Obdivujem Bratislavu – som blázon?

Písmo: A- | A+

Viacerí čitatelia reagovali na môj prvý článok „Vyznanie Bratislave“ s istou skepsou, resp. pocitmi trpkosti. Dokonca mi prišlo na mailovú adresu veľa mailov s obsahom typu, že asi málo poznám Viedeň, Budapešť atď. Ako môžem obdivovať Bratislavu, resp. Staré mesto, keď je tak strašne zničené, špinavé atď?! Áno, viem.

Ale Moje vyznanie Bratislave“ som písal najmä v duchu, v akom som prezentoval Bratislavu pre Číňanov, turistov, v mojej knihe – isto uznáte, že je dôležité hlavne vyzdvihnúť to, čo podľa mňa je reálne pekné a pozoruhodné. Ja mám toto mesto úprimne rád – aj keď viem, že sú veľké rezervy. A viem, koľko sa zničilo za komunizmu, i po jeho páde...

Bratislavský hrad a Dóm sv. Martina z petržalského nábrežia Dunaja

Môj najmilši pohľad na Bratislavu (foto: Paul T.Yung)

Povedať o Bratislave, že je škaredá, otrasná atď. je podľa mňa nespravodlivé. Povedať úplný opak možno tiež celkom nesedí. Ale možno čím viac sem bude chodiť turistov a záujemcov (na Slovensko, nielen do Bratislavy), Slováci si sami budú mesto, resp. svoju krajinu viac vážiť a zveľaďovať. A ponúkať lepšie služby! Možno som idealista, ale ja tomu verím a odkedy tu žijem, vidím aj zlepšenie. Mám pocit, že Slovensko ako také treba viac PROPAGOVAŤ smerom von, a o to sa snažím. Mimochodom – možno by ste sa čudovali, koľko turistov s úprimným obdivom Bratislavu chváli, že sa tu veľmi dobre cítia a sa sem vracajú :) – čím svoje slová potvrdzujú.

Bratislavský hrad a Dóm sv. Martina z veže starej radnice

Čo uvidite z veže starej radnice... (foto: Paul T.Yung)

Videl som mnohé fotky Bratislavy z minulosti a poznám tie najbolestivejšie miesta. Veľa krát mi o tom rozprávali slovenskí priatelia, najmä tí starší pamätníci krajšej Bratislavy. Chronologicky, v prvom rade „osudová rana“ v podobe vybudovania mostu SNP pár metrov od Dómu sv. Martina a následné zbúranie nádhernej synagógy, zničenie unikátnej, starej Vydrice. Ďalej nevyhovujúce a neestetické riešenie Námestia SNP, vyrúbanie stromov Hlavného námestia pod pláštikom „návratu k stredovej koncepcii mesta“, obor oproti Prezidentskému palácu s názvom Tatracentrum, katastrofálna a úboho pôsobiaca Hlavná stanica a mnohé iné problémy. Viem to a nezatváram si pred tým oči. Poznám aj Viedeň, aj iné „krajšie“ veľké mestá.

Aj ja cítim istý smútok – lebo hoci Bratislava nie je moje rodné mesto, ale považujem ju za „svoje mesto“ – keď si predstavím, aká iná mohla byť a mnoho zmien je už nenávratných. Lenže mestá v Číne sú na tom v mnohých ohľadoch oveľa horšie! Ja som neprišiel z Talianska, kde je nádhera v architektúre kam sa človek pozrie. Čínske mestá vo všeobecnosti sú urbanisticky katastrofálne riešené, nevkusné, bez charakteru, navyše strašne hlučné a prepchaté. Veľmi smutné je to, že v čínskych mestách boli za posledných 30 rokov zničené a zbúrané obrovské historické časti, krásne a zaujímavé časti! A nahradil ich betón, sklo a tzv. moderný štýl.  Množstvo rodín bolo násilne vysídlených zo starého mesta, z nízkych štýlových domcov, kde mali kúsok záhradky, do anonymných výškových budov – v tom bol a je stále obrovský konflikt medzi vládou a „ľudom“...

Teraz ale späť k Bratislave: jej neopakovateľné geografické položenie na rieke, s krásnym hradom na vysokom kopci, tesne nad riekou – považujem za unikát. (a je toho oveľa viac... To sú však témy do ďalších článkov). Špecifická dispozícia mesta sa nedá za peniaze kúpiť. Buď je, alebo nie je. A nezmenili ju ani negatívne a necitlivé zásahy tých, čo riadili urbanizmus mesta. Ja, ktorý som prišiel z Číny, kde je v mestách minimum zelene a minimum možností športovať vonku, sa „vyžívam“, že Bratislava a okolie má toľko príležitostí pre cykloturistiku, nehovoriac o možnostiach pre plávanie, behanie. Napríklad: v rámci Starého mesta existuje 20 hektárov zelene, Horský park – je to vlastne les na území Starého mesta. Viem, že tam chodieva na prechádzky mnoho ľudí aj z iných častí mesta. A Železná studienka, Koliba... Pre obyvateľov Číny sú toto všetko obrovské vzácnosti a luxus. V Číne by takéto krásne miesta boli na 100% spoplatnené vstupenkami s vymedzeným časom vstupu!!! Napríklad aj nádherný areál bratislavského hradu je celý rok otvorený od 8.00 do 24.00 a zadarmo – z pohľadu Číňana je Bratislava, resp. jej samospráva voči (svojim občanom) naozaj veľmi štedrá a veľkorysá. Lenže Slovák si to neuvedomuje, pokiaľ to neporovná s inou krajinou. A práve Čína je naozaj v týchto veciach VEĽMI iná.

Mnohé veci a „bonusy“ mesta som si začal uvedomovať hneď po príchode vo februári 1997, ale o tom, ako to bolo, bude môj ďalší článok.

horáreň v Horskom parku predná obálka

vľavo: horáreň - srdce Horského parku. vpravo: raj pre rodičov s deťmi - Železná studienka (foto: Paul T. Yung)

Skryť Zatvoriť reklamu