
Podotýkam, že táto úvaha pochádza z hlavy nie-ekonóma, len človeka, ktorý vníma svet okolo seba a to nielen v rámci hraníc Slovenska. Tohtotýždňové správy, že česká koruna prekonáva niekoľkoročné rekordy voči slovenskej, sú len začiatkom uvedomenia si, že Slovensko stráca kontrolu nad vlastnými finančnými záležitosťami. Ja viem, ja viem, už teraz sa vidím ako čítam diskusné príspevky múdrejších ľudí, ako tvrdo reagujú na tieto slová. A priznávam, do makroekonomiky sa rozumiem ako do kozmonautiky. Ale snažím sa mať otvorené oči. Tak otvárajte aj vy svoje ...
Vstupom do EMÚ totižto Slovensko stráca suverenitu v oblasti menovej politiky. Pohyb úrokových sadzieb v našej krajine už nebude kopírovať reálny stav ekonomiky, ale úradníci z Bruselu. Najlepším príkladom je Írsko. Keltský tiger prijal euro pred niekoľkými rokmi, v čase keď írska ekonomika bola tak silná a vyrovnaná, že sa nemali čoho báť. Dnes, keď oficiálne štatistiky hovoria o hospodárskej recesii, keď týždenne stáca prácu viac ako 1000 ľudí, keď pokles aktivity na realitnom trhu drasticky ohrozil stav verejných financií, sa uznávaní ekonómovia pýtajú sami seba: čo ďalej s eurom?
A prečo? No veď sedliacky rozum hovorí jasne: hospodárska recesia priniesla zo sebou pokles voľných peňazí a opatrnosť. Ľudia menej míňajú, po krajine stoja desattisíce práznych novopostavených nehnuteľností .. a dalo by sa pokračovať. Podčiarknuté, sčítané, keltský tiger začal krívať. A ako ho vyliečiť?
V typickej samostatne-riadenej ekonomike by vláda spravila všetko preto, aby povzbudila ekonomickú aktivitu a u ľudí vyvolala pocit bezpečnosti a záruky, že recesia bude krátka a nezasiahne väčšinu obyvateľstva. V ekonomickom jazyku to znamená napríklad znížiť úrokové sadzby, čiže zlacnieť peniaze, lebo čím horšie makroekonomické čísla a čím drahšie peniaze, tým sa recesia prehlbuje ešte viac.
A otázka znie: môže írska vláda znížiť alebo udržať úrokové sadzby pre zapezpečenie udržateľnej recesie? No? Kto vie odpoveď? .. Nemôže !!! Menová politika členov EMÚ je diktovaná z hora - z Bruselu. A aký ekonomický vývoj kopíruje Európska centrálna banka? No predsa vývoj v Európskej únii ako v jednom celku. Takže stručne povedané zlatá stredná cesta ... čiže ani ryba ani rak. Rastúca inflácia v eurozóne totižto núti centrálnu banku "korigovať" stav tak, aby bol výhodný pre Európu ako celok. Preto už niekoľko dlhých mesiacov pravidelne upravuje úrokové sadzby smerom nahor. Čo to znamená tak napríklad pre ekonomiku krívajúceho keltského tigra? Katastrofu! V čase hospodárskej recesie ešte ďalšie zdražovanie peňazí ... predpokladám, že ďalšie vysvetľovanie netreba.
A teda naše krásne a naivné Slovensko, ktoré sa do EMÚ hrnie ako jediná z okolitých krajín, si myslí, že euro je výhra. Slovinsko v čase prijatia eura bolo jedna z najvyspelejších krajín v našom regióne. A čo sa stalo po zavedení eura? Hospodársky šok. A ten bohužiaľ čaká aj nás.
Chcel som len povedať, že prijímať euro v čase, keď slovenská ekonomika rastie vysokým tempom a teda je vystavená mnohým národným výkyvom, je nerozumné. Čo potrebujeme teraz je kontrola nad vlastným menovým systémom, aby sa rýchle zmeny vedeli korigovať rýchlo a v rámci našej hranice. Bohužiaľ od 1. januára 2009 o takúto možnosť prídeme. Keď budeme potrebovať flexibilne upraviť čísla (či už kvôli brzdeniu prirýchleho rastu, alebo ustráženia akéhokoľvek prejavu nastupujúcej recesie), budeme len s hnevom pozerať na Európsku centrálnu banku, ktorá však rozhoduje o otázkach všetkých členov menovej únie a nereaguje na individuálne volania "tých v núdzi".
Uznávaní írsky ekonómia dokonca prichádzajú s myšlienkou vystúpiť z EMÚ. Dôvod tu bol vysvetlený x-krát. Aj keď tieto hlasy zatiaľ štátne orgány nepripúšťajú a je nepravdepodobne, že niečo také by mohlo prísť, myšlienku majú. Vystúpením z EMÚ by Íri znova dostali moc kontrovať svoju menovú politiku a pripraviť krajinu na prichádzajúcu recesiu oveľa efektívnejšie.
Samozrejme pred záverom chcem ale povedať, že prijatie eura má niekoľko výhod - nová pevná mena, zefektívnenie cestovného ruchu atď atď. Stoja ale tieto výhody za to?
A teda čo na záver? Konverzný kurz oznámený nedávno spôsobí minimálne 6 mesačnú stagnáciu ekonomického vývoja Slovenska v roku 2008 voči našim susedom. A rok 2009 prinesie zmeny, ktoré si Ministerstvo hospodárstva možno uvedomí až o niekoľko rokov neskôr. Ľudia ale príchod eura pocítia od nového roku. Tak vitaj euro! Nie si tu ale príliš skoro?