Pekné príbehy sú všade okolo nás. Stačí sa len pozerať

Keď som sa prvýkrát začala zaujímať o to, prečo v posledných desaťročiach podiel žien v IT klesá, nevedela som, s koľkými pozitívnymi príbehmi sa stretnem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pod mojím posledným blogom, prečo treba podporovať ženy v IT, sa strhla pomerne živá diskusia. Desiatky čitateľov vyjadrovali taký či onaký názor často podporený vlastnými skúsenosťami. Poviem vám, nečakala som, že zastúpenie žien v technologických firmách môže byť takou kontroverznou témou. Áno, v histórii ľudstva sa veľakrát stalo, že pokrok sa dosiahol prostredníctvom (názorového či rovno fyzického) konfliktu. Priznám sa však, že rozdúchavať negatívne emócie nie je mojou šálkou kávy. 

Zmysel a výsledky

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo sme sa u nás v DITEC rozhodli venovať podpore žien v IT? Jedným z hlavných dôvodov je, že to má zmysel a že môžeme vidieť aj výsledky.

Len pred pár mesiacmi sme v priestoroch našej spoločnosti mali v rámci celosvetového podujatia Girl's Day možnosť hostiť desať šikovných stredoškoláčok. Takúto akciu sme v spolupráci s občianskym združením Aj Ty v IT pripravili vôbec prvýkrát, a tak sme nevedeli, čo máme čakať. Partiu „pubertiačok“, ktoré budú celý čas znudene pozerať do mobilu? Realita bola na míle vzdialená od tejto predstavy. Nakoniec sme mali možnosť stráviť deň so šikovnými a inteligentnými babami, ktoré sa zaujímali a kládli múdre otázky. Na konci dňa navrhli svoj vlastný e-shop s trendovým oblečením - vrátane štruktúry, dizajnu, databáz, ale aj peňazí potrebných na jeho rozbeh.

SkryťVypnúť reklamu

Telefónom aj fixkou

So základmi programovania sa zábavnou formou môžu zoznámiť už deti na prvom stupni základných škôl. Jednou z možností sú napríklad Ozoboty - malé roboty veľkosti pingpongovej loptičky vyvinuté práve na edukáciu detí. Tieto roboty možno programovať viacerými spôsobmi, okrem klasického smartfónu napríklad aj fixkami. Ako to v praxi funguje? Deti nakreslia robotovi fixkou čiernu čiaru, po ktorej putuje. Robotickú hračku môžu naprogramovať napríklad tak, že keď narazí na značku namaľovanú červenou fixkou, zastaví sa, zelená značka môže znamenať trebárs otočenie okolo vlastnej osi. Malí programátori tak hravou formou naučia robota tancovať či napríklad hrať bowling.

SkryťVypnúť reklamu

Páči sa vám táto idea? Nám v DITEC áno. Preto už tento školský rok začnú naši lektori chodiť po všetkých kútoch Slovenska a pomocou Ozobotov vysvetľovať „kódenie“ dievčatám už od 8 rokov. Na tento program sa veľmi teším, už teraz sa pripravujem na to, aby som si vo svojom nabitom pracovnom programe našla čas absolvovať aspoň niekoľko takýchto stretnutí s mladými dámami - ak pre nič iné, tak len pre tú neskutočne pozitívnu energiu, ktorá sa na nich vytvorí.

Peniaze nemôžu byť problém

Dnešná doba nám dáva množstvo príležitostí, stačí len vybrať si tú pre nás správnu cestu. Podiel ženských študentiek na univerzitných odboroch technického zamerania posledné roky mierne stúpa, oproti chlapcom je však stále zanedbateľný. 

SkryťVypnúť reklamu

Bohužiaľ, aj v roku 2019 sa môže stať, že šikovného mladého človeka s talentom odradí od štúdia na vysokej škole otázka peňazí. Rodičia v zložitej finančnej situácii jednoducho nie sú schopní či ochotní svoje dieťa podporovať ďalších päť rokov. Najmä dievčatá často stoja pred rozhodnutím, či sa po maturite z ekonomických dôvodov radšej nezamestnať, prípadne založiť si rodinu a podobne.

My v DITEC si myslíme, že peniaze by nemali byť dôvodom, aby talentované šikovné dievčatá nemohli naplno rozvíjať svoju kariéru. Preto sme sa aj v tomto smere rozhodli pomôcť. Dámy - maturantky, ak je vašim snom štúdium na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, nenechajte sa odradiť finančnými otázkami. Už v najbližšom čase predstavíme štipendijný program, ktorý by mohol byť riešením práve pre vás.

Sledujte nás, podrobnosti už v najbližších týždňoch! :-)

Anna Záhorčáková

Anna Záhorčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Žena, manažérka, matka. Od roku 2010 pôsobím na rôznych manažérskych pozíciách v spoločnosti DITEC, od roku 2016 ako obchodná riaditeľka. Svet IT je dnes „mužským“ svetom, a práve o príležitostiach žien v tomto odvetví budú aj moje texty na tomto blogu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
SkryťZatvoriť reklamu