si republika hľadá svoje miesto v Európe.
Dna 3.12.2022 sa rámci Európskeho pohára v hádzanej stretli v Rakúsku celky Vojvodina Novi Sad a Krems. Počas hry došlo k potýčkam medzi fanúšikmi a po zásahu polície boli z haly vyvedení srbskí vandali. Asi 70 fanúšikov sa neupokojilo a vpochodovalo do mesta. Cestou si spievali nacionalistické piesne, zdemolovali park a reštauráciu. Po ďalšom zásahu polície bol srbský autobus eskortovaný na maďarskú hranicu.
Rakúska strana to vyhodnotila správne a na odvetu v Srbsku nenastúpila. Niektorí Srbi boli ozbrojení a presne vedeli ako majú reagovať. O incidente informovali skoro všetky denníky.
Osobne poznám jednu Srbku z Vojvodiny. Konfrontoval som ju zo vzniknutou situáciou a chcel som vedieť jej názor. Očakával som odsúdenie, alebo ospravedlnenie. Áno, ona sa nato rozplakala... Upokojil som ju, že to je v poriadku...Až potom sa vyjadrila: Naši chlapci bojujú za pričlenenia sa Vojvodiny k Maďarsku. My nie sme Srbi, ale Maďari, patriaci k Srbsku. Je len Belehrad, nie Srbsko. Po srbsky sa dohovorím, ale jazyk dobre neovládam. Mám len maďarský pas.
Vo Vojvodine je 20 percentná nezamestnanosť. Žije tam asi 60 tisíc Slovákov ako národnostná menšina. Ak si vybavia osvedčenie zahraničného Slováka, dostanú sa na pracovný trh EU. Dlho sa však na Slovensku neohrejú a putujú ďalej na západ. Tak ako vtedy za čias Tita, keď mali slobodu cestovania a hlavne viac peňazí. Tí starší si ich určite pamätajú z tatranských hotelov.
Na rozlohe 21 614 km2 (28 percent územia Srbska) žije takmer 2 mil. obyvateľov. Vojvodina chce maďarskú autonómiu. Ležia tam úrodné polia Panónskej nížiny a viera v lepšiu budúcnosť "našej Vojvodiny", podľa piesne, ktorá zaznela v mestečku Krems. Ak sa odčlení, bude mať potom pokoj?
Kosovo ho nemá doteraz. Nepomohol ani nelegitímny zásah NATO. Európska diplomacia tam prijala jednostranné rozhodnutie, ktoré nebolo vôbec diplomatické. Slovensko sa rozhodlo správne a Kosovo neuznalo v jeho terajšej podobe. Slováci na rozdiel od Českej republiky ešte vtedy neboli v NATO a na invázii sa nepodieľali. Riešenie ? Napríklad: Prehodnotiť hranice a štatút republiky Kosovo a prijať riešenie dôstojné suverénnemu štátu Srbsko. Na severe Kosova žije 190 000 Srbov, v Bosne a Hercegovine 1 milión... ale to je už iná téma