Neteší ma poukazovať na rôznych típkov alá Vojtek a ich fundované výplody, navyše si myslím, že podobných ukážok profesnej nespôsobilosti a diletantizmu je okolo nás toľko, že ľudia, sa aj napriek kolosálnemu rozmeru (a žiaľ praktickému dopadu) takýchto prešľapov, k nim postupne stávajú necitliví. Blbosť, podobne ako porno, postupne zovšednie, hlavne keď sa s ňou stretávate príliš často.
Avšak ako zakaždým predtým aj teraz musím. Musím ukazovať prstom a kričať. Hľa, takto si štátni lesníci predstavujú pomoc Poľane! Link, k predmetnej správe nájdete tu.
Začali prípravy na záchranu porastov na Zadnej Poľane (V Banskej Bystrici, 29.apríla 2010)
Legislatíva Slovenskej republiky upravuje povinnosti obhospodarovateľov lesov v záujme zabezpečenia ich priaznivého stavu hneď dvojnásobne:
1. Z pohľadu hospodárenia musí hospodár zamedziť rozširovaniu podkôrnikovej kalamity
2. Kvôli ochrane životného prostredia musí zachrániť európsky biotop - smrekový porast
„My nemáme záujem ťažiť na Zadnej Poľane drevo pre zisk, len musíme zabezpečiť, aby sa lykožrút nešíril z V. pásma ochrany prírody do okolitých hospodárskych lesov a tiež aby nezničil biotopy, vďaka ktorým je Zadná Poľana taká vzácna." - komentuje prípravné práce Ing. Peter Morong, rozvojovo technický riaditeľ š.p. LESY SR.
V utorok 27. apríla 2010 sa na pracovnom stretnutí v Kriváni dohodli zástupcovia Štátnej ochrany prírody, š.p. LESY SR a Lesoochranárskej služby na tomto postupe:
Tri pracovné skupiny zložené zo zástupcov všetkých zúčastnených organizácií vypracujú do 14.mája 2010 komplexný materiál s podrobným popisom každej napadnutej jednotky lesného porastu na Zadnej Poľane, aj s analýzou suchého porastu, vyznačením živých chrobačiarov, návrhom opatrení a technológie odkôrnenia a ťažby.
Následne sa 17.mája 2010 stanoví podľa naliehavosti záchrany smrekového porastu presný harmonogram odkôrnenia a ťažby. „Dúfam, že sa nebudeme sedemnásteho baviť o tom, či je výnimka Ministerstva právoplatná alebo nie. Chceme sa dohodnúť, kde začne realizácia záchrany aj s použitím motorových píl." pripomína Morong.
Ostáva vyriešiť ako sa naloží s vyťaženým a odkôrneným drevom. V záujme uplatňovania enviromentálnych postupov navrhuje š.p. LESY SR, aby v niektorých porastoch bolo vyťažené a očistené drevo ponechané v poraste. Chcú preto žiadať Ministerstvo životného prostredia o dotáciu na záchranu smrekových biotopov."
Vzhľadom na to, že je von tak krásne (a ja chcem k tej kráse prispieť svojou prítomnosťou), len pár malých postrehov k tejto zvesti:
Legislatíva nehovorí nič o európskom biotope, a smrekový porast nie je biotop. Žiaľ som presvedčený, že formulácia v 2. bode nie je preklepom.
Zamedzenie šíreniu lykožrúta z V. stupňa do okolia je činnosť záslužná. Neviem ale na základe čoho, by ju niekto niekedy mal vykonávať inde ako v ochrannom pásme. Tu musí isť o zabránenie šíreniu, a nie o asanáciu priamo v piatom stupni - ten musí zostať nedotknutý. Zasahovanie v piatom stupni, je v rozpore s proklamovanými úmyslami, priamo ničí biotopy, likviduje prales.
Nechápem, ako sa môže ŠOP SR zodpovedná za ochranu prírody, dohodnúť na postupe, ktorého cieľom je aktívna asanácia stromov v pralese.
Nechápem, ako môže zamestnanec štátneho podniku Ing. Morong bagatelizovať to, že mieni zasahovať do pralesa v piatom stupni na základe pochybnej výnimky. Neviem, ako môže vôbec pomyslieť na použitie píl v pralese a piatom stupni, bez toho aby vedel, či je výnimka právoplatná alebo nie?!
Náznak o možných dotáciách na "záchranu smrekových biotopov" dávam do pozornosti len preto, že veľmi aktuálne poukazuje na trend, ktorý logicky nastupuje z dielne na profit zameraných manažérov, po tom, ako ťažené drevo nepredstavuje lukratívny sortiment. Náklady na takúto "pre biotopy prospešnú" asanáciu, nie sú nízke, a už vôbec nie, keď by mali byť štátnou zákazkou financovanou MŽP SR. Upozorňujem, že takáto a podobné požiadavky zo strany lesníkov budú stále častejšie. V skutočnosti vždy šlo o peniaze, zaodeté do populizmu a ľúbivých rečí o pomoci prírode.
Na záver už len toľko. Aj na konci deväťdesiatych rokov sa pár šikovných snažilo na Poľane ťažiť. Neuspeli. Vtedajšia zmätená snaha lesníkov stroskotala na omnoho menšom odpore, než na aký sa musia pripraviť v súčasnosti.