Jedna z definícií filantropie znie: Filantropia je organizovaná pomoc, ktorá má charakter trvalého procesu identifikujúceho a liečiaceho najbolavejšie miesta spoločenského života.
Žiadna Vláda, ktorá tu doteraz vládla spolu so svojimi nižšími zložkami ako sú župy, obce a mestá, nie je schopná riešiť všetky spoločenské problémy. Za posledných 15 rokov mnohokrát nesystematickou organizáciou spoločnosti pod definíciou reforma dostala občanov do nezávideniahodnej situácie. Samorozhodovaním, čo s mojimi daňami má občan možnosť aspoň čiastočne zmierniť jej nekompetentné rozhodnutia. Nerozumiem tomu, prečo si vymyslela, že tretí sektor zrazu nepotrebuje pomoc takouto formou. Odôvodnením, je to pre štát drahé, alebo že ak chce niekto pomôcť, tak môže z vlastnej iniciatívy. Tento argument neobstojí. 2% z dane, ktoré občan môže poukázať neziskovke a dokonca rozhodovať o tom čo sa z jeho peňazí môže zrealizovať má výchovný charakter. Mladá generácia týmto získava skúsenosti na spolurozhodovaní riadenia spoločnosti v danom regióne aby sa občanovi žilo krajšie, ľudskejšie a hlavne kultivovane. Treba tiež asi podotknúť, že najiiniciatívneší sú mladý ľudia v treťom sektore, ktorý majú aj hlboké sociálne cítenie, čo sa nedá povedať o ministerstve, ktoré sa má sociálnou otázkou zapodievať.
Ale vráťme sa k segregácii občanov, ktorých treba deliť na tých dobrých, lebo veľa zarábajú a tých, ktorí sú pre štát záťažou, nakoľko nezarábajú toľko aby mohli spolu s vyvolenými pôsobiť na chode tretieho sektora. Skôr sa javí, že pribúdajúcim časom, kedy sa blížime k voľbám, by vláda mohla stratiť kontrolu nad obhajobou reforiem. Občania spolu s aktivitami tretieho sektora, ktoré sú smerom k obhajobe spoločnosti iniciatívne, by súčastnej vláde vysvetlila ako vyzerá demokracia a mohla by ohroziť ich politické ambície.
Či má zmysel hovoriť a poukazovať o filantropii, o tom môže rozhodnúť každý. Táto občianska aktivita nie je len kratochvíľou vyvolených alebo rojkov, ale zmysluplnou činnosťou, ktorá môže zmeniť svet. Bude tak možné aj na Slovensku? Alebo sa vrátime k heslu "Jeden krok vpred, dva kroky späť?"
Niekoľko definícii o filantropii
Občianska filantropia alebo segregácia občana
Zavedením inštitútu 2% daní zo strany vlády pre neziskové organizácie sa Slovensko významne posunulo na rebríčku demokracie bližšie k občianskej spoločnosti. Vedomím segregovaním spoločnosti na tých lepších a horších sa vláda správa akoby demokracia teda vláda ľudu bola iba pre vyvolených. Je to nebezpečný precedens voči občanom, ktorí si poctivou prácou aj za mizerne peniaze, ktoré vláda garantuje svojou vynaliezavosťou pred špekuláciami zo strany nepoctivých zamestnávateľov. Mám namysli inštitút minimálnej mzdy, ktorý má zakázať spolurozhodovať o svojích daniach.