Česko-Slovenská volebná paralela

Urážky, hašterenia a nebezpečne znejúce sľuby, ktoré sa stávajú ešte nebezpečnejšími ak si ich aj politici zaumenia splniť.To je obraz posledných dní pred pre niekoho nenávidenými, ale predovšetkým väčšinou ignorovanými voľbami. Naši českí bratia majú odvolené a už len s napätím čakajú "co se z toho vyklube".Spoločná história a fakt, že sme mali veľa desaťročí spoločnú politickú špičku vedie k otázke či je možné hľadať medzi výsledkami českých volieb a prognózami výsledkov našich volieb paralelu...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

ČSSD verzus SMER-SD

Politický dinosaurus ako je najčastejšie titulovaný ex-predseda ČSSD Jiří Paroubek a schopnosť sebareflexie našich českých bratov, že tie sľubované trináste dôchodky bude musieť skôr či neskôr niekto aj zaplatiť viedla k 13% prepadu volebných preferencií v porovnaní s predošlými voľbami. Analytici predpokladajú mierny nárast preferencií strane SMER-SD. Je pozorudhoné čo vedie takú masu voličov, že aj v nepopulárnom období krízy si vládny SMER dokázal prilepšiť. Dôvodov môže byť niekoľko od nepravdepodobných charizma pána Fica, zavedenie eura či Schengen po tie viac pravdepodobné neschopnosť konštruktívnej kritiky súčasnej opozície. Obe strany predstavujú ideologicky identické strany s podobnými predstavami o štýle vládnutia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ODS verzus SDKÚ-DS

ODS predstavuje štandarnú pravicovo orientovanú stranu, ktorá má (zatiaľ iba na papieri) potenciál presadzovania reforiem nutných na ozdravenie ekonomiky štátu. SDKÚ-DS predstavuje jednovaječné dvojča k strane ODS, pričom obe strany boli ťahané ku dnu kontroverznými ex-predsedami. ODS zažila výrazný 15% pokles preferencií avšak veľký koaličný potenciál vystrelilo stranu do úlohy najvplyvnejšieho politického subjektu krajiny. Mierny pokles SDKÚ je chápany predovšetkým neschopnosťou plnenia si opozičných úloh a z časti ako dôsledok turbulencie na najvyšsej pozícii, keď veľká skupina voličov nevidí v postave pani Radičovej dostatočnú autoritu na zostavenie vlády.

SkryťVypnúť reklamu

VV verzus SaS

VV rovnako ako SaS predstavujú nové strany, ktoré ovládaju politický marketing - využívajú znechutenie občanov nad praktikami politických dinosaurov a taktiež našli obe v postavách Radka Johna a Richarda Sulíka prirodzené autority, ktoré vedia osloviť ľudí.

Je zrejmé, že je mnoho vecí, ktoré nás s našimi bratmi spája a taktiež mnoho vecí,ktoré nás rozdeľuje. Avšak zhrnutím výsledkov českých volieb je jasný odkaz výberu tažšej zodpovednej cesty pred tou ľahšou gréckou cestou. Otázka, ktorú cestu si chceme vybrať stojí v deň volieb pred nami a je iba na nás, ktorú cestu si vyberieme...

Ladislav Wolf

Ladislav Wolf

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent Ekonomickej Univerzity v BA . . . Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu