbuzenstva, sústredí všetka pozornosť. Týždne pred slávnostným aktom, ktorý ju definitívne vytrhne z dôverne známeho prostredia a od jej najbližších, sa krútia okolo príprav toho výnimočného dňa a jej nového života potom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevesta Wafa (26) pochádza z rázovitého mesta Fayoum v strednom Egypte. Región, v ktorom sa mužovi neoplatí osloviť cudziu ženu na ulici či inde. Za takú trúfalosť by ho mohli jej bratia poslať na úrazové oddelenie miestnej nemocnice. Vysokoškolsky vzdelaná, nezamestnaná Wafa dosiaľ žila v náručí košatej rodiny a celý život spávala s matkou v posteli. Tradície kraja sú ale nemilosrdné - už dávno dosiahla vek na vydaj.

Mohamedovi (35) zomrel otec, keď bol tínedžer. Starosť o matku a šesť sestier zostala na jeho pleciach. Na egyptské pomery dobre platená práca v športovom klube mu umožnila vydať tri staršie sestry. A hoci ďalšie tri finančné bremená v podobe svadieb mladších sestier naňho stále čakajú, rozhodol sa založiť si rodinu. Tip na slobodnú Wafa mu dal priateľ. Videl ju len z diaľky, vedel, že je vzdelaná, pochádza zo slušnej rodiny a nedávno sa sťahovali do nového domu. To stačilo, aby poslal svojho priateľa za matkou dievčiny s návrhom na sobáš. 

SkryťVypnúť reklamu

 

Niet cesty späť

,,Mám strach, bojím sa," chveje sa uslzená Wafa len deň pred svadbou a odmieta ísť ku kaderníkovi, ktorý ju má upraviť na dnešnú tradičnú predsvadobnú oslavu - Henna. Ešte včera si s tajomnou iskrou v očiach a hanblivým úsmevom užívala nežné podpichovanie bratov a pozornosť širokej rodiny, ktorá sa v predstihu zišla na svadobné ceremónie. Búrku emócií neskúsenej nevesty sa snažia tlmiť jej sestry a švagriné. Sprvu láskavým upokojovaním a objatiami, potom vecným argumentom - už niet cesty späť.

Bezny svadobny klub, v ktorom sa organizuju svadobne oslavy. Nepisem ,,hostiny", pretoze sa ziadne jedlo nepodava. Zvacsa sa hostom ujde po plechovke nealko napoja. Rodina zenicha na jednej strane, nevesty na druhej. Chlapi sedia zvlast, zeny zvlast.
Bezny svadobny klub, v ktorom sa organizuju svadobne oslavy. Nepisem ,,hostiny", pretoze sa ziadne jedlo nepodava. Zvacsa sa hostom ujde po plechovke nealko napoja. Rodina zenicha na jednej strane, nevesty na druhej. Chlapi sedia zvlast, zeny zvlast.  

Od prvej návštevy Mohameda a jeho sprievodu v dome budúcej nevesty uplynuli necelé dva mesiace. Potom, čo obe rodiny súhlasili so svadbou, dovolili mladým počas návštev sedieť vo vedľajšej miestnosti a veľkoryso im tak dali priestor na súkromný rozhovor. Dvere do izby však museli zostať otvorené! Kým si budúci manželia vymieňali základné informácie, rodinní príslušníci dohadovali detaily manželskej zmluvy - výšku a objem svadobných darov, rozdelenie majetku v prípade rozvodu a ďalšie podmienky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou egyptského manželského kontraktu. Podľa tradícií, muž zabezpečuje byt a musí ho vybaviť nábytkom. Ten, spolu so zlatom v dohodnutej výške, je jeho svadobným darom pre manželku. Mohameda zmluva zaviazala k nákupu 100 gramov zlatých šperkov . Z vlastnej iniciatívy neveste dovolil vybrať si v zlatníctve šperky ešte o 20 gramov ťažšie. Z vrecka snúbenca sa hradí aj svadobná oslava a výdavky s ňou súvisiace - kaderník, požičanie šiat aj fotoateliér. Nevestina rodina sa musela postarať o kompletné zariadenie kuchyne vrátane spotrebičov, o sklenené a porcelánové doplnky vo vitrínach a zmluva im určovala aj presný počet posteľnej bielizne v stanovenej kvalite. Ženy z oboch rodín prísne dohliadali, aby do momentu svadby nechýbala ani len čajová lyžička uvedená v zmluve.

SkryťVypnúť reklamu
Manzelsku zmluvu, ktora mimo ineho obsahuje presne rozdelenie majetku v pripade rozvodu, ci kolko tanierov do vybavy priniesla nevesta a co kupil zenich, teraz podpisuje nevesta.
Manzelsku zmluvu, ktora mimo ineho obsahuje presne rozdelenie majetku v pripade rozvodu, ci kolko tanierov do vybavy priniesla nevesta a co kupil zenich, teraz podpisuje nevesta. 

Henna - rozlúčka so slobodou

Predsvadobná párty Henna sa začína už čochvíľa. Wafa jej začiatok pre ten popoludňajší emotívny protest nestíha. Pred nevestiným domom sa zatiaľ rozložil miestny dídžej a rozvešal výzdobu - elektrické šnúry s farebnými žiarovkami. Stoličky pre hostí rozmiestnil v súlade s pravidlami - aby ženy a muži sedeli oddelene. Horúce slnko zapadlo, hostia sa schádzajú. Kým muži pijú čaj, rozprávajú sa a striedajú sa v tmavej pivničnej miestosti, kde si potajomky upíjajú z piva (islam zakazuje konzumáciu alkoholu, pozn. aut.) alebo vdýchnu šľuk z hašišovej cigarety, ženy tancujú na orientálnu hudbu. Vlnia masívnymi bokmi, trasú plnými hrudníkmi, smejú sa a tlieskajú. Tie so šatkou na hlave, aj tie so zahalenou tvárou. Skamenejú len vo chvíli, ked cez ich ,,ženské územie" podchvíľou prejde nejaký muž. Henna vzdialene pripomína klasickú západnú ,,rozlúčku so slobodou".

SkryťVypnúť reklamu

Nevestu Wafa s meškaním na Hennu privádza jej budúci manžel. Už je pokojná. Oblečená v nových šatách, s výrazným mejkapom a s úsmevom počúva tradičný ženský oslavný pokrik - ženy si pri ňom zatienia ústa, aby nebolo vidno kmitajúcu špičku jazyka po hornej pere. Tá, spolu s vysokým tónom, vylúdi dôverne známy zvuk pre všetkých Egypťanov, spojený s rôznymi životnými oslavami. Henna sa končí ešte pred polnocou. Pre nevestu je to posledná noc doma, s najbližšími. Zajtra začína nový život. S novým manželom a s jeho rodinou, ktorú pozná krátko a zbežne. V byte, ktorý nikdy predtým nevidela.

Zenich pri podpise manzelskej zmluvy a citanie z Koranu
Zenich pri podpise manzelskej zmluvy a citanie z Koranu 

Nevesta u kaderníka, mama pripravuje byt

Hoci samotná svadobná oslava začína až v neskorých večerných hodinách, nevesta je v jednom kole od rána. Doma si balí posledné osobné veci, cestovné tašky skladá ku dverám. Kým bude neuveriteľných 8 hodín u kaderníka, matka odvezie veci do nevestinho nového domova. Ten navštevuje s jej sestrami už týždeň, aby ho pripravili na príchod mladomanželov - čistia každý kút bytu, ukladajú veci do skríň, zariaďujú kuchyňu. Dnes musia mladým naplniť chladničku a mrazničku dobrotami na najbližších 7 dní, nech si medový týždeň nerušia varením. Nevesta svoj nový domov prvýkrat zhliadne v noci, keď sem po svadobnej oslave dorazí s manželom.

Nevesta vo ,,vire tanca".
Nevesta vo ,,vire tanca". 

Maratón skrášľovacích procedúr u kaderníka zdieľa s Wafa jej slobodná sestra. Veľká svadobná párty je pre ňu príležitosť decentne ukázať svoje pôvaby nezadaným mužom. U kaderníka trávila Wafa i predchádzajúce dni. Okrem bežnej skúšky mejkapu a účesu, jej robil depiláciu tváre a úpravu obočia. Depilácia je v miestnej spoločnosti veľmi dôležitá. Chĺpky na tele nevesty sú nežiadúce. Žiletky tu ženy nepoužívajú, ochlpenia na celom tele sa Wafa zbavila voskom. Dnes si nevesta u kaderníka užíva najmä upokojujúce masáže tváre a masky. V závere sa kaderník púšťa do líčenia. V egyptskej kultúre sú krásne len ženy s bledou pokožkou, preto podkladový krém na pleť pripomína bielu divadelnú farbu pre mímov. Veľmi kontrastne pôsobia výrazne nalíčené oči a sýty rúž.

Spolocny tanec. Ziadny valcik, samozrejme.
Spolocny tanec. Ziadny valcik, samozrejme. 

Vo fotoateliéri, kam sa snúbenci presunuli na vyzdobenom aute, aby si zhotovili zamilované fotografie z ich veľkého dňa, sa pre tieto účely prvýkrát objímu. Tu snúbencov už čakajú desiatky áut so svadobčanmi. Trúbiaca kolóna ich odprevadí až do veľkého svadobného klubu.

A konečne svadba!

Do klubu pod šírym nebom dorazia o deviatej večer. Tri stovky svadobčanov si rýchlo nájdu miesto - ženíchovi hostia naľavo, nevestini na pravo, muži zvlášť a ženy zvlášť. Oslava začína podpisom manželskej zmluvy za čítania veršov z Koránu. Novomanželia zasadnú na svadobný trón a prijímajú dlhé gratulácie. Oficiálnu časť uzavrie zopár svetlíc. A teraz sa začína skutočná párty!

Tanec nevesty s otcom.
Tanec nevesty s otcom. 

Folklórnu skupinu strieda dídžej a jeho go-go tanečníci (výhradne muži), tanečníci na chodúľoch, ktorým svadobčania podávajú svoje batoľatá. Na tróne sa nevesta fotí s hosťami, ďalšie slobodné dámy s výrazným líčením tak využívajú možnosť ukázať sa potenciálnym nápadníkom.

Nevesta na svadobnom trone pozuje a slobodne dievcata vyuzivaju tuto prilezitost na to, aby sa ukazali pripadnym zenichom.
Nevesta na svadobnom trone pozuje a slobodne dievcata vyuzivaju tuto prilezitost na to, aby sa ukazali pripadnym zenichom. 

O chvíľu už tancujú všetci - ženícha odtiahnu kamaráti a tancuje na ich pleciach. Nevesta sa ladne vlní na orientálne hity s ostatnými ženami. Príde aj na spoločný tanec manželov. Hodinu pred polnocou sa krája poschodová torta - jediná dostupná pooživeň na bežnej vidieckej svadbe. Tú dopĺňa plechovka nealka pre každého svadobčana. Ďalšie nápoje sú len na predaj v stánku prevádzkovateľa klubu.

Program na 2,5 hodinovej oslave je pomerne pestry. Didzej, folklorna skupina, tanecnici na choduloch, ktorym hostia radi podavaju svoje babatka na tanec, ale aj chlapi- go-go tanecnici.
Program na 2,5 hodinovej oslave je pomerne pestry. Didzej, folklorna skupina, tanecnici na choduloch, ktorym hostia radi podavaju svoje babatka na tanec, ale aj chlapi- go-go tanecnici. 

Po rozkrájaní torty sa mladomanželia opäť usadia na tróne. Je čas, aby ženích verejne odovzdal neveste svadobný dar - zlaté šperky, ktoré už niekoľko týždňov uchovávala doma a pyšnila sa nimi návštevníkom. V závere si vymenia obrúčky. Nevesta dostane zlatú, ženích striebornú. Moslimskí muži zlato nenosia. Tento kov je podľa tradície ženskou ozdobou. Po výmene obrúčok dídžej ohlási koniec oslavy.

Zenich navlieka neveste vsetko zlato zo svadobneho daru, ktore neveste kupil a v pripade rozvodu jej zostava ako financna zabezpeka. V tomto pripade zmluva zenichovi prikazala kupit 100 g zlata.
Zenich navlieka neveste vsetko zlato zo svadobneho daru, ktore neveste kupil a v pripade rozvodu jej zostava ako financna zabezpeka. V tomto pripade zmluva zenichovi prikazala kupit 100 g zlata. 

Plachta ako dôkaz

Nie je ani polnoc, ale mladomanželia majú pred sebou svadobnú noc. Od rána sa budú príbuzní telefonicky zaujímať, či všetko dopadlo, ako malo. A len čo im to mladomanželia potvrdia, blízka rodina sa so svadobnými darmi bude ponáhľať na návštevu. Dnes vezieme veľké noše čajového pečiva, niekoľko kíl hovädzieho mäsa, zeleninu a ďalšie základné potraviny. Jeden z bratov posiela finančný dar. Takto sa príbuzní striedajú s darmi u novomanželov celý týždeň.

S mamou, s ktorou doteraz spavala v spolocnej posteli. Ta bude navstevovat nevestu v jej novom byte 7 dni a kazdy den s novym darom.
S mamou, s ktorou doteraz spavala v spolocnej posteli. Ta bude navstevovat nevestu v jej novom byte 7 dni a kazdy den s novym darom. 

V byte mladomanželov nás víta Mohamed so svojimi sestrami. Wafa, ktorá vie, čo ju v nasledujúcich momentoch čaká, ešte otáľa v spálni. Oblečená do krásne zdobenej červenej a´báje (šaty výhradne pre túto príležitosť) nás o chvíľu s ostýchavým úsmevom objíma. O pár minút už obom matkám, sestrám a švagrinám ukazuje plachtu zo svadobnej noci ako dôkaz poctivosti. Pyšná mama ju poučí, aby si krvou označený kus látky odložila na pamiatku. Ostatné ženy z rodiny sa spokojne usmievajú, blahoželajú jej a ubezpečujú ju, že pre nich tá plachta vôbec nie je dôležitá. V skutočnosti opak je pravdou. A od tejto chvíle budú všetci netrpezlivo očakávať príchod nového člena rodiny. 

Nevesta den po svadbe. V novom byte, s novou rodinou, s novym nabytkom. Kazdy kus zaznamenany v svadobnej zmluve. Uz je z nej ,,zena" a od tohto dna sa cakaju prirastky do rodiny.
Nevesta den po svadbe. V novom byte, s novou rodinou, s novym nabytkom. Kazdy kus zaznamenany v svadobnej zmluve. Uz je z nej ,,zena" a od tohto dna sa cakaju prirastky do rodiny.  
Jana Volná

Jana Volná

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rok 2016 je môj 13-ty strávený v Egypte. S manželom - Egypťanom a tromi deťmi žijeme v letovisku, kde sa stretáva rázovitá egyptská kultúra a tradície s pokrokom a leskom západu - v Hurghade. A najmä tieto kontrasty sú inšpiráciou mojich blogov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu