Zamýšľame sa však niekedy nad tým, v akých podmienkach bolo toto oblečenie vyrobené, koľkokrát si ho oblečieme alebo čo s ním, keď sa nám už prestane páčiť?
Textilný odpad je globálny problém. Nepotrebné oblečenie z veľkej časti končí na skládkach. „Priemerný Slovák si za jeden rok kúpi 13 kilogramov textilu. Štatistiky vravia, že za každých 10 minút sa na Slovensku vyhodí 460 kilogramov textilného odpadu,“ uviedla za Zero Waste Slovakia Petra Slezáková.
Pre predstavu, na Slovensku sa opätovne spracuje asi iba 10 percent textilného odpadu, zvyšok končí na skládkach. Rovnako, nepredaný textil na našom území sa mnoho ráz znehodnocuje rozstrihaním a následným vyhodením do odpadových nádob.
Preto ťa prosím, ak si nabudúce pôjdeš kúpiť nejaký nový kúsok oblečenia do svojho šatníka, skús zvážiť, či ho skutočne potrebuješ. Ak dospeješ k záveru, že nie, jednoducho si ho nekúp. Ak zistíš, že áno, skús, pokiaľ sa dá, zvoliť udržateľnejšiu alternatívu. Ak taká nie je, dopraj si.
Veľa ľudí argumentuje tým, že udržateľná móda je príliš drahá. To však nie je vždy pravda. Existuje množstvo rôznych spôsobov, vďaka ktorým môžeme nakúpiť lacno, kvalitne a zároveň udržateľne. Odporúča sa navštíviť napríklad second handy, swapy, centrá opätovného použitia (takzvané reuse centrá), ,,blšie trhy”, udržateľné e-shopy, požičovne, ktoré slúžia na prenájom oblečenia, leasing oblečenia a textilu, či si oblečenie vymeniť, darovať ho alebo si ho požičať v rámci rodiny a medzi kamarátmi (obzvlášť pri oblečení na jednu konkrétnu príležitosť).
Samozrejme rozumiem, že má človek veľakrát chuť potešiť sa novým kúskom oblečenia alebo obdariť svojich blízkych. Avšak dôležité je, čo by som chcela zdôrazniť, že k nákupu textilného oblečenia by sme mali pristupovať vedome a s rozumom. Bezhlavé nakupovanie najnovších kúskov na jednu sezónu škodí nielen životnému prostrediu, ale aj našim peňaženkám. Uvedomelosť – to je slovo, ktoré by sme mali mať na pamäti vždy, keď zavítame do obchodov.
Snažme sa spoločne zvýšiť povedomie v spoločnosti o problematike rýchlej (fast-fashion) módy a textilného odpadu. Docielime tým vedomejšie nakupovanie, triedenie šatstva či zbavovanie sa textilu. Odvďačí sa nám za to nielen príroda, ale aj naše financie. Chráňme si zelenú krajinu, v dnešných časoch je to obzvlášť dôležité.
Zdroje
Štúdia na posúdenie zavedenia systému pre nakladanie s odpadom z textilu, vrátane posúdenia zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) pre textil a zber dát o opätovnom použití textilu
https://spravy.rtvs.sk/2021/10/__trashed-33/