
Netrvalo to však dlho a na -vtedy ešte mladom- webe sa objavilo takémnožstvo ľudí, že pôsobili ako magnet na producentov vírusov (širšípojem malware v dnešnom slovníku). Nanešťastie v roku 1996 aj Microsoftdo svojho operačného systému Windows 95 OSR2 integroval Internet Explorer 3.0 a tak ho učinil a ďalšimi verziami petrifikoval ako monopolný browser -dielo skazy bolodokonané. Autor vírusov si nemôže želať viac ako mať 90% internetových účastníkov používať nekvalitný a deravý software.
Dnes sme svedkami toho, že vírusy a wurmy prenikli do novej dimenzie, na mobilné telefóny. Súčasné mobilné telefóny totiž z technického hľadiska viac pripomínajú počítač ako telefón. Náznaky, ktoré sa objavovali už dlhšie obdobie, zatiaľ však skôr in vitro sa začínajú materializovať (alebo virtualizovať? ťažko povedať čo by bolo v tejto situácii sémanticky správnejšie). Wurm Commwarrior sa šíri cez MMS-ky, no dokáže to aj cez Bluetooth. Zhrnutie udalostí posledných týždňov na Google News .
Martin Mačok na českom serveri underground.cz m.i. píše: " Osobně považuji za velmi pravděpodobné, že se brzo dočkámedigitálních virů, které jsou schopny se šířit i mezi různými jinými chytrými zařízeními běžné dennípotřeby, např. mezi mobilem a autem,což by před nějakými deseti-dvaceti lety bylo považováno za béčkové sci-fi a la Star Trek.(Virem infikované bankovní automaty už dnes asi nikoho příliš nepřekvapí .) Z letmého pozorování světa počítačových virů usuzuji, že jakmile do nějakétechnologické oblasti s masovým využitím proniknou viry nebo červi, hned tak jineopustí. Za jeden z hlavních faktorů považuji fakt, že zákazník požaduje hodně muziky zamálo peněz a nad vlastní bezpečností nezačne přemýšlet, dokud se sám nespálí. Vyrábětbezpečnou technologii se tak stává neekonomické, neboť zákazníci před ní dajípřednost "levnější" konkurenci. "
A to sa operačný systém Windows CE (Pocket PC -Windows Mobile) zataľ objavuje v mobilných telefónoch len sporadicky, na Slovensku napríklad v tzv. "Eurotel SDA". Budúcnosť je jasná, budúcnosť sú vírusy.