
Takže aj takýrobotník z východného Slovenska, ktorý sa po robote (ak nejakú má) vráti domov(ak nejaký má), otvorí si pivo (ak na nejaké má) a ľahne pred telku (ak nejakúmá) by sa mal k tejto téme vyjadriť. (ospravedlňujem sa za to zovšeobecnenie :)) Aj z jeho peňazí študujú (budú študovať) ti leniví študenti! (autor je sámštudent)
Na mieste jevyvíjanie celospoločenskej diskusie o tomto probléme, a nie šaškovanie predúradom vlády a sťažovanie sa na nízku účasť štrajkujúcich nedostatkom piva a gulášu.A ešte sa vyhrážať pôsobením škôd národnému hospodárstvu... (dá sa to vôbecešte?!) Tá diskusia by však mala byt aspoň trochu konštruktívna. Bez zbytočnýchemócií a citového vydierania. O tomto ale silne pochybujem...
Na margo sociálnych/ prospechových štipendií - som za to, aby sa v prevažnej miere poskytovalipráve prospechové štipendia. Vysvetlím: takto bude študentovou prvoradoupovinnosťou učiť sa a nie snažiť sa o to, aby jeho rodičov vyrazili z práce ajeho sestra sa stala maloletou slobodnou matkou. Iba preto, aby si "pán študent"mohol užívať bujarý študentský život. (opäť pripomínam, že autor je študent) Abysme nedopadli ako niektorí študenti, ktorí sa v škole ukážu raz za uhorský rok,privezú sa na nablýskaných autách a s úškrnom od ucha k uchu nám pred očami mávajúprašulami, ktoré majú zo sociálneho štipendia. Ich ocinkovia sú "šikovní"podnikatelia, ktorí skončili v strate a tak ich chudáčik synček / dcérka musia poberaťešte aj potupné sociálne štipendium! Nezávidím takýmto ľuďom. Dokonca obdivujemľudí, ktorí dokážu vyjebabrávať so systémom. Len to je také, neviem... odporné?
Dokonca - v diaľke užpočujem výstrely - som za spoplatnenie štúdia. Ale za systematické! Nie, žeteraz Fronc presadí platenie a my budeme musieť vycálovať ťažké prachy za súčasnéstatus quo. Nič sa nezmení, iba sa za to bude platiť... Veď si zoberte – prečosa študuje na vysokej škole (ok, univerzite)? Osobne nepoznám nikoho, kto byštudoval len preto, že chce. Každý (ok, drvivá väčšina) ide na VŠ preto, abyv budúcnosti lepšie zarábal a nie preto, že si chce, len-tak, sám odseba, zvýšiť kvalifikáciu a rozšíriť obzory. A nič za to neočakáva. Na spoplatnenie sa musí ísť postupne, systémom "malýchkrokov". Aby súčasní študenti neplatili za niečo, čo už nikdy nezažijú. Som optimista a verím, žedo piatich rokov sa dá vysokoškolské štúdium skvalitniť natoľko, že za tie peniazeto bude stáť. Ale dovtedy to bude vyhadzovanie peňazí von oknom.