Pozdrav do neba

Moja teta v 50. rokoch ako čerstvá maturantka dostala umiestnenku do Nitry. Mladé dievča sa v cudzom meste zoznamovalo s novými ľuďmi, medzi ktorými bol aj Jozef Dóczy. Skamarátili sa, Jožko ju brával do divadla, najprv do hľadiska, neskôr sa jej ušla aj nejaká menšia úloha v divadelnom predstavení. Keďže mala talent, po krátkom čase jej bola ponúknutá ozajstná rola v hre Jožko Púčik a jeho kariéra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 V tom čase však už mala teta pred svadbou a jej nastávajúcemu sa vôbec nepáčilo účinkovanie v divadle. Vrátila teda s ťažkým srdcom scenár a s hraním skončila. Neskončilo však priateľstvo s Jožkom, ako ho ona volala. Naopak, stali sa rodinnými priateľmi a toto priateľstvo tety, jej manžela a Dóczyovcov vydržalo vlastne celý život.

 Pred tromi rokmi teta ovdovela a bola nútená po viac ako päťdesiatich rokoch odsťahovať sa z Nitry do Prahy. Vzdialenosť, smutné udalosti v obidvoch rodinách,zdravotný stav a aj vek sa pričinili o to, že teta bola s Jožkom Dóczym čoraz menej v kontakte. Pred necelým mesiacom, medzi Vianocami jej zazvonil telefón. Volal Jožko. Bola prekvapená, že sa tak zrazu ozval, naviac, bolo to neskoro večer, teda skôr už v noci. Rozprával dlho, predlho, spomínal na začiatky v divadle, na Nitru , na spoločne prežité chvíle oboch rodín. Rozprával tak, ako keby vedel, že je to ich posledný rozhovor. Teta už nevládala počúvať, napoly spala a tak po pár taktných upozorneniach typu "budeš veľa platiť, už je veľmi neskoro...." potichu položila slúchadlo. Chvílu ležala, možno medzitým aj zdriemla keď ju napadlo, či Jožko ešte stále nehovorí. A veru hovoril. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz mu už len posiela pozdrav do nebíčka: " Jožko, keby som bola vedela že je to náš posledný rozhovor, bola by som Ťa počúvala hoci aj do rána".

anna žanonyová

anna žanonyová

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som žena ako každá iná. Raz veselá,inokedy smutná-podľa nálady. Zoznam autorových rubrík:  Život okolo násKrásy prírodyškolstvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu