V nedeľnej diskusii medzi terajším a minulým ministrom školstva vystúpil okrem iných aj Mgr.Stanislav Boledovič, člen vzdelávacieho združenia Manageria . V podstate s jeho argumentami a návrhmi súhlasím, sú celkom logické, aj keď nepopulárne. Je pravdou, že učitelia si v posledných rokoch zvykli vyučovať v málopočetných triedach a je to jedno, či sa jedná o dedinské, alebo mestské školy. Všade sa nájdu popri preplnených triedach aj triedy s nízkym počtom žiakov. Pri dnešnej disciplíne žiakov asi každého učiteľa chytá hrôza keď si predstaví, že namiesto 15 by mal mať v triede 30 žiakov. Treba si však vybrať, peniaze alebo pohodlnosť. Čo ma však na tomto pánovi zarazilo, alebo skôr pobúrilo, bolo jeho argumentovanie, kde vziať peniaze na platy učiteľov. Argumentoval, že na školstve šetríme a dávame na políciu a zdravotníctvo a pokračoval, že "...musíme sa rozhodnúť, či chceme mať dobre vyvŕtané koleno, alebo kvalitné školstvo".
Nuž vážený pane, vy asi neviete, čo je to byť chorý. Alebo máte toľko peňazí, že slovenské zdravotníctvo vás vôbec nezaujíma, pretože ho ani nevyužívate, keďže možno chodíte aj s nádchou do susednej Viedne. Ja, a som presvedčená že aj každý bežný človek (vrátane rodičov školopovinných detí) si radšej vyberie to "dobre vyvŕtané koleno" ako dobrú vzdelávaciu inštitúciu. Vzdelanie sa totiž pri troche vôle a troche námahy dá doplniť aj svojpomocne. Ale to "koleno" nie.
Týmto blogom vôbec nechcem povedať, aby sa platy učiteľov neriešili. Chcem povedať, že voliť medzi školstvom a zdravotníctvom je krátkozraké a v tomto prípade aj populistické.