Stále významným problémom verejného zdravotníctva je rakovina krčka maternice, a to i v rozvinutých krajinách. V celosvetovom merítku tvorí u žien približne 8 % úmrtí.
Ročne sa v Európe diagnostikuje viac ako 24-tisíc nových prípadov rakoviny krčka maternice. Päťročné relatívne prežívanie pre európske ženy s diagnózou rakoviny krčka maternice v roku 2000 a 2007 bolo 62%. Prežitie bolo mimoriadne nízke (<55%) v Bulharsku, v Lotyšsku a v Poľsku, naopak najvyššie bolo v Nórsku (71%). Zhoršenie prežitia stúpa s pokročilým vekom pri diagnóze, z 81% u pacientiek vo veku od 15 do 44 rokov až po 34% u žien do 75 rokov.
Na Slovensku ochorie na rakovinu krčka maternice každý rok viac ako 600 žien a až viac ako 200 žien, žiaľ, neprežije. Dostupná je pritom prevencia, konkrétne bezplatné očkovanie 12-ročných detí, vďaka ktorému vieme tomuto druhu rakoviny dnes už úspešne predísť. Rakovina krčka maternice je jediný druh rakoviny, proti ktorej sa dá zaočkovať!
Okrem toho, že proti tomuto druhu rakoviny existuje očkovanie, v praxi sa využíva aj cytologický ster (skríningová metóda, ktorá hodnotí kvalitu buniek z povrchu krčka maternice v nátere). Ten dokáže odhaliť rakovinu krčka maternice a pomôcť pri zahájení cielenej liečby pacientky. Problémom sú však aj nepravidelné návštevy žien u gynekológov. Veľakrát ženy prichádzajú na vyšetrenie, až keď je rakovina krčka maternice v neskoršom štádiu a cítia na sebe rôzne symptómy (prejavy). Liečba môže byť v takýchto prípadoch neefektívna a skončiť tragicky.
Dôležité je taktiež uviesť fakt, že podľa výskumov nie je bežná cytológia taká presná ako takzvaný LBC odber (Liquid Based Cytology). Kvalitnejší LBC odber dokáže, podľa odborných štúdií, odhaliť rakovinu krčka maternice už v počiatočnom štádiu. Nie všetky poisťovne ho však bežne preplácajú, na rozdiel od bežnej cytológie. Aj z tohto dôvodu mnohé ženy prichádzajú s karcinómom (nádorom) krčka maternice až v treťom či štvrtom štádiu, keď už je choroba rozsiahla a liečba dokonca až nemožná.
Zavedenie LBC odberu, ako súčasť pravidelnej preventívnej prehliadky u gynekológa, by nám umožnilo odhaliť rakovinu krčka maternica v skoršom štádiu, čím by sme zachránili životy a zdravie mnohých žien na Slovensku. Kvalitnejší LBC odber je síce finančne náročnejší v porovnaní s bežným cytologickým odberom, avšak náklady na prípadnú liečbu rakoviny krčka maternice sú výrazne vyššie. Mali by sme preto zakotviť do legislatívy, aby bol LBC odber taktiež hradený zdravotnými poisťovňami a tvoril súčasť bežnej gynekologickej prehliadky.
Výsledkom by bolo odhalenie rakoviny krčka maternice už v skoršom štádiu, kedy je oveľa väčšia pravdepodobnosť vyliečenia pacientky. Ochorenie by sa odhalilo v mnohých prípadoch ešte predtým, než sa rozvinie. To by okrem zníženia výskytu úmrtí na toto ochorenie (čo je samozrejme primárny a najdôležitejší dôvod, prečo by sme mali zaviesť toto opatrenie do praxe), znížilo aj náklady zdravotných poisťovní na jeho liečbu.
Zdroje
https://generalibalans.sk/choroby-ktore-postihuju-najma-zeny-viete-ktore-to-su/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6022377/#:~:text=The%20overall%20sensitivity%20of%20conventional,specificity%20was%2097.29%20per%20cent
https://generalibalans.sk/choroby-ktore-postihuju-najma-zeny-viete-ktore-to-su/
https://lekar.sk/clanok/preco-je-cytologia-dolezita
https://www.health.gov.sk/Clanok?hpv-rakovina-ockovanie-deti
https://rady.pravda.sk/otazka/367-co-znamenaju-vysledky-steru-z-krcka-maternice/