Predstavujem vám Háj-Nicovô. Miesto, ktoré sa navždy zapísalo do histórie II. svetovej vojny. Boje o tento kopec trvali 9 týždňov, pričom pri nich zahynulo cca 4500 spojeneckých vojakov a háj bol striedavo obsadený až štyrikrát. Pod vysoký počet obetí sa podpísal najmä nevýhodný terén pre útočiace vojská a nedostatok ťažkých zbraní.
Priamo na mieste bojov sa nachádza Pamätník osloboditeľov Liptovského Mikuláša a cintorín 1369 padlých československých vojakov.
V pozadí je časť Liptovského Mikuláša a Liptovská Mara.
Areál bol odhalený verejnosti v roku 1961. Odvtedy stihol krásne zarásť.
Pohľad na Západné Tatry. Pod horou „Široká“ sa rozprestierajú dedinky Smrečany a Žiar. (vstupná brána do Žiarskej doliny)
Baranec (2184 m n.m.), dedinka Veterná Poruba a pod ňou skládka tuhých komunálnych odpadov.
Druhá strana mince
Vandali si radi pochutia na nestrážených objektoch. Ničia oplotenie, časti pamätníka a rozhadzujú odpadky aj 5 metrov od najbližšieho koša. Popíjaním alkoholu a vystrájaním rušia večný pokoj ľudí, ktorí umreli v boji za ich slobodu. Ľudia si taktiež nevážia vojenské skanzeny. Možno si spomeniete na prípady z vášho okolia. Ja isto nezabudnem na ničenie vystavených zbraní pred Žiarskou dolinou, rozkrádanie skanzenu na Dukle, ...
Ľaľa. Úplne zarastený vojenský cintorín. Nesmierna hanba pre celé mesto a aj našu krajinu. Týchto päť hrobov bolo ešte ako tak vidno, ale ostatné vôbec.
By som chcel vidieť takto zanedbaný cintorín napr. v takých Spojených štátoch. Pri svojich cestách sa vše zastavujem na cintoríne nemeckých vojakov, ktorý sa nachádza medzi Štrbou a Važcom. Krásne upravený, trávnik stvorený pre golf ... Je to fakt také ťažké?
Liptovský Mikuláš bol oslobodený 4. apríla 1945. Ďakujeme!
11. jún 2008 o 18:19
Páči sa: 0x
Prečítané: 3 748x
Háj Nicovô
Pamätník osloboditeľov Liptovského Mikuláša
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(10)