Sloboda

Sloboda je pre niekoho len slovo a pre iného pojem, pre ktorý sa oplatí podstúpiť akúkoľvek prekážku a obetovať aj to najcennejšie - vlastný život. Fedor Gál vyjadril v nedávnej relácii Lampa myšlienku, že až sloboda nám paradoxne ukázala koľko neslobody je medzi nami. Táto myšlienka vyjadruje odkaz a posolstvo, že aj demokracii je treba sa priúčať...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

V týchto dňoch zažívame výročie Nežnej revolúcie, ktorá asi ako každá zmena režimu má svojich zástancov či opovrhovateľov, no taktiež nemalý počet nás - mladých, ktorí nevedia a ani nechcú vedieť čo Zamatová revolúcia predstavuje.

Mnohí ľudia sa nestotožňujú s revolúciou, nakoľko po transformácii nastal chaos a za krátko po štrngotaní kľúčov a idylke o slobode a bratskej láske medzi občanmi nastala ďalšia epocha neslobody - privatizácia (kradnutie) majetku, zavlečenie či iné nedemokratické prejavy vládnucej garnitúry. Ale ak "odvrátime" svoj zrak z prítomnosti o pár storočí späť do Francúzska, kde taktiež po revolúcii plných nádejí a hesiel nastalo obdobie temna je možné bádať akúsi paralelu, nakoľko uchopil moc Maximilien Robespierre, ktorý prenasledoval a umĺčal svojich politických oponentov tzv. vláda gilotíny. Avšak ani tento krvavý fľak neznižuje pocit hrdosti u mnohých Francúzov. Nie je možné prirovnávať Francúzsku revolúciu s tou našou, ale obe spájajú myšlienky slobody, rovnosti a bratstva.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre mnohých občanov žijúcich celý život v "pokojných" vodách socializmu, ktoré im zaručovali prácu a istotu pod podmienkou, že" držali hubu a krok" predstavuje transformácia na iné (kapitalistické) hodnoty minimálne také problémy ako prispôsobovanie sa disidentom totalitným hodnotám v čase neslobody. Preto niet divu, že v hlavách mnohých občanov predovšetkým strednej a starej generácie sú zakotvené názory, že za socializmu nebolo zle, ba dokonca lepšie, čo predstavuje živnú pôdu (ak vezmeme do úvahy aj súčasný vplyv krízy) pre mnohých socialistických politikov na rozosievanie totalitných myšlienok. Je zrejmé, že pre mnohé rodiny je prijateľnejšie obetovať slobodu, ak im za túto cenu sľúbi komunistický straník prácu na volebnom mítingu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie všetko bolo na Zamatovej revolúcii rúžové, ale na základe tejto historickej udalosti sa môže naša krajina začať učiť slobode a spolunažívaniu aj s inými etnikami či odlišne orientovanými ľuďmi a zabezpečiť im svoje práva, lebo odkaz revolúcie znie : „ Sľúbili sme si lásku" - bez rozdielu farby pleti, náboženstva či orientácie.

Ladislav Wolf

Ladislav Wolf

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent Ekonomickej Univerzity v BA . . . Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu