reklama

Švajčiarsko - dokonalá demokracia?

Vo Švajčiarsku vládne priama demokracia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Aký je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom? Slovensko má šťastnú vládu a nešťastný ľud, vo Švajčiarsku naopak. Ale teraz už vážne.

Vo Švajčiarsku je minimálna mzda 2 900 eur (prepočet na eur), inflácia dosahuje 1,5 %, mena frank patrí k najstabilnejším na svete. Zásoby zlata dosahujú 1040 ton. Štát si môže dovoliť kúpiť 36 kusov nových F 35. Krajina nie je v EU, o štáte rozhoduje ľud, nie Európa. Oni nepotrebujú Európu, Európa potrebuje ich. V štáte nerozhoduje strana, koalícia alebo funkcionári, ale občania prostredníctvom referenda. Rozhodnutie referenda je záväzné. Vláda rozhoduje v podstate o maličkostiach, ale aj tieto rozhodnutia sa dajú zvrátiť. Ak sa to viackrát zopakuje, politici môžu dostať „červenú kartu“ aj medzi voľbami. Politik tam nie je môj nadriadený, ale môj zamestnanec. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Demokracia v preklade je vláda ľudu. Občania sa zúčastňujú na vládnutí prostredníctvom inštitúcií a ich zvolených zástupcov vo vláde. Slovenským politikom stačia lacné sľuby - bez záruky- týždeň pred voľbami, aby si zabezpečili na roky teplé miestečko v parlamente. Bez straníckej knižky je politik nulou. V podstate rozhoduje jeden človek, predseda víťaznej strany. Politici vypisujú triviálne referendá, dôležité len pre okrajové skupiny. Rozdelenie Československa nebolo témou. Demokracia sa premieta aj do komunálnej politiky. Starosta obce Hruštín na severe Slovenska, si nechal odhlasovať zvýšenie základného platu o 820 eur mesačne, čo je takmer 10 000 eur ročne. Obec, ktorá je v podstate jediná na Orave, v ktorej počet obyvateľov klesá. Čo by nato povedali občania?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je demokracia ako demokracia. Nechváľme sa, že žijeme v demokratickom štáte. Takáto demokracia je len formálna. Švajčiarsko má minimum surovín, 70 % krajiny pokrýva ľad a bralá. Nemá prístup k moru. Prečo nie sú Kazachstan, Nigéria, alebo Albánsko bohaté? Štát nerobia bohatým peniaze, ale slobodná a účinná vláda ľudu, ktorá zabezpečí pokoj a lepší život.

 

Lubomir Zahora

Lubomir Zahora

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  197x

Pracujem v Rakúsku v medzinárodnom kolektíve. Angažujem sa v tuzemských a zahraničných projektoch v oblasti športu a charity. Som športovec a rád cestujem Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu