Ako stredoškoláčky zachraňovali svet

Prestížne ocenenie DITEC Opportunity Award 2021 na galavečere Itapa získala Gréta Gallová so svojou aplikáciu Helpui.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Navrhni appku, ktorá pomôže zlepšiť svet! Také bolo zadanie DITEC Opportunity Award 2021. Som rada, že so svojím tímom som mala tú česť už tretí rok za sebou zorganizovať súťaž pre šikovné stredoškoláčky so záujmom o informačné technológie.

Hodnotenie súťažných príspevkov dievčat je pre mňa každý rok veľmi príjemnou úlohou. Vyberať medzi užasnými nápadmi bystrých hláv je síce niekedy náročná, ale vždy veľmi povznášajúca úloha. V porote, pre ktorú tento rok stredoškoláčky skutočne pripravili ohňostroj nápadov, okrem mňa hodnotili: Vierka Hasajová, Petra Kotuliaková, Danka Kršáková a Martin Kóňa.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zabránime hladomoru

V silnej konkurencii nakoniec prvé miesto obsadila Gréta Gallová, 17-ročná študentka gymnázia v Šamoríne so svojím nápadom na aplikáciu Helpui. Tá umožňuje odmeňovanie a sprostredkovanie dobrovoľníckej činnosti. Princípom je, že dobrovoľníci budú za svoju činnosť zbierať virtuálne body, čo vnesie do systému prvok hravosti. Autorka počíta aj so spoluprácou s komerčným sektorom, aby sa body dali využívať za rôzne zľavy v obchodoch a podobne.

Na striebornej priečke v konečnom hodnotení skončila Vivien Nagyová zo Strednej zdravotníckej školy v Nitre, ktorá prišla s nápadom, ako ťuknutím do mobilu riešiť celosvetové problémy od chudoby po hladomor. Jej appka by pomocou mapy sveta spájala ľudí, čo pomoc potrebujú, a tých, čo pomoc ponúkajú. Stačí jednoducho kliknúť na displej a stará deka či nadbytočné potraviny môžu putovať novému núdznemu majiteľovi. Trebárs aj cez darcovské skrinky, ktoré vyrastú po krajine. A že nie každý má mobil? Pre tieto prípady treba tablet do každej dediny!

Skryť Vypnúť reklamu

“Bronzová” Simona Šepeľová vo svojom súťažnom návrhu pomenovala ďalší problém, s ktorým sa pasujú nielen mladí. Jej aplikácia na finančnú gramotnosť má pomôcť hospodáriť s peniazmi deťom, dospelým i seniorom. Podľa nastavených potrieb vypočíta obnos peňazí, ktoré používateľovi na konci mesiaca majú zostať. Appka neprikazuje, ale radí a motivuje množstvom funkcií. Ukazuje napríklad, koľko sme ušetrili, keď sme si nekúpili nepotrebné veci. :-)

Návrh pánovi premiérovi

Som rada, že naša spoločnosť aj touto formou podporuje mladé talentované ženy. Ak dostanú o pár rokov príležitosť, budúcnosť naozaj vidím dobre.

Skryť Vypnúť reklamu

A práve tu môže byť kameň úrazu. Podľa zdrojov Eurostatu dnes v sektore IT na Slovensku pripadá na jednu ženu sedem mužských kolegov. Pomôcť by sme mali všetci. Preto budem rada, keď na úrodnú pôdu padnú aj moje návrhy z diskusie na Itape. O čo ide? Pani vicepremiérke Veronike Remišovej som navrhla, aby sa stala garantom programu rodovej rovnosti pre ženy v IT. Pani vicepremiérka návrh prijala a bez zaváhania sa zaujímala aj o víťazky súťaže, ba dokonca im jej tím navrhol spoluprácu.

Pre vládu Slovenskej republiky mám návrh upraviť antidiskriminačný zákon aj v otázkach rovnakého platu pre rozdielne pohlavia a zaviesť povinnosť zamestnávateľov dokladovať jeho napĺňanie. Tak, aby už ženy na Slovensku pracovali za plácu do konca roka a nie od 25. októbra zadarmo.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň som navrhla pánovi premiérovi Eduardovi Hegerovi, aby na úrade vlády zdriadil pracovnú skupinu pre rodovú rovnosť. Jej účastníkmi by mali byť výhradne muži. Zaujíma vás prečo? Odpoveď nájdete na ekvalIT.sk. 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Záhorčáková

Anna Záhorčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Žena, manažérka, matka. Od roku 2010 pôsobím na rôznych manažérskych pozíciách v spoločnosti DITEC, od roku 2016 ako obchodná riaditeľka. Svet IT je dnes „mužským“ svetom, a práve o príležitostiach žien v tomto odvetví budú aj moje texty na tomto blogu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu