Ako schudnuť
Január je prvý mesiacom plnenia si predsavzatí, ktoré si dávame koncom roka. Skoro 50% všetkých novo prihlásení vo fitku evidujú v tomto mesiaci. Mnohí to čoskoro vzdajú, alebo jednoducho nato zabudnú. Skúsme to analyzovať, kde sa stala chyba. Urobíme si update, alebo analýzu pohybového lifestyle.
Motivácia- (psychológ). Odborníci odporúčajú aby sme si vytýčili reálne uskutočniteľné ciele. Formulácia - Ak chceme schudnúť, odporúčajú zmeniť životný štýl (cieľ) a rozpracovať do čiastkových cieľov (chcem byť zdravší, pohyblivejší, zmeniť stravovanie a tešiť sa zo života). Napríklad cieľ -nie držať diétu, ale zmena stravovacích návykov, je to správne rozhodnutie. Ak prídeš za trénerom, aby ti pomohol so znížením váhy, tak či tak to neostane len pri samotnom pohybe. Zmení sa toho viac, či chceš alebo nechceš. Ovplyvníš ďalšie oblasti tvojho života (stravovanie, denný režim, biorytmus, plánovanie a iné). Len jedno rozhodnutie, ovplyvní nielen teba, tvoju osobnosť, ale i tvoje sociálne okolie (rodina, priatelia).
Ak chceš tento rok viac trénovať a nie si vrcholový športovec, pomôže ti motto: „Každá minúta investovaná do môjho cieľavedomého pohybu, predlžuje a skvalitňuje môj život.„
Chcem behať- Len športovať nestačí
Vstupný test- fyzioterapeut odporúča na otestovanie aktuálnej kondície a reakcie na záťaž (Cooper, step test a iné) výkonnostné testy a ak je to možné, testovať viackrát do roka. Odborník zistí ako reagujete na záťaž a stanoví vám tréningové hranice. Ak máš do 50 rokov, nie si úplne zdravý, alebo si začínajúci športovec, absolvuješ najskôr pohovor, alebo inštruktáž, U starších nad 50 rokov konzultáciu, prípadne zdravotný check (vyšetrenia) u lekára. Novinky: zdravotný a wellness koučing. Pravidelné kontroly v tomto veku u lekára sú nevyhnutné aj bez športovania, alebo intenzívneho pohybu.
Silový tréning- klasika. Začať s vlastnou váhou. Osobný tréner, fitnestréner, je dôležitý najmā u začiatočníkov.
Funkčný tréning (fyzioterapet) sa podceňuje . Nestačí trénovať len veľké svalové skupiny (silu, vytrvalosť), ale aj ostatné jemné štruktúry zodpovedné za koordináciu, stabilitu (šľachy, väzivá).... Funkčný tréning u športovcov a seniorov je povinnosť. Je nezodpovedné športovať bez prípravy.
Priebeh tréningovej jednotky- (tréner, terapeut). Úvod- rozcvičenie, adaptácia na záťaž
Hlavná časť- samotný tréning
Záver- ukončenie
Dodržat tieto časti je povinnosť u rekonvalescenta (konzultácia s lekárom), starší človek, seba: ak plánuješ vysokú záťaž, a iné.
Športová výstroj- (osobný tréner) vieme, že je veľmi dôležitá a u starších športovcov dokonca kľúčová. Pomôže nám ľahšie zvládnuť výkon a predovšetkým nás môže ochrániť pred úrazom a ochorením.
Byť telesne zdravý a fit, nestačí. Duševné zdravie je rovnocenné (psychlóg). Na vzostupe sú n Outdoor meditácia, joga, Pilates, Reiki, či fitnes v parku na odbúranie stresu. Aktivity v prírode (tkz. green excercise) sú prínosom pre relax a našu myseľ. Biophilia work- out (Biophilia- láska k žijúcim) je nový trend. Zabehať si bosý na pláži, absolvovať mountainbiking v obľúbených horách, Stand up- Paddling na jazere alebo plávanie v pokojnom mori.
Ako športovať- zásady
Zásada postupnosti- Je jedno či beháš, plávaš či posilňuješ, telo by malo mať dostatok času adaptovať sa na záťaž. Aj tu je vhodné uplatniť princíp malých krokov a rozplánovať si tréningy na etapy, na dlhšie časové obdobia. Tréningová jednotka sa takisto predlžuje a minimum by mala byť 150 minútová týždenná aktivita (prípadne šport).
Zásada všestrannosti aktivít a kompenzácie- dôležitá hlavne u detí a starších. Hrozí u nich syndróm preťaženia z jednostrannej záťaže. Deti a seniori by sa nemali špecializovať iba na jeden šport, alebo pohybovú aktivitu a Mali by byť viac pohybovo všestranný. Bicyklovať, plávať, behať a všetko s mierou. Trénovať iba jednu disciplínu zvyšuje riziko zranení a zvyšuje pravdepodobnosť športového burn- out. Doplnkové a kompezačné aktivity sú nevyhnutné.
Nemáš čas cestovať, priestor, nechce sa ti medzi ľudí? Výhovorky neobstoja. Využi virtuálne ponuky, tkz. Virtual Reality Worksouts. Joga pri mori na Bali, alebo si zabeháš v kanadskej divočine ( Trailrunning Tour), či vybehneš na bicykli cez Grossglockner Alpenstrasse. To všetko môžeš absolvovať bez toho, aby si vyšiel zo svojej izby.
Fitnes a šport sa digitalizuje. Smartwatch, fitnes tracker, okysličenie krvi, meranie pulzu a vzdialenosti je už samozrejmosť. Nezabudnite zdieľať s priateľmi. Pomaly strácame kontrolu a nevyznáme sa v apkách. Niektoré stavajú na Gamification (tréning je obohatený o hráčske prvky- hravý spôsob pohybu). Profesionálne apky (napríklad CF Physio) odporúča cvičenie, potom vás ním sprevádza, kontroluje vaše úspechy a aktivity (feed back). Vytvorenie vlastných individuálnych cvikov je samozrejmosť. Nové pojmy s príponou "tele"- telefyzioterapia, telefitnes, telemedicína, kedy sa online spojíte s odborníkom
Sociálne média- počas pandémie si významne polepšili. Austrálčanka Kayla Isines si vybudovala online fitnes impérium. 28 miliónov ľudí sledujú jej tipy na Facebooku. Jej 30 minútové BBG (Bikini Body Guides) Worksouts pomáha miliónom ženám na celom svete pomocou fitnes, zvýšiť ich svalovú silu.
Čim sme starší, tým jednoduchšie sú naše priania a ťažšie sa plnia: Byť zdravý, spokojný, mať čo najmenej stresu. Často máme len jedno: Nech mi slúži zdravie. Najviac to vníma chorý človek. Poznáme porekadlo: Zdravý človek má tisíc prianí, chorý len jedno. Nie vždy je na vine len osud a my svojim zmýšľaním, konaním, zdravým spôsobom života, sme strojcami svojho šťastia. Naši horeuvedení odborníci vám budú v tom pomáhať.