
Väčšina politických strán či subjektov je za zotrvanie Slovenska v EÚ, avšak nájdu sa aj také, ktoré presadzujú presný opak. Hlásajú, že po ich zvolení do parlamentu budú bojovať za vystúpenie Slovenska z EÚ (ale aj z NATO – viac informácií na tému Severoatlantickej aliancie nájdete v mojom predchádzajúcom blogu). Mnoho ľudí však ani len netuší, načo nám vlastne tá Európska únia je a ako funguje.
Ako Európska únia vznikla?
Prvotná myšlienka založiť organizáciu, akou je dnes Európska únia, sa zrodila po dvoch svetových vojnách s cieľom podporiť mier, stabilitu a prosperitu v Európe. V roku 1952 bolo založené Európske spoločenstvo uhlia a ocele (ESUO) a v roku 1958 zase Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) a Európske spoločenstvo atómovej energie (ESAE alebo EURATOM), ktoré boli akýmisi predchodcami Európskej únie. Zo začiatku začalo spolupracovať len 6 krajín: Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Taliansko.
Európska únia je politicko-ekonomickým združením (dnes už) 27 európskych krajín, ktoré sa zaviazali spolupracovať v rôznych oblastiach (životné prostredie, bezpečnosť, hospodárstvo...). Medzi tieto krajiny patria napríklad Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Poľsko či mnohé ďalšie. Slovensko sa stalo členom EÚ v roku 2004.
Čo nám EÚ prináša?
Po prvé, Európska únia nám pomáha chrániť životné prostredie. Pod jej vedením boli vypracované jedny z najprísnejších environmentálnych noriem na svete, ktoré viedli k zníženiu emisií skleníkových plynov k roku 2014 až o 20 %. V praxi to pre nás – bežných občanov – znamená čistejšie ovzdušie, kvalitnejšiu pitnú vodu, ochranu živočíchov a rastlín, a v neposlednom rade, aj nášho zdravia.
Po druhé, Európska únia sa rovnako výrazne zaslúžila o budovanie mieru vo svete – či už na západnom Balkáne od obdobia vojen v Juhoslávii (obľúbená dovolenková destinácia Slovákov), ale aj pri diplomatickom dialógu medzi Srbskom a Kosovom, ktorý vyústil v apríli 2013 do prelomovej dohody. Osobitným zástupcom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou je dokonca slovenský diplomat – Miroslav Lajčák. Ako môžeme vidieť, Európska únia prináša malej krajine, akou Slovensko bezpochyby je, bezpečnosť a ochranu.
Po tretie, Európska únia nám priniesla aj jednotný trh. Väčšina členských štátov používa euro ako spoločnú menu (až 340 miliónov občanov), hovoríme o krajinách eurozóny. Používanie eura znížilo riziko kolísania kurzu a zmenárenské poplatky. Zároveň posilnilo aj jednotný trh v náš prospech. Niektoré krajiny EÚ však aj dnes stále používajú svoje národné meny, napríklad Česká republika. Slovensko pristúpilo do eurozóny v roku 2009. Euro nám zabezpečuje stabilitu, prosperitu a ekonomický rast krajiny.
Po štvrté, Európska únia priniesla do regiónu aj slobodný pohyb osôb, tovarov, služieb a kapitálu, a to v roku 1985 podpísaním Schengenskej dohody, v ktorej sa krajiny zaviazali, že zrušia hraničné kontroly medzi štátmi v Schengenskom priestore a presunuli tieto kontroly na vonkajšiu hranicu Schengenskej zóny. Čo znamená v praxi pre bežného európskeho občana možnosť sa slobodne pohybovať medzi krajinami, cestovať, študovať či pracovať v zahraničí. V súčasnosti zahŕňa Schengenský priestor väčšinu krajín EÚ (okrem Bulharska, Rumunska či Cypru – majú však osobité postavenie). Slovenská republika sa stala súčasťou Schengenskej zóny v roku 2007.
Celkovo predstavuje Európska únia pre Slovensko spoluprácu, spravodlivosť, voľnejší trh či bezpečnostné záruky. Pre roky 2019 až 2024 dokonca predstavila aj nový strategický program, ktorého priority pokrývajú ochranu občanov a slobôd, vývoj silného a dynamického hospodárstva, budovanie klimaticky neutrálnej, zelenej, spravodlivej a sociálnej Európy a podporu európskych záujmov a hodnôt na globálnej úrovni; ako sú svetový mier, stabilita, demokracia a ľudské práva.
V roku 2012 Európska únia získala aj veľké ocenenie - Nobelovu cenu za mier - pretože práve ten je hlavným pilierom, ktorý nám EÚ prináša. A aj napriek rôznorodosti kultúr, jazykov či tradícií, sme všetci spoločne ,,zjednotení v rozmanitosti“.
Zdroje
http://eu.euroiuris.sk/pre_studentov/ako_eu_funguje
https://www.consilium.europa.eu/sk/european-council/how-the-european-council-works/
https://www.ecb.europa.eu/ecb/html/index.sk.html
https://european-union.europa.eu/institutions-law-budget/law/types-legislation_sk
https://www.ecb.europa.eu/ecb/educational/explainers/tell-me/html/benefits-euro-euroat20.sk.html
https://european-union.europa.eu/priorities-and-actions/eu-priorities/achievements_sk