Kvety, ženy a kvantová realita ergo plníme si sny

Oblasť informačných technológií je dnes mužským svetom. Aj vo Veľkej Británii, USA či Kanade tvoria ženy najviac pätinu všetkých zamestnancov v IT. Na dôvody sa snaží prísť mnoho múdrych ľudí. Sme tie hlúpejšie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Keď sme v piatok prišli do práce, väčšinu z nás čakala kytička či iná malá pozornosť od kolegov. Pekný začiatok dňa. Dámy, úprimne. Ktorú z vás čakala kytica kvetov po príchode do práce dnes? Kladiem si otázku, či to je všetko. Tým sa to končí? Drobné komplimenty a návrat k zabehnutej všednosti?

Medzinárodný deň žien. Sviatok všetkých žien. Prečo my ženy potrebujeme vlastne sviatok? 

Dlhé roky pôsobím v oblasti informačných technológií. A aj keď v našej spoločnosti pracuje veľa šikovných žien na dôležitých postoch, povedzme si rovno – IT je “mužský” svet. A nielen na Slovensku. Aj vo Veľkej Británii, USA či Kanade tvoria ženy najviac pätinu všetkých zamestnancov v IT. Na dôvody sa snaží prísť mnoho múdrych ľudí. Sme tie hlúpejšie?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

My ženy sme nielen súčasťou, ale priam tvorkyňami histórie informačných technológií a príbuzných vedných odborov. V počiatkoch programovania bolo dokonca viac programátoriek ako programátorov a v tejto roli sa cítime stále dobre. Taká Ada Lovelace, matematička a dcéra Lorda Byrona, vytvorila prvý algoritmus spracovateľný počítačom, alebo Grace Hopper, ktorá má výrazný podiel na vymyslení prvých počítačových jazykov. Počas druhej svetovej vojny sme to boli znovu my ženy, ktoré sme lámali šifry nacistov. 

Zvláštne je, že ako sa menil svet, podiel žien v IT začal z neznámych dôvodov klesať. V poslednom období je táto téma v reflektoroch záujmu sociálnych sietí, médii a situácia sa zlepšuje. Napríklad na čele amerického gigantu Yahoo! dlhé roky stála aj u nás známa Marissa Mayer, Hewlett Packard je zas spájaný so šéfkou Meg Whitman. A aj na Slovensku sa hýbeme. Stále je však čo doháňať.

SkryťVypnúť reklamu

Za tie roky som počula niekoľko vtipov o ženách v IT, ale ako to už pri nemiestnom humore býva, má slabé základy. Diverzita je dôležitá v každej oblasti. Aj v oblasti informačných technológií prinášajú múdre ženy riešenia, ktoré sú iné a jedinečné práve tým, že mužovi nenapadnú, lebo sú ženské. :-)

Preto chcem dnešný „bežný“ deň využiť na apel. Pre mužov aj ženy. Páni, nebojte sa dám, ktoré môžu byť vašimi budúcimi kolegyňami. Určite váš mužský svet nezničia, ale pravdepodobne mu výrazne pomôžu. A dievčatá, ak vás láka štúdium informatiky, určite sa nedajte odradiť posmešnými poznámkami a rodovými stereotypmi. Choďte za svojím snom!

SkryťVypnúť reklamu

V rovnosti príležitostí v IT máme ešte stále čo robiť, nielen u nás, ale na celom svete. Ak sa však ženám a ich miestu na trhu práce budeme venovať viac ako jeden deň v roku, budúcnosť bude mať veľký potenciál. Prajem nám veľa kvetov, správnych zámerov pre kvantovú realitu a splnené sny. Všetkým šikovným ženám s odvážnymi plánmi držím palce. 

Anna Záhorčáková

Anna Záhorčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Žena, manažérka, matka. Od roku 2010 pôsobím na rôznych manažérskych pozíciách v spoločnosti DITEC, od roku 2016 ako obchodná riaditeľka. Svet IT je dnes „mužským“ svetom, a práve o príležitostiach žien v tomto odvetví budú aj moje texty na tomto blogu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu