Prečo celebrity nevedia matematiku?

Asi ste sa už niekedy stretli s vyjadrením nejakej známej osoby, že „matematika mi nikdy nešla a ani som ju nepotreboval", „nikdy som ju nevedela", „nikdy som jej nerozumel". Aké sú dôvody toho, že neznalosť matematiky je taká rozšírená a dokonca sa ňou niektorí chvália?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (94)

Hlavný dôvod treba podľa mňa hľadať v jej vyučovaní.

Pozrime sa na jednu úlohu z reálneho života: „Koľko m2 dlaždíc treba na pokrytie podlahy kúpeľne, ktorá má tvar obdĺžnika s rozmermi 4 m a 25 dm? Dlaždice sa predávajú na štvorcové metre balené v škatuliach po 1 m2."

Riešenie je takéto:

a = 4 m

b = 25 dm = 2,5 m

S = a . b = 4 . 2,5 = 10 m2.

10 m2 : 1 m2 = 10

Budeme potrebovať 10 balení."

Takéto úlohy boli v učebniciach, ktoré sa používali do roku 2009 (a, mimochodom, u učiteľov boli a stále sú pomerne obľúbené). Ak sa vám na nej zdá všeličo čudné, uvažujete správne.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto úloha učí deti úplne nesprávny postup, ako si vypočítať počet balení dlaždíc. Sú zanedbané medzery medzi dlaždicami, odpad, ktorý vznikne pri dláždení, vôbec nie je jasné, či sa v reálnom obchode skutočne dlaždice predávajú v baleniach presne po 1 m2, ani nehovoriac o tom, že máloktorá kúpeľňa je presný obdĺžnik a celkom iste sa jej rozmery nezvyknú udávať jeden v metroch a druhý v decimetroch.

Deti, ktoré uvažujú, musia považovať (a aj považujú) takúto úlohu za smiešnu (v lepšom prípade), alebo za hlúpu. Ak ju učiteľ preberal, tak sa ju naučili, ale mysleli si svoje. Podľa mňa je takáto pseudoreálna úloha dokonca škodlivá, lebo hovorí deťom: „Milé deti, na matematike fungujú veci inak ako v živote. Tu stačí vydeliť obsah obsahom, v živote sa to tak nerobí. Ale ako sa to v živote robí, to sa nedozviete."

Skryť Vypnúť reklamu

V nových učebniciach je tiež úloha o dlaždiciach, avšak so skutočnými reálnymi rozmermi kúpeľne a skutočnými - v obchode overenými rozmermi dlaždíc. V tejto úlohe sa počíta aj s rezaním dlaždíc a s medzerami, ktoré sa nechávajú medzi dlaždicami. Takáto reálna úloha zo života je, samozrejme, náročnejšia, ako nereálna úloha s peknými číslami. Ale ukazuje dôležitú vec, na ktorú sa často zabúda: matematika je užitočná v bežnom živote a veľa poznatkov vzniklo na základe potreby niečo vypočítať.

Jedným z dôvodov, prečo podľa mňa mnohí ľudia neobľubujú matematiku, je jej prezentovanie ako predmetu, ktorý nesúvisí s bežným životom alebo (v tom horšom prípade) ako predmetu, ktorý učí vecí inak, ako fungujú v skutočnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Literatúra:

Šedivý, O. a kol.: Matematika pre 5. ročník ZŠ, SPN 2001

Žabka, J., Černek, P.: Matematika pre 5. ročník ZŠ, Orbis Pistus Istropolitana 2009

http://hore.dnom.fmph.uniba.sk/~esfprojekt/

P.S. Upozorňujem, že som spoluatorom nových učebníc, ktoré spomínam v texte, moje názory sú teda subjektívne.

Ján Žabka

Ján Žabka

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učiteľ matematiky, autor učebníc a pracovných zošitov, hráč squashu a občasný bežec, ktorý sa snaží premýšľať nad vecami a ich fungovaním. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu