Prečo je tak málo vreckových počítačov?

Rozšírenie PDA-ok nielenže nikdy nedosiahlo rozmachu o akom sa uvažovalo ešte v druhej polovici 90. rokov, počty ich predaja dokonca za poslednych 12 mesiacov konštantne klesajú. Prednedávnom sme o tom viedli s kolegami diskusiu vo firme, ktorá ma prinútila sa týmto problémom zaoberať trocha hlbšie i širšie. Najjednoduchšou odpoveďou na pokles (na ktorom sa zhoduju všetky hlavné marketingové agentúry) v poslednom období je rast predaja tzv. smartphonov. No, toto je len časť hádanky nad ktorou si ako dlhoročný a spokojný používateľ handheldov lámem hlavu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (88)
Obrázok blogu

Penetrácia vreckových počítačov nebola nijako slávna ani v dobách keď o smartphonoch nikto ani nechyroval. Popularita iného mobilného zariadenia -notebooku- je však stabilná a v poslednej dobe sa dokonca stáva i niečim na spôsob mobilného multimediálneho centra , teda dobíja nový a mimoriadne výnosný segment trhu. Osobne nerozumiem tomu ako niekto môže používať drahé, veľké a ťažké zariadenie tohto typu, ktoré ma navyše len krátku výdrž na baterku ak môže použiť elegantné riešeniu v podobe apartného Palmu. Používam moje PDA dennodenne na nespočetné množstvo činností (o tom načo a aké sú moje obľúbené aplikácie chystám samostatný článok), na úplne iné úlohy ako mobil či Ipod.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokým na západ od slovenských hraníc sú vreckové počítače bežnou výbavou manažérov v Bratislave skôr uvidíte takéto zariadenie v električke v rukách nejakého mladého muža (obvykle v odeve nesúcom logo nejakej počítačovej firmy) ako na stole počas porady vo firme. Nie, Slovensko ako malý trh určite nie je dôležité, ale je príznačné aká je diskrepancia medzi množstvom smartphonov, notebookov a handheldov.

Po sledovaní a komunikovaní s niekoľkými používateľmi týchto zariadení som došiel k záveru, že problém s PDA-kami je problém konceptuálny a kontextuálny. Bežný používatelia PC jednoducho nie su schopní sami za seba pochopiť načo taký Palm je (a marketing výrobcov v tomto svoju "evanjelizačnú" funkciu neplní), jednoducho povedané: každému je jasné, že notebook je prenosné PC a smartphone je mobil ktorý má funkcie elektronického diára a niečo navyše. Čo však robí taký handheld a hlavne čo s ním môžem robiť ja? Môžem si na ňon spustiť totožné aplikácie a hry ako na PC (tak ako to ide na notebooku)? Môžem s ním komunikovať ako so smartphonom?

SkryťVypnúť reklamu

Zlomový bod je odpoveď na tieto otázky na ktoré sa dá rovnako dobre povedať áno i nie. Áno pre kombatibilitu formátov, protokolov a synchronizáciu a nie preto lebo to je nie tak celkom jednoduché. Celkovo používanie PDA nie je také jednoduché: teda niežeby jeho používanie bolo zložité, ale treba sa to pre začiatok naučiť a pochopiť iné prostredie, zvyknúť si na niektoré obmedzenia a iné výhody. A toto si vyžaduje dve veci: mentálnu snahu a určitý čas. Práve toto sú však tie dve veci ktoré najpravdepobnejší potencionálny používatelia PDA nemajú, alebo nechcú investovať (business používatelia čas, domáci multimediálny používateľia rozumovú námahu) a uspokoja sa zo zdanlivo lepším/ jednoduchším riešením.

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu