Hlavný dôvod treba podľa mňa hľadať v jej vyučovaní.
Pozrime sa na jednu úlohu z reálneho života: „Koľko m2 dlaždíc treba na pokrytie podlahy kúpeľne, ktorá má tvar obdĺžnika s rozmermi 4 m a 25 dm? Dlaždice sa predávajú na štvorcové metre balené v škatuliach po 1 m2."
Riešenie je takéto:
„a = 4 m
b = 25 dm = 2,5 m
S = a . b = 4 . 2,5 = 10 m2.
10 m2 : 1 m2 = 10
Budeme potrebovať 10 balení."
Takéto úlohy boli v učebniciach, ktoré sa používali do roku 2009 (a, mimochodom, u učiteľov boli a stále sú pomerne obľúbené). Ak sa vám na nej zdá všeličo čudné, uvažujete správne.
Táto úloha učí deti úplne nesprávny postup, ako si vypočítať počet balení dlaždíc. Sú zanedbané medzery medzi dlaždicami, odpad, ktorý vznikne pri dláždení, vôbec nie je jasné, či sa v reálnom obchode skutočne dlaždice predávajú v baleniach presne po 1 m2, ani nehovoriac o tom, že máloktorá kúpeľňa je presný obdĺžnik a celkom iste sa jej rozmery nezvyknú udávať jeden v metroch a druhý v decimetroch.
Deti, ktoré uvažujú, musia považovať (a aj považujú) takúto úlohu za smiešnu (v lepšom prípade), alebo za hlúpu. Ak ju učiteľ preberal, tak sa ju naučili, ale mysleli si svoje. Podľa mňa je takáto pseudoreálna úloha dokonca škodlivá, lebo hovorí deťom: „Milé deti, na matematike fungujú veci inak ako v živote. Tu stačí vydeliť obsah obsahom, v živote sa to tak nerobí. Ale ako sa to v živote robí, to sa nedozviete."
V nových učebniciach je tiež úloha o dlaždiciach, avšak so skutočnými reálnymi rozmermi kúpeľne a skutočnými - v obchode overenými rozmermi dlaždíc. V tejto úlohe sa počíta aj s rezaním dlaždíc a s medzerami, ktoré sa nechávajú medzi dlaždicami. Takáto reálna úloha zo života je, samozrejme, náročnejšia, ako nereálna úloha s peknými číslami. Ale ukazuje dôležitú vec, na ktorú sa často zabúda: matematika je užitočná v bežnom živote a veľa poznatkov vzniklo na základe potreby niečo vypočítať.
Jedným z dôvodov, prečo podľa mňa mnohí ľudia neobľubujú matematiku, je jej prezentovanie ako predmetu, ktorý nesúvisí s bežným životom alebo (v tom horšom prípade) ako predmetu, ktorý učí vecí inak, ako fungujú v skutočnosti.
Literatúra:
Šedivý, O. a kol.: Matematika pre 5. ročník ZŠ, SPN 2001
Žabka, J., Černek, P.: Matematika pre 5. ročník ZŠ, Orbis Pistus Istropolitana 2009
http://hore.dnom.fmph.uniba.sk/~esfprojekt/
P.S. Upozorňujem, že som spoluatorom nových učebníc, ktoré spomínam v texte, moje názory sú teda subjektívne.