Christopher Nolan a jeho Dokonalý trik

Keď som asi tak pred týždňom či dvomi odchádzal z kina po zhliadnutí filmu Iluzionista, narýchlo som sa nevedel rozhodnúť z čoho byť viac rozčarovaný - z predvídateľného, slabého príbehu, z nevýrazných hereckých výkonov, či z dokonale nefungujúcej chémie medzi dvomi hlavnými postavami. Vzhľadom na blížiaci sa termín premiéry snímky Dokonalý trik, taktiež s iluzionistickým námetom, som sa obával podobného výsledného efektu. Možnosť zúčastniť sa jeho projekcie deň pred uvedením do distribúcie však nebolo jednoduché nechať si ujsť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Príbeh filmu sa odohráva niekedy na prelome 19. a 20. storočia vo viktoriánskom Anglicku. Hneď v úvodných minútach sa divák dozvedá význam jeho názvu - výraz "prestige" označuje vrchol kúzelníckeho triku, efekt, ktorý obecenstvu vyráža dych, šokuje. Šok zažívajú aj účastníci predstavenia kúzelníka s umeleckým menom Veľký Danton, Roberta Angiera - na záver svojho najväčšieho triku následkom zjavnej sabotáže Angier zomiera. Pred súdom sa ocitá jeho dlhoročný konkurent, Alfred Borden. Oboch mužov poznačila pred rokmi tragická nehoda, ktorá spustila nekonečný boj o prvenstvo, sprevádzaný prejavmi násilia, ohrozujúci nielen životy dvojice posadnutých súperov, ale aj ľudí z ich bezprostredného okolia. Borden je za úkladnú vraždu odsúdený na smrť, čas vo väzení si kráti čítaním Angierovho denníka a spomínaním na spoločné začiatky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Christian Bale
Christian Bale 

Hugh Jackman
Hugh Jackman 

Dokonalý trik už na prvý pohľad láka do kín predovšetkým hviezdnym obsadením. Úlohy Angiera, elegantného gentlemena posadnutého túžbou po pomste, sa dokonale zhostil X-Man Hugh Jackman. Rolu Bordena, tajomného chlapíka s brilantnou mysľou, zveril scenárista a režisér Christopher Nolan "svojmu" Batmanovi, Christianovi Baleovi. Štandardne kvalitný a uhladený výkon podáva Michael Caine, v priebehu deja navyše vstupuje na scénu Scarlett Johansson, David Bowie, či (tentokrát nezamaskovaný) Andy Serkis, známy predovšetkým svojou nezabudnuteľnou úlohou Golluma z trilógie Pán prsteňov. Spomínaný scenárista a režisér Dokonalého triku, Christopher Nolan, zažiaril v roku 2000 snímkou Memento a po priemernom (hoci hviezdne obsadenom) re-makeu Insomnia úspešne vrátil realistickú tvár pravdepodobne najbohatšiemu komiksovému hrdinovi na striebornom plátne vo filme Batman začína.

SkryťVypnúť reklamu
Michael Caine
Michael Caine 

David Bowie
David Bowie 

Čo k tomuto filmu dodať bez toho, aby som prezradil príliš veľa? Snáď to, že každý divák dostáva od jeho tvorcov bonus v podobe nahliadnutia do tajomstiev dvoch veľkých iluzionistov. Dozvedá sa, že skutočným účelom kúzelníckeho triku nie je obecenstvo oklamať, ale presvedčiť o tom, že niečo úplne obyčajné je v skutočnosti niečím mimoriadnym. Dovolím si však tvrdiť, že v prípade Dokonalého triku to neplatí - podobne ako Nolanove predchádzajúce snímky, ani jeho najnovší počin nie je len jednoduchým vyrozprávaním príbehu. Hoci vám ústami svojich hrdinov bude tvrdiť, že žiadne tajomstvo nie je možné odhaliť ak necháte odviesť svoju pozornosť iným smerom, radi sa ním necháte rozptyľovať, až kým na vás nevytiahne svoj dokonalý trik. V poriadku, súhlasím, niektorým môže pripadať až priveľmi jednoduchý, každý trik sa však javí jednoduchým keď spoznáte jeho tajomstvo..

SkryťVypnúť reklamu

Poznámka: Fotografie pochádzajú z www.rottentomato.com

Alexander Wirdzek

Alexander Wirdzek

Bloger 
  • Počet článkov:  117
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa byť sám sebou... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSúkromnéČriepky z NHLZápisky z ciestKultúra

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu