Písať o tom ako som videl medveďa, je už nuda. Pomaly sa budeme pýtať: Ty si ešte nevidel medveďa v prírode? Ak ho aj niekto uvidí, nechá si to možno aj pre seba. Dôkazom toho je aj prípad z 12.7.2023 ktorý sa stal na Orave, v Oravskom Podzámku. Cestou č. 78 v stúpaní na Príslop, smerom na Hruštín, je po ľavej strane cintorín. Asi po 2 km sú maštale, kde sa chovajú kravy a sú voľne pustené kone. Paralelne s touto cestou vedie cyklistický chodník, alebo zvážnica. V stredu poobede tadiaľ prechádzal cyklista a niekoľko desiatok metrov pred ním sa vyrútili tri medvede, pravdepodobne medvedica a staršie mláďatá. Medvedica na výstrahu zaručala a rodinka pokračovala v ceste. Cyklista tvrdí, že hneď neďaleko bolo počuť jazdiace autá z hlavnej cesty a neďaleké pílenie dreva. A vraj medveďa nestretol prvý krát.
Kde stretneš medveďa. V minulosti vedel drevorubač kde sa nachádzajú medvede a rešpektoval ich územie. V lete tam nikto nevkročil. Príklad z Oravy, neďaleko miesta kde sa stal incident: V Hruštínskom Podolí sa nachádzajú lesy Feračová. Miesto, kde sa vyskytujú medvede a ktoré bolo v minulosti, v lete, pre domácich a drevorubačov tabu. Dnes tam vedie krásna asfaltka, po ktorej jazdia ťažké mechanizmy. Neďaleko odtiaľ postavili rekreačné stredisko a lyžiarsky vlek. Pred 30timi rokmi tam bolo ticho a takmer prales. Domáci sa tam báli ísť a autám tam bol vstup zakázaný. Dnes je tam CHKO Horná Orava, kam prichádzajú stovky turistov a miestami je povolená ťažba dreva.
Už aj laik vie, že v čase párenia medveďov si treba dávať mimoriadny pozor. Dominantný samec má svoje teritórium hlboko v lese. Vládne tam ticho a on ľahšie identifikuje votrelca. Zdravý, dospelý samec nemá potrebu identifikácie s človekom. Ak je to medvedica s mladými a nechce sa páriť, samec má tendenciu mladé zabiť. Medvedica sa preto vyhýba takýmto miestam a zostupuje s mladými aj mimo lesa, do územia nikoho, aby si ochránila mladé. Takisto, odrastené mláďatá, ako konkurencia starého samca, ktoré samica už opustila, sa túlajú okolo ľudských obydlí, lebo sú vyhnané z už obsadených teritórií. Potom logicky, na okraji lesa a na lúkach, kde sa najčastejšie nachádzajú turisti, stretneme mladé, frustrované medvede. Vážia do 100 kg a dospelého človeka si už trúfajú napadnúť, ale zriedka dokážu usmrtiť. Medvedica už áno.
Intenzívny zber lesných plodov, nerešpektovanie medvedích tabu území, hluční turisti často zo psami v lese, neregulovaná masová turistika, motorkári v lese, nedostatočná práca enviropolície- robia z medveďa štvanca.
Strácame prírodu a medveď svoj domov. Predpokladá sa, že denne sa zastavia na Slovensku 8 ha plochy (v Rakúsku je to 12 ha) pre výstavbu infraštruktúry a krajina sa pomaly "zabetonúva". Tragické na tom je, že výstavba sa nezastaví ani v chránených oblastiach. Za posledných 20 rokov došlo na Slovensko k strate plochy pokrytej lesmi o 9,3 % (podľa Global Fores Watch).
Hore uvedené skutočnosti, zmeny klimatických podmienok zapríčiňujú, že zviera mení svoje správanie. Takmer sa neukladá na zimný spánok a pravdepodobnosť stretu s človekom sa bude naďalej zvyšovať. Čo teraz...
Záverom si dovolím skorigovať názov článku: V hlbokom lese môžeš stretnúť dospelého medveďa- samca a medvedicu ochotnú sa páriť. Mimo, alebo na jeho okraji, medvedicu s mladými, alebo odvrhnuté, odrastené medvieďatá.