Pozitívna diskriminácia

Svet, v ktorom žijeme nefunguje bez predsudkov či bariér. Mnohí pokladajú tento stav za neprijateľný a snažia sa ho všemožne zvrátiť aj pomocou implementácie tzv. pozitívnej diskriminácie do všetkých oblastí života (škola, politika či štruktúra zamestnancov v spoločnosti). Avšak nepredstavuje pojem pozitívna diskriminácia diskrimináciu väčšiny?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Riešiť závažnú otázku diskriminácie razantne t.j. zavedením pozitívnej diskriminácie nemôže prebehnúť bez následkov. Je nutné rozmýšľať do budúcnosti, pričom presadzovanie istých skupín obyvateľstva na základe etnického pôvodu, či pohlavia bude paradoxne vyvolávať u väčšiny obyvateľstva voči týmto menšinám viac nenávisti a predsudkov.

Podobne negatívne možno vnímať aj presadzovanie žien do bojového výcviku, kde sú nežnejšiemu pohlaviu prispôsobené "špeciálne limity", ktoré nie sú také prísne ako u mužov. Nebezpečenstvo však nastane v momente priameho bojového nasadenia, v ktorom možno iba ťažko očakávať zvýšenú toleranciu nepriateľa voči nežnému pohlaviu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri otázke presadzovania myšlienky pozitívnej diskriminácie by sme mali zodpovedať nasledovné otázky :

Nie je diskrimináciou, ak podnik príjme zamestnanca na základe "exotickejšieho" pôvodu, miesto človeka, ktorý síce spĺňa všetky požiadavky na pozíciu, ale svojím pôvodom nevylepšuje imidž internacionality podniku ?

Nie je diskrimináciou, ak univerzita príjme študenta, ktorý síce nespravil prijímačky na lekársku fakultu, ale na základe etnického pôvodu ho príjmu na úkor iného študenta, ktorý prijímačky úspešne podstúpil?

Nie je diskrimináciou, ak sa do parlamentu dostane poslankyňa s menším počtom preferenčných hlasov na základe akéhosi zákona upravujúcom minimálny počet žien v parlamente, na úkor vyradeného poslanca s väčším počtom preferenčných hlasov?

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívna diskriminácia je taktiež diskrimináciou, ktorá zhoršuje podmienky väčšiny a na druhej strane nerieši predsudky voči menšinám. Jeden extrém zažilo ľudstvo, keď bolo ženám odopierané volebné právo alebo ak študentom inej rasy nebolo umožnené študovať na univerzitách. No riešiť problém začlenenia menšín do života formou pozitívnej diskriminácie je taktiež extrémnym spôsob riešenia situácie.

Ladislav Wolf

Ladislav Wolf

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent Ekonomickej Univerzity v BA . . . Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu