Military Commissions Act: legalizácia mučenia a únosov v USA

V rámci tzv. vojny proti terorizmu ktorou súčasná vláda Spojených štátov pod vedením Georgea W. Busha nazýva nesúrodú množinu právnych, vojenských a politických aktivít sa praktikuje aj mučenie a únosy občanov iných krajín. Nie, nie je to vynález bushovej administratívy, už predošlé garnitúry boli v tomto smere aktívne. Výdobytkom ľudí ako je Donald Rumsfeld alebo Paul Wolfowitz však je uvedenie týchto praktík akoby medzi normálne pracovné metódy v demokratickom a právnom štáte, ustanovenie ich za business as usual.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)
Obrázok blogu
(zdroj: Washington Post)

Výnimkou v ich snažení, jedinou oporou pre všetkých ktorí si vážia ľudské práva, slobodu a jediným závažným problémom ktorý im ešte stál v ceste bol fakt, že rovnako ako vo všetkých civilizovaných krajinách tak i v USA boli tieto metódy, v najpravejšom zmysle slova de iure, nelegálne -aspoň doteraz.

Pred niekoľkými dňami totiž americký kongres predložil prezidentovi na podpis schválený ( v pomere 63:34) zákon pod zdanlivo neškodným názvom: Military Commissions Act of 2006 . Týmto činom dal kongres praktikám ako je mučenie zajatcov, unášanie občanov iných krajín, neobmedzené väznenie bez formálneho obvinenia, súdu alebo prístupu k právnikovi punc legitímnosti.

Prezident bude teda mať právomoc sám definovať čo je mučenie a čo nie, bez ohľadu na Ženevské konvencie. Po predošlých skúsenostiach, si asi všetci vieme predstaviť aké je povedomie a názor prezidenta Busha o tejto veci. Nie len prezident, ale aj minister obrany bude mať právomoc prostredníctvom špeciálneho tribunálu uznať akúkoľvek osobu za "unlawful enemy combatant" (nezákonného nepriateľského bojovníka). Človek s týmto statusom bude zjednodušene povedané zbavený akýchkoľvek práv a visieť niekde vo vzduchoprázdne (z)vôle kompetentných amerických funkcionárov.

Zo zlozvyku mocných vo Washingtone či v Abu Ghraibe sa teda stáva zákon. Ak George Bush v nasledujúcich dňoch radikálne neprehodnotí svoje stanoviská na mučenie, unášanie a pohŕdanie medzinárodným právom tak ako to v posledných týždňoch spravil a elasticky upravil dôvody prečo rozpútal vojnu v Iraku zákon asi podpíše a už nič nebude stáť v ceste flagrantnému porušovaniu ľudských práv a pohŕdaním ľudskou dôstojnosťou všeobecne zo strany Spojených štátov.

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu