Členstvo Slovenska v NATO: Je naozaj také dôležité?

Prieskum z mája tohto roku ukázal, že až 33% Slovákov by hlasovalo za vystúpenie z NATO.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

NATO, alebo Organizácia Severoatlantickej zmluvy, je medzivládna vojenská aliancia, ktorá vznikla podpísaním Severoatlantickej zmluvy v meste Washington D.C., dňa 4. apríla 1949. Za základné piliere NATO sú považované život v mieri so všetkými národmi a všetkými vládami, sloboda jednotlivca a právneho poriadku, demokracia, stabilita a blahobyt národov v severoatlantickej oblasti. Hlavným dôvodom založenia NATO však bola predovšetkým kolektívna obrana, bezpečnosť a, v neposlednom rade, mier v regióne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obzvlášť dôležitým je článok 5, Severoatlantickej zmluvy, ktorý ustanovuje, že akýkoľvek ozbrojený útokproti jednej alebo viacerým členským krajinám NATO bude považovaný za útok proti všetkým a každáz napadnutých členských krajín si môže uplatniť právo na individuálnu alebo kolektívnu obranu. Toto znenie je uznané aj známym článkom 51 Charty Organizácie Spojených národov (OSN). V praxi to znamená, že ak by bolo Slovensko vojensky napadnuté inou krajinou, máme možnosť si uplatniť právo na kolektívnu obranu, pričom ostatné členské krajiny NATO by nás boli povinné vojensky brániť. 

Až 1/3 Slovákov si zrejme neuvedomuje dôležitosť Severoatlantickej aliancie pre našu krajinu. Slovensko je malý štát a samo by sa v prípade vojenského napadnutia väčšou krajinou neubránilo. Vďaka členstvu v NATO sme sa však stali súčasťou systému kolektívnej obrany a posilnili našu bezpečnosť. 

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok prieskumu z mája tohto roku ale ukázal, že až 33% Slovákov by hlasovalo za vystúpenie Slovenska z NATO. Toto alarmujúce číslo je o to viac prekvapivým, ak sa pozrieme hneď za naše hranice. Vojna na Ukrajine sa nás priamo dotýka. Rusko vojensky napadlo nášho suseda; ktorý nebol a nie je členom NATO. A síce Slovensko od vypuknutia vojny začalo modernizovať ozbrojené sily, veľkosť našej krajiny a armády nepustí a sami by sme sa v podobnej situácii, ktorej momentálne musí čeliť Ukrajina, neubránili. Nehovoriac o fakte, že na našom území došlo v roku 2006 k zrušeniu povinnej vojenskej služby a prechodu na menšiu (hoci kvalitnejšiu) armádu.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé je, že v januári roku 2023 boli zahltené okresné úrady listami od vyše 12-tisíc slovenských mužov, ktorí vyhlásili, že v prípade mimoriadnej služby (vojenského konfliktu) nepôjdu bojovať (zákon im to umožňoval). Na jednej strane vidíme slovný ,,boj“ za národ a vlastenectvo, ale na druhej strane, keď prichádza do tuhého, vidíme strach a odmietanie reálneho boja. Na jednej strane vidíme, aké benefity nám členstvo v NATO z hľadiska obrany a bezpečnosti prináša, no na druhej strane vidíme snahu až 1/3 občanov Slovenska o vystúpenie z NATO. Demagógia, dezinformácie, nedostatok kritického myslenia. Asi tak by sa dala opísať situácia na Slovensku v skratke. Ľudia nevnímajú realitu, neoverujú si informácie a nechajú sa ľahko zmanipulovať cez strach a hnev.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsme sa preto pozrieť v stručnosti na to, čo nám členstvo v NATO v skutočnosti prináša: 

  1. Vďaka NATO sme sa stali súčasťou najsilnejšieho a najvyspelejšieho systému kolektívnej obrany na svete, pričom nám je umožnené spolupracovať s najlepšími armádami sveta.

  2. V prípade vojenského konfliktu vieme uplatniť článok 5princíp individuálnej alebo kolektívnej obrany.

  3. Program NATO pre mier a bezpečnosť nám zaručuje pomoc pri katastrofách (prírodných či spôsobených človekom), humanitárnu pomoc, ale aj vedeckú spoluprácu.

  4. Členstvo nám však prinieslo aj odbremenenie ekonomiky, keďže sme si mohli dovoliť zníženie početného stavu ozbrojených síl, a pritom zaručiť Slovensku väčšiu bezpečnosť a kvalitnejšiu obranu.

  5. Zároveň sa nám podarilo nakopnutie našej ekonomiky vďaka prilákaniu zahraničných investorov a zvýšenému prílevu zahraničných investícií.

  6. Stali sme sa oceňovaným partnerom na medzinárodnej úrovni.

  7. Nadobudli sme intenzívnejšiu spoluprácu medzi spravodajskými službami jednotlivých členských krajín.

  8. Posilnili sme našu kybernetickú bezpečnosť, odhaľovanie škodlivých kybernetických aktivít a útokov, a naučili sa ako na ne reagovať a predchádzať im.

  9. Politická agenda NATO zameraná na ženy, mier a bezpečnosť nám umožnila bojovať proti sexuálnemu násiliu páchanému na ženách a deťoch, súvisiacemu s vojenským konfliktom (CRSV – Conflict-Related Sexual Violence).

  10. Začali sme sa lepšie starať o environmentálnu bezpečnosť Slovenska a ochranu životného prostredia. 

Vedela by som samozrejme vymenovať oveľa viac pozitív, ktorými vďaka členstvu v NATO disponujeme. Avšak to najhlavnejšie, k čomu prijatie Slovenska do Severoatlantickej aliancie 29. marca 2004 dopomohlo, bolo prehĺbenie slobody, právneho štátu, demokracie a mieru v regióne.

Zdroje: 

https://eur-lex.europa.eu/SK/legal-content/glossary/nato-north-atlantic-treaty-organisation.html#:~:text=Organizácia%20Severoatlantickej%20zmluvy%20(NATO%20alebo,tiež%20pod%20názvom%20Washingtonská%20zmluva

https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=186419

https://www.mzv.sk/web/sk/diplomacia/medzinarodne-organizacie/slovensko-v-nato/co-sme-ziskali-vstupom-do-nato

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/345399-tisicky-slovenskych-muzov-sa-obratili-na-urady-nechcu-bojovat/

https://www.acbih.org/benefits-of-nato-membership-for-bih/#:~:text=The%20benefits%20of%20NATO%20membership,for%20Peace%20and%20Security%20Program

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_78170.htm

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_91048.htm

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_91091.htm

Radka Wagingerová

Radka Wagingerová

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  110x

Som mladá žena so záujmom o politiku a kandidátka do Európskeho parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita pod číslom 15. Zameriavam sa na ochranu životného prostredia, klimatickú zmenu, práva žien a problémy mladých ľudí. Zaujíma ma aj zahraničná politika. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu