LSPP - príbeh pokračuje

Už neviem, koľký v poradí je toto môj príspevok na tému LSPP. Ale už len z toho, že píšem, je zrejmé, že problém sa nevyriešil

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Už je to 10.rok, čo vykonávam túto verejno-prospešnú činnosť bez zmluvy. Len na základe toho, že mám povinnosť sledovať stránku sídla VÚC, aby som vedel, kedy musím ísť. Netýka sa to len mňa, ale všetkých všeobecných lekárov, či už pre dospelých alebo pre deti a dorast. Neviem, či sú ešte niekde v spoločnosti takéto zaujímavé pracovné činnosti, na ktoré netreba vôbec nejakú zmluvu. Netreba tým pádom ani posudok, či som spôsobilý napr. na nočnú prácu. Nič, len povinnosť na základe informácie na internete. Nikto sa vás nespýta, či môžte, či náhodou nie ste chorý alebo nemáte choré dieťa. Alebo či neumierate alebo či nerodíte. Či budete na druhý deň fit, aby ste vybaviliX svojich pacientov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale keď sa snažíte o zmenu organizácie prevádzky do 22.00 (hoci takýchto staníc je cca 20 na Slovensku), do kedy sa vykoná cca 97% všetkých pacientov podľa štatistík MZ SR, tak sa nedá. Lebo, čo s tým 1,7 pacienta, ktorý navštívi v priemere LSPP po 22.00. Novinári hneď farbisto vykresľujú situácie, čo sa môže stať. No nič sa nestane ! Urobili to v Českej republike pred niekoľkými rokmi. Nemalo to žiaden dopad na úmrtnosť. No ale čo je väčšie riziko pre spoločnosť: 1 -2 pacienti, ktorí po 22.00 hod, ak budú mať problém, navštívia nemocnicu, alebo ak druhý deň po službe unavený lekár vybaví cca 50 ľudí ? Nech si každý odpovie sám. LSPP tu naozaj funguje pomerne dlho, asi som ešte nebol na svete. Ale za ten čas sa dosť výrazne zmenila organizácia zdravotníctva na Slovensku. Máme ambulancie a máme nemocnice, hoci aj pre 40 rokmi sme ich mali. Máme urgentnú a máme neurgentnú zdravotnú starostlivosť ZS. Máme urgentnú prednemocničnú ZS -RLP/RZP a urgentnú nemocničnú ZS - centrálne alebo urgentné príjmy. Neurgentú ZS poskytujú väčšinou ambulancie. Máme ambulancie primárneho kontaktu - všeobecné ambulancie pre deti a dorast a ambulancie pre dospelých a máme špecializované ambulancie.LSPP by som zo súčasnej praxe zadefinoval ako neurgentnú primárnu zdravotnú starostlivosť mimo riadnych ordinačných hodín. Ak by sa na takejto ambulancii poskytovala urgentná ZS, nie je to úplne lege artis postup, lebo vozidlá RLP/RZP sú na poskytovanie takejto starostlivosti povinne lepšie vybavené. Hoci sa to stáva a môže stať, lebo každá choroba sa vyvíja v čase. Čiže ak má niekto nejaký zdravotný problém, s ktorým nestihol k svojmu obvodnému lekárovi, alebo ak mu tento problém vznikol po ordinačnej dobe jeho lekára, môže prísť na LSPP. Najlepšie ešte v čase prevádzky lekárne. Ale mal by prísť do 22.00 hod. Ak sa mu náhle zhorší zdravotný stav po 22.00 hod, tak má volať 155 a pošlú mu RLP/RZP posádku alebo odborne poradia, čo má robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím si, že je to korektné riešenie.

Rastislav Zanovit

Rastislav Zanovit

Bloger 
  • Počet článkov:  71
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som manžel, cyklista, lekár, atď. Zoznam autorových rubrík:  zdravotníctvonámestovoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

233 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu