Štvrtina opýtaných na Slovensku sa cíti osamelo, pätina je sociálne izolovaná, ukázal projekt Univerzity Komenského. „Prejavy toho, že nikam nepatrím, sú v našej populácii veľmi časté,“ hovorí psychológ Michal Hajdúk. Najmä osamelosť je spojená s depresiou a úzkosťou.
https://dennikn.sk/4482756/stvrtina-opytanych-na-slovensku-sa-citi-osamelo-patina-je-socialne-izolovana-ako-to-suvisi-so-zdravim/
-----------------------------
V rámci mojej terapeutickej a koučingovej praxe s dospelými môžem potvrdiť, že téma „nepatrenia a osamelosti“ sa naozaj často opakuje. V mnohých prípadoch sa začala už v detstve.
Napríklad mi klienti opisujú, ako sa ako päťročné deti chodili doma vyplakať na záchod, aby ich nikto nevidel, potom čo cítili, že sa k nim rodičia správali nefér, alebo keď boli hrubo potrestaní za maličkosti či nedorozumenia. Spomínajú, ako mali pocit, že ich nikto nemá rád a že možno ani nie sú skutočné deti svojich rodičov, že nepatria do svojej vlastnej rodiny.
Iným sa zase rodičia „zo srandy“ vyhrážali, že ak nebudú poslúchať, dajú ich do detského domova (ktorý, zhodou okolností, bolo vidno z ich domu – takže to pre malé dieťa vyznelo ako reálna hrozba).
Ďalší rodičia svojim deťom, akože žartovne, hovorili, že si mali radšej kúpiť vrece zemiakov, pretože načo im je také „nepodarené“ dieťa (keď dieťa urobilo nejakú chybu, niečo rozbilo a pod.).
Práve preto, že sa táto téma v detstve tak často opakuje, zaradila som ju ako jeden zo 7 pilierov sebavedomia do knihy Som skvelé dieťa. Kniha už pomáha v tisíckach rodín ako základ budovania zdravého sebavedomia a pocitu, že niekam patrím.
K téme pocitu príslušnosti som natočila video, kde sú praktické príklady zo života – ako sa pocit nepatrenia vytvára, ale aj ako možno pocit, že niekam patrím, podporiť. https://www.youtube.com/watch?v=cTPmNvVAco8&t=2s
Michaela Ray - terapeutka & autorka