
Pozícia EÚ voči kubánskej vláde
Pre situáciu na Kube sú charakteristické dve udalosti z decembra minulého roka. Ženám v bielom bola udelená Sacharovova cena za slobodu myslenia. Kubánske úrady im však zakázali vycestovať a nebolo im umožnené cenu si osobne prebrať. Slobodné myslenie sa na Kube neodmeňuje. Je to silný dôkaz, že cena bola udelená tým pravým ľuďom.
Sacharovovu cenu dostali manželky, matky a sestry kubánskych politických väzňov, ktorých jediným previnením bolo slobodné myslenie.
Hlavná požiadavka hnutia Ženy v bielom je prepustenie všetkých politických väzňov na Kube. V dnešnej dobe, keď rôzne časti sveta sú otriasané násilím, vojnou a terorom, je veľmi povzbudzujúce sledovať aký veľký morálny tlak dokáže vytvoriť skupina neozbrojených žien nenásilnými prostriedkami.
Ako obyvateľka regiónu, v ktorom ešte pred pár rokmi vládol totalitný režim a kde tiež ľudia boli zatváraní za slobodné myslenie, viem potvrdiť aký veľký význam má podpora zo strany demokratických štátov. Práve preto som sa obrátila na Európske inštitúcie, ktoré stoja na demokratických základoch, aby využili všetky možné mierové prostriedky na vytvorenie tlaku na režim Fidela Castra a prinútili ho prepustiť ľudí, väznených len pre ich nezávisle myslenie.
Vyčkávanie a ustupovanie jednému z najnedemokratickejších režimov na svete len predlžuje utrpenie ľudí a nedodržiavanie ľudských práv.
Podporovaním demokratickej opozície na Kube a neustálym tlakom na Castrov režim by mala Európa dosiahnuť uplatňovanie zásad demokracie v tejto socialistickej krajine. Oživenie demokracie na Kube dosiahne Únia len tak, že sformulujeme jednoznačné stanovisko stojace na pravde, slobode, rovnosti, bratstve a zodpovednosti.