reklama

Slovenskí komunisti a ľudské práva

Keď som nedávno dával interview za Amnesty musel som si znova po roku spomenúť ako nás vtedajší a žiaľ aj súčasný slovenský premiér Róbert Fico označil za krikľúňov (viac info tu) a neskôr jeho maštal-minister Jureňa poplietol s Transparency International a tvrdil, že nie sme Slováci. Keďže nevedel čo sme, kto sme, poslali sme balíček s informačnými materiálmi o ľudských právach. Bolo to veľmi smutné sledovať, že na vysokých miestach sedia ľudia, ktorí nepoznajú organizáciu so 40 ročnou tradíciou, Nobelovou cenou za mier a viac než dvoma miliónmi členom. Novinári, slovenskí, sa nás vtedy zastali, pýtali sa predsedu vlády či hovoril o dodržovaní ľudských práv s čínskymi komunistami. Zastali sa nedávno i z Kuby vyhostenej Ivany Kullovej. Škoda, že sa nespýtali bývalého premiéra Dzurindu či sa s prezidentom Bushom rozprával o Guantáname.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Alebo nie, to by bolo nereálne pripúšťam. Možno by stačilo keby sa prišli pozrieť ako sme protestovali pred americkou ambasádou . Keby sa rozhorel ten plameň občianskej angažovanosti ako po odvlečení kazašskej novinárky (viac info tu). Vo veľkom to hneď bolo zvaľované na premiéra Fica a na to, že je "komunista". No, neviem či je to dobrý argument, lebo ako strana Smer tak aj súčasná vláda je najväčšou hanbou ľavice, aká sa asi mohla stať. Nerobí nič podstatné ľavicové, ochranou prírody počínajúc, cez školstvo až po menšinovú politiku (sú to podľa pána Fica "neprioritné témy"). Nech je to ako chce, keď za minulej vlády vtedajší minister zahraničných vecí žiadal od hotela Devín v ktorom bol ubytovaný tibetský Dalajláma aby zvesili jeho vlajku, pretože čínskym komunistom sa to nepáči nikto ho neoznačil za "starého komunistu", napriek tomu, že rovnako ako Róbert Fico v tej strane bol. Ak si správne spomínam okrem nebohého Jána Langoša sa nikto z politikov aktuálne vo funkcií s touto významnou osobnosťou nestretol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte stále dobre, problém nastáva vo chvíli keď sa pod dojmom takéhoto delenia na "dobrých" a "zlých" posudzuje to ostatné. Ako napríklad ľudské práva. Ak si médiá a aj niektoré organizácie pletú pojmy a dojmy, hovorí sa o väznených a mučených na Kube (rozumej castrovej) a nehovorí o väznených a mučených na kubánskom Guantáname (rozumej bushovom). Pred dvoma týždňami som mal možnosť zúčastniť sa diskusie s kubánskymi disidentmi v Bratislave. Jeden z nich bol ten za ktorého som i ja zbieral podpisy na petíciu keď ich uväznili. Nezbieram ich však selektívne, pretože ľudské práva sú univerzálne, platia rovnako pre všetkých.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chápem, že Eduard Kukan pre slovenské médiá i verejnosť nie je veľmi "komunistický" pretože sa očistil v boji proti mečiarizmu v 90. rokoch a chápem i to, že Róbert Fico sa so svojou komunistickou minulosťou nikdy vieruhodne nevysporiadal (veď pri jeho výrokoch o tom ako si nevšimol, že prebehla revolúcia v novembri 1989 sa ako obyvateľ tejto krajiny môžem len poľutovať, že si to nakoniec predsa len všimol a kandidoval vo voľbách). Čo ale nechápem je rozdiel, ktorý mnohí dávajú medzi väzňa v niekde v okolí Havany strčeného do malej cely bez spravodlivého súdu a právnika a väzňa na Guantáname strčeného do malej cely bez (akéhokoľvek) súdu a právnika.

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu