Ralph Nader

Nezávislý kandidát na prezidenta Spojených štátov

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: votenader.org)

Spojené štáty sú veľmocou. Ich politika ovplyvňuje celý svet, a teda aj naše malé Slovensko. Práve preto si myslím, že by sme sa mali vo väčšej miere zaujímať o najbližšie voľby a kandidátov, ktorí v nich budú súperiť. Dovolím si vám predstaviť človeka, ktorého by som ja osobne volil, keby som mal tú možnosť. Týmto kandidátom je Ralph Nader.

O koho ide?
Ralph Nader je v prvom rade zásadový človek. Jeho postoje sa neodvíjajú od nálad v spoločnosti, ale sú výsledkom hlboko zakoreneného presvedčenia, od ktorého neupustil počas svojho dlhého života (v súčasnosti má 74 rokov). Vyštudoval Princeton a právo na Harvarde, aby sa stal hlasom spotrebiteľov. Vďaka tomuto človeku sa v Spojených štátoch začalo hovoriť o bezpečnosti áut, čo viedlo napríklad ku zabudovávaniu bezpečnostných pásov, alebo silnejších predných skiel do automobilov.

Založil mnoho združení, ktoré pátrali po korupcii v štátnej správe, vydávali knihy o zdravotníctve, životnom prostredí, ekonomike a tak ďalej. Podporuje využívanie alternatívnych zdrojov energie, zastáva politiku mierového riešenia konfliktov a vyzdvihuje úlohu moderného sociálneho štátu. Life Magazine a Time Magazine ho zaradili do zoznamu stovky najvplyvnejších američanov 20. storočia. Kandiduje piatykrát po sebe, pričom jeho šance na zvolenie sú minimálne. V USA totiž vyhráva kandidát s tučným rozpočtom a širokým mediálnym priestorom.

Politický program Ralpha Nadera pozostáva z 12 bodov. Postupne ich všetky rozoberiem.

1. Zdravotníctvo
Zdravotníctvo Spojených štátov je vo veľkej kríze. Vyše 47 miliónov občanov nemá zdravotné poistenie a ďalšie desiatky miliónov sú poistených len čiastočne. Lekári a nemocnice prosperujú, pričom USA sa podľa rebríčka kvality zdravotníckych systémov (zdroj: World Health Organization) nachádzajú na úžasnom 37. mieste na svete. Lepšie sú na tom krajiny ako Kostarika, Maroko, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Kolumbia a Omán. Slovensko sa nachádza na 62. mieste, takže žiadne dôvody na oslavu. Radšej nebudem menovať perly, ktoré sú pred nami.Nader podporuje aplikovanie Kanadského modelu v Spojených štátoch, čo predstavuje jediné správne riešenie. Je za bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre každého občana, slobodný výber lekára a zdravotníckeho zariadenia, pričom potrebné náklady mieni pokryť vďaka šetreniu v celom rezorte (súčasná mašinéria spôsobuje každoročný únik 350 miliárd dolárov, ktoré končia v rukách súkromníkov)

2. Rozpočet na obranu (resp. vojny)
Spojené štáty dávajú ročne na obranu (a útoky) viacej finančných prostriedkov ako celý zvyšný svet dokopy. Ide o nehorázne plytvanie. Nader je za rapídne zníženie tohto rozpočtu na úroveň, ktorá bude zabezpečovať potrebnú ochranu krajiny. Republikáni a aj Demokrati hlásajú ešte väčšie navýšenie armádneho rozpočtu. V hre je príliš veľa peňazí na to, aby bol zvolený akýsi Ralph Nader. Aj keby ho absolútnou náhodou občania zvolili, tak by ho vzápätí odstrelil „nejaký anarchista“ a nastal by znova kľud. Obdivujem ho už len za fakt, že chce súperiť s miestnou politickou mafiou.
Noam Chomsky, svetoznámy historik a politický komentátor, sa raz vyjadril: Ak by sme v súčasnosti aplikovali štandardy Norimberských procesov, tak by mohol byť každý povojnový prezident súdený a obesený. Od Trumana až po Clintona. Dovolím si ku zoznamu pridať aj najnovšieho blázna Busha mladšieho, ktorý je zodpovedný za tisíce mŕtvych amerických vojakov, ešte väčšie množstvo mŕtvych a zmrzačených civilistov, nestabilitu v Afganistane, ničenie kultúry a celkové peklo v Iraku. Neslobodno zabudnúť ani na obmedzovanie práv vlastných spoluobčanov a podporu beztrestnosti pri mučení a zadržiavaní podozrivých. Nader by bol v skutočnosti prvým prezidentom po dlhom čase, ktorý by zmenil smerovanie americkej politiky.

3. Energia
Nader nepodporuje dotovanie ropy, jadrovej energie, elektrickej energie, ťažby uhlia a výroby biopalív. Za základ svojej politiky berie trvalo udržateľný rozvoj a rozšírenie alternatívnych zdrojov energie. Spojené štáty majú ideálne možnosti pre rozvoj solárnej energie a mnohých ďalších. Najhoršie je, že táto krajina poskytuje veľkým ropným spoločnostiam daňové prázdniny, čo už je vrchol zlej politiky.

4. Zločiny korporácií
Každoročne zomierajú desiatky tisíc američanov v dôsledku negatívneho a bezhraničného správania sa korporácií. Státisíce sa zrania, alebo dôjde ku zhoršeniu ich zdravotného stavu. Jedná sa o znečisťovanie životného prostredia, kvalitu produktov, kroky monopolov, finančné podvody, korupciu a ďalšie. Nader týmto praktikám vyhlasuje vojnu a ponúka riešenia.

5. Prezidentské debaty
Nader podporuje otvorenie prezidentských debát. V súčasnosti sa ich môžu zúčastniť len kandidáti Republikánov a Demokratov. Americké voľby sú nastavené tak, aby išlo o súboj len a len medzi týmito dvoma stranami. Obe stavajú neschopných kandidátov, ktorí sú značne populistickí a slúžia ekonomickým záujmovým skupinám. Americké voľby sú show. Obal, ktorý zakrýva totalitný režim.

6. Globálne otepľovanie
Zmena klímy je jedným z najzávažnejších celosvetových problémov súčasnosti. Vedie ku nedostatku základných potrieb v chudobných krajinách, a teda je príčinou konfliktov, ktoré budú už len narastať. Práve Spojené štáty výrazne napomáhajú globálnemu otepľovaniu a odmietajú proti nemu bojovať. Nader podporuje zavedenie dane z emisií skleníkových plynov. Išlo by o poplatky, ktoré poznáme v EÚ. Podstatné je, že Nader navrhuje zaviesť rovnaké poplatky v každom kúte našej Zeme, čiže by sa obmedzil presun priemyslu do chudobnejších krajín.

7. Blízky východ
Nader je za zmenu politiky Spojených štátov na Blízkom východe a s tým spojené stiahnutie vojsk z Iraku. V otázke Palestíny podporuje variant vytvorenia dvoch štátov.

8. Bush/Cheney pred súd!
Prezident a viceprezident Spojených štátov klamali svojích občanov v otázke Iraku. Sú zodpovední za invázie do Afganistanu a Iraku, následnú okupáciu a všetky obete tejto agresie. Taktiež zodpovedajú za zatýkanie tisícov američanov, ich uväznenie bez obvinenia, mučenie a tajné odpočúvanie občanov. Amnesty International dlhodobo bojuje za zatvorenie Guantánama. Obaja páni sú zločinci a musia byť súdení podľa Čl. 2 odseku 4 Ústavy Spojených štátov.

9. Odbory
Nader podporuje zrušenie legislatívy, ktorá komplikuje združovanie sa v odboroch a znižuje vyjednávaciu silu odborov. Vďaka tejto legislatíve sa v odboroch organizuje len 8 % zamestnancov. Zastrašovanie a prepúšťanie odborárov je v USA úplne bežné. Niečo na štýl Vladimíra Palka, ktorý prepustil policajta-odborára len preto, že demonštroval za zvýšenie platov svojich kolegov.

10. Daň pre špekulantov
Takáto daň by zredukovala špekulácie na trhu a zvýšila stabilitu. Ľudia by mali platiť daň za hazardovanie na finančných trhoch tak isto ako platia daň za hazard v kasíne alebo športke. Podobné machinácie totiž spôsobujú problémy celej krajine a teda aj celému svetu.

11. Jednotné podmienky pre kandidátov
V súčasnosti si každý štát definuje vlastné pravidlá, ktoré treba splniť kvôli kandidatúre. Ide o rôzne poplatky a počty nutných podpisov. Náklady na splnenie podmienok v jednom štáte sa môžu vyšplhať na 250 tisíc dolárov. Akékoľvek vysoké poplatky sú nedemokratické. Dobrým príkladom je aj nutná polmiliónová kaucia v Slovenskej republike.

12. Práva korporácií
Korporácie sú vyše sto rokov považované za osoby. Požívajú mnoho ústavných práv, ktoré ich chránia tak isto ako ľudí. Treba si však uvedomiť, že takého zrovnoprávnenie je nesprávne. Korporácie majú plné vrecká peňazí, masy právnikov, podplatených politikov a lobistov, pričom obyčajný občan často nemá šancu nad nimi zvíťaziť a dožiadať sa spravodlivosti. Nader je za zrušenie privilégií veľkých podnikov.

Ralph Nader podľa mňa predstavuje ideálneho prezidenta Spojených štátov. Má za sebou kvalitné vzdelanie, dlhoročný boj za zlepšenie životnej úrovne občanov a hlboko zakorenené hodnoty, ktoré patria do Bieleho domu. Hovorí plynule arabsky, čiže je ideálnym kandidátom na riešenie problémov vriaceho kotla, ktorý nazývame Blízky východ. Mať takéhoto politika na Slovensku, tak by som mal konečne koho voliť. Je mi to ľúto, ale naši politici sú jedným veľkým a smutným vtipom.


Viacej informácií na: www.votenader.org, hľadajte videá na youtube alebo googlite

Nikolaj Vyšnikov

Nikolaj Vyšnikov

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nesympatizujem ani s jednou slovenskou politickou stranou. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoZahraničieZelená revolúciafotoOstatné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu